Nowoczesne domy często są wyposażone w instalacje, które pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł. W naszym kraju największą popularnością cieszą się instalacje słoneczne, które wykorzystują energię dostępną w promieniowaniu słonecznym. Solary i fotowoltaika to odrębne systemy, które wyraźnie różnią się sposobem działania. W tym miejscu wyjaśnimy, czym różnią się te instalacje.
Jakie korzyści oferuje nam instalacja słoneczna?
Zasada działania instalacji słonecznej jest bardzo prosta. Nasz dom zostaje wyposażony w specjalne panele, które pozwalają wykorzystać promieniowanie słoneczne do określonych celów. W ten sposób możemy zmniejszyć zapotrzebowanie domu na energię pochodzącą z nieodnawialnych źródeł, co w praktyce oznacza dużo niższe koszty eksploatacyjne oraz spore oszczędności na rachunkach za prąd.
W nowoczesnym budownictwie, instalacje słoneczne bardzo często są uwzględnione już na etapie projektowania domu. Generalny wykonawca, taki jak firma budowlana New House, w ramach budowy domu zajmie się także instalacją tych systemów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-dom możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowej oferty naszej firmy. Do wyboru inwestorów pozostają dwie najpopularniejsze instalacje: solary oraz fotowoltaika.
Jak działa instalacja solarna?
W przypadku tej instalacji, dom jest wyposażony w specjalne kolektory słoneczne, które pozyskują ciepło zgromadzone w promieniowaniu słonecznym. W kolektorach znajduje się specjalny płyn z glikolem, który jest nośnikiem ciepła. Poprzez system orynnowania dostarcza on ciepło do zbiornika z wodą. Innymi słowy, instalacja solarna pozwala nam na ogrzewanie wody bez konieczności zużywania energii elektrycznej. Zaletą tego rozwiązania są dużo niższe koszty zakupu oraz montażu. W praktyce jednak, solary nie są tak funkcjonalne jak instalacja fotowoltaiczna.
Czym jest instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna, określana potocznie fotowoltaiką, składa się z paneli, falownika oraz licznika dwukierunkowego. Panele fotowoltaiczne przechwytują energię zgromadzoną w promieniowaniu słonecznym. Następnie, prąd stały trafia do falownika, gdzie jest przekształcany w prąd zmienny, który znajduje się w instalacji elektrycznej. W ten sposób, energię słoneczną można wykorzystać do zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych w naszym domu. W tym artkule: https://new-house.com.pl/fotowoltaika szerzej opisujemy działanie instalacji fotowoltaicznej.
Licznik dwukierunkowy analizuje zużycie energii, a także zapisuje, jak duża część trafia do sieci energetycznej dostawcy. Nadwyżki energii można w 80% odzyskać w okresie większego zapotrzebowania na energię. Instalacja fotowoltaiczna może zatem podobnie jak solary podgrzewać wodę (dostarczając energii do kotła lub bojlera), a jednocześnie, zasilać inne urządzenia elektryczne w naszym domu. Taka funkcjonalność oznacza jednak wyższe koszty zakupu oraz montażu.
Czym różnią się solary od fotowoltaiki?
Różnice w działu instalacji solarnej oraz instalacji fotowoltaicznej są bardzo duże. Solary wykorzystują promieniowanie słoneczne do uzyskania ciepła, które zostanie wykorzystane do podgrzania wody w naszym domu. Z kolei instalacja fotowoltaiczna wykorzysta promieniowanie słoneczne do uzyskania energii elektrycznej potrzebnej do zasilenia urządzeń w naszym domu. O ile solary działają jedynie w okresie wiosennym i letnim, o tyle fotowoltaika może nam zaoferować korzyści całoroczne, ponieważ nadwyżki energii można wykorzystać w okresie wzmożonego zapotrzebowania.
Oba systemy mają również pewne podobieństwa. Oba wykorzystują odnawialne źródło energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Obie instalacje są bardzo ekologiczne i przyjazne środowisku. I wreszcie, zarówno solary, jak i fotowoltaika mogą zmniejszyć koszty eksploatacyjne oraz przynieść ogromne oszczędności w postaci niższych rachunków za prąd.
Która instalacja okaże się bardziej opłacalna?
W dużej mierze zależy to od specyfiki instalacji grzewczych dostępnych w naszym domu, od usytuowania domu na działce, a także od regionu. Większą popularnością cieszy się jednak fotowoltaika, która oferuje znacznie szersze możliwości. Instalacja fotowoltaiczna może bowiem wyprodukować prąd potrzebny do podgrzania wody, podczas gdy solary nie zapewnią nam energii potrzebnej do zasilenia urządzeń elektrycznych w naszym domu.
Spore różnice ujawniają się jednak w kosztach zakupu i montażu. O ile w przypadku instalacji solarnej wystarczy zwykle kilka tysięcy złotych, aby sprostać oczekiwaniom 4-6 osobowej rodziny, o tyle instalacja fotowoltaiczna to wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak podkreślić, że w przypadku fotowoltaiki, inwestorzy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup instalacji w ramach programu Mój Prąd. Sporą różnicą jest także efektywność w skali roku. Solary działają w głównej mierze jedynie wiosną i latem, podczas gdy fotowoltaika zapewnia korzyści przez cały rok.