Akademia Budowlana

Z jakiego materiału budować ściany nośne zewnętrzne?

Spis treści:

Ściany nośne to jeden z kluczowych elementów konstrukcyjnych naszego domu. To one odpowiadają za bezpieczne przenoszenie obciążeń do fundamentów, chronią nas przed zjawiskami pogodowymi, zapewniają izolację termiczną oraz akustyczną. W związku z tym, wybór materiału na ściany nośne ma ogromny wpływ w kwestii funkcjonalności i wytrzymałości budynku. W tym artykule porównamy najczęściej wykorzystywane materiały w domach murowanych.

 

O czym decyduje materiał na ściany nośne?

 

Ściany nośne decydują o kluczowych parametrach budynku: nośności, termoizolacyjności, izolacji akustycznej. Od ścian nośnych w dużej mierze zależą inne rozwiązania konstrukcyjne stosowane w danym budynku, w tym stropy czy rodzaj dachu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się o poszczególnych etapach prac budowlanych. Budowa domu w stanie surowym zamkniętym w dużej mierze opiera się na pięciu etapach: położeniu fundamentów, wymurowaniu ścian, ułożeniu stropów, położeniu dachu, a także wstawieniu okien i drzwi. Poniżej opisujemy materiały najczęściej wykorzystywane na ściany nośne w domu murowanym.

 

Pustaki ceramiczne

 

Są stosunkowo lekkie, wytrzymałe, a zarazem bardzo funkcjonalne. Pustaki ceramiczne pozwalają na sprawną budowę energooszczędnego i tańszego w utrzymaniu domu. Gwarantują dobrą izolację termiczną oraz akustyczną. Są dostępne w różnych wariantach rozmiarowych oraz z różnym układem otworów. Jedyną wadą jest tak naprawdę kruchość tego materiału. O ile nie ma to wpływu w kontekście gotowego budynku, o tyle na etapie budowy sprawia pewne trudności. Często dochodzi bowiem do uszkodzenia pustaków, co oznacza, że wymagany jest odpowiedni zapas materiału. Niemniej jednak, to właśnie pustaki ceramiczne są obecnie jednym z najczęściej wybieranych materiałów na wytrzymałe i praktyczne ściany nośne.

 

Pustaki poryzowane

 

Wyjątkową popularnością cieszą się specjalne pustaki z ceramiki poryzowanej. Są one produkowane z gliny wymieszanej zazwyczaj z trocinami lub mączką drzewną. W ten sposób, materiał zyskuje porowatą strukturę, która zapewnia jeszcze lepszą izolację termiczną. Nowoczesne pustaki posiadają system wpustów i wypustów, dzięki czemu, można je ze sobą łączyć bezspoinowo. Wystarcz odpowiedni klej rozprężniowy. Pustaki poryzowane mogą być również wypełnione perlitem lub wełną mineralną. Są droższe od zwykłych pustaków ceramicznych, ale w perspektywie lat mogą nam zaoferować duże oszczędności z tytułu niższych kosztów eksploatacyjnych domu.

 

Beton komórkowy

 

W murowanych domach bardzo często wykorzystuje się także beton komórkowy. To specjalne bloczki o różnej grubości, z pomocą których można przyspieszyć budowę domu. W odróżnieniu od pustaków nie są kruche, co znacznie ułatwia montaż i minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału. Odznaczają się nieco gorszą wytrzymałością na ściskanie oraz gorszymi parametrami termoizolacyjnymi, jednakże minusy te można wykluczyć poprzez dobór odpowiednich bloczków. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dom-murowany możesz przeczytać o specyfice budowy murowanego domu. Beton komórkowy jest coraz chętniej wybierany w nowoczesnych domach.

 

Wyroby keramzytobetonowe

 

Ściany nośne można wznieść także ze specjalnych wyrobów keramzytobetonowych. To nic innego, jak beton wymieszany z kruszywem ceramicznym. Takie wyroby występują zarówno w formie bloczków, jak również pustaków. Są porowate, stosunkowo lekkie i bardzo wytrzymałe. Zapewniają dobrą izolację termiczną i akustyczną. Drobnym minusem jest specjalistyczny montaż wymagający odpowiedniego sprzętu. Może to oznaczać nieco dłuższe prace budowlane, a także większe koszty. Keramzytobeton wciąż nie jest w Polsce tak popularny jak pustaki ceramiczne czy bloczki betonowe.

 

Silikaty (bloczki wapienno-piaskowe)

 

Do wymurowania ścian nośnych można wykorzystać także bloczki wapienno-piaskowe, czyli silikaty. Są one bardzo wytrzymałe, doskonale akumulują ciepło, a także zapewniają dobrą izolacją akustyczną. Można je wykorzystać zarówno do ścian fundamentowych, nośnych, jak i działowych. Jest to jednak bardzo ciężki i twardy materiał, co znacznie utrudnia prawidłowy montaż. Może to oznaczać nieco wydłużoną budowę domu oraz dodatkowe koszty. Silikaty są również dość kruche, a co za tym idzie, na etapie transportu i murowania ścian może dojść do ich uszkodzenia.

 

Który materiał okaże się najlepszy?

 

W tej kwestii warto oczywiście uwzględnić bryłę budynku, indywidualne oczekiwania inwestorów, a także inne rozwiązania konstrukcyjne. Docelowy materiał na ściany nośne jest wybierany przez architekta już na etapie tworzenia gotowego projektu domu. Niemniej jednak, zawsze można wprowadzić zmiany na etapie adaptacji projektu. Warto jednak skonsultować się w tej kwestii z architektem, który zapozna się z naszymi oczekiwaniami, sprawdzi specyfikę budynku i oceni, który z materiałów okaże się optymalnym wyborem na ściany nośne.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.