Kupując gotowy projekt domu, musimy być przygotowani na to, że niekoniecznie będzie pasował do zakupionej przez nas działki. Co zrobić w takim wypadku? Konieczne będzie dostosowanie poszczególnych parametrów, aby budowa była możliwa. W tym celu wykonuje się adaptację projektu. Odpowiada za nią uprawniony do tego projektant. Do jej przygotowania są ważne wytyczne zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo decyzje o warunkach zabudowy, a także kształt i wymiary działki oraz warunki gruntowe.
Proces adaptacji projektu gotowego złożony jest z części obowiązkowej oraz dodatkowej. Na zmiany obowiązkowe składają się zmiany, które mogą być przeprowadzone w ramach wykazu dozwolonych korekt w danym projekcie. Jeśli jednak zamierzamy dokonać jakichś zmian, które w wykazie nie są zawarte, konieczne będzie uzyskanie dodatkowej zgody architekta odpowiedzialnego za przygotowanie tego projektu.
Projekt domu musi być zgodny z przepisami
Przede wszystkim projekt naszego domu musi być zgodny z przepisami przedstawionymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., które dotyczą warunków technicznych, jakimi powinny się charakteryzować budynki i ich usytuowanie. Dzięki temu rozporządzeniu będziemy wiedzieć, w jakiej odległości od granicy działki należy postawić budynek, jakie muszą być warunki dojścia oraz dojazdu do domu czy wymiary miejsc postojowych.
Ponadto projekt naszego domu musi być adekwatny do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo do decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, zawarte są w nim informacje o tym, w jakim procencie nasza działka może być zabudowana, albo jaki powinien być kąt nachylenia dachu, szerokość elewacji frontowej czy maksymalna wysokość budowli.
Tak jak wspomnieliśmy wyżej, adaptacji projektu podjąć się musi wybrany przez nas architekt, który należy do Izby Architektów, albo do Izby Inżynierów Budownictwa i ma konieczne uprawnienia.
Co jest obowiązkiem architekta adaptującego?
Zadaniem architekta przygotowującego adaptację projektu jest dostosowanie go do wytycznych miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub do decyzji o warunkach zabudowy, a także musi pamiętać o dostosowaniu charakterystyki energetycznej względem lokalizacji budynku, a także przygotować projekt zagospodarowania terenu.
Architekt adaptujący powinien także wykonać konieczną adaptację fundamentów do warunków gruntowo – wodnych, które dotyczą naszej działki, oraz odpowiedniej ich izolacji. Do jego zadać należy również dostosowanie konstrukcji budynku do lokalnych warunków oraz obciążeń normatywnych, adaptacja instalacji wewnętrznych i przyłączy, aby zgodne były z warunkami miejscowych dostarczycieli prądu, gazu, wody itd.
Zmiany dokonane przez architekta powinny znaleźć się na oryginale projektu gotowego. Nanosi się je trwałą techniką graficzną. Ponadto konieczne jest zdobycie odpowiednich opinii, uzgodnień, a także opracowanie dokumentacji Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia. Architekt adaptujący powinien także nadzorować prace budowlane oraz przejąć obowiązki głównego projektanta.
Nie każda działka nada się pod konkretny projekt domu
Musimy mieć na uwadze, że nie każdy projekt domu będzie możliwy do zrealizowania na każdej działce. Dlatego warto poszukać odpowiedniego projektu pod chociażby kształt działki. Największy problem będzie w znalezieniu odpowiedniego projektu dla działek skośnych bądź o ostrych kątach. Najwięcej możliwości stwarzają zaś kwadratowe działki.
Istotne są również warunki terenowe. Przystępując do poszukiwania projektu, powinniśmy wiedzieć, jaki rodzaj podłoża jest na naszej działce oraz jaki jest poziom gruntu. Obniżenia powierzchni mogą sprawić, że gromadzić się będzie woda opadowa, która z kolei może doprowadzić do naruszenia konstrukcji budynku w przyszłości.
Odpowiednia adaptacja gotowego projektu jest wymagana, gdyż bez niej nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Koszt jej dokonania zależny jest od liczby, zakresu oraz trudności wprowadzanych zmian. Poza tym, dzięki rzetelnej adaptacji projektu będziemy mieć pewność, że nasz dom został dostoswany do obowiązującego prawa, a dodatkowo jego odpowiednie parametry pozwolą nam czuć się bezpiecznie i żyć w nim bez obaw.