Nowoczesny dom wyposażony w automatyczne systemy oznacza większą wygodę dla domowników, którzy nie muszą wykonywać wielu czynności manualnie. Systemy Smart Home można zaprogramować, aby uaktywniały się w określonych warunkach. W tym celu stosuje się różnorodne czujniki światła, ruchu czy temperatury. Rodzi się jednak pytanie: W jaki sposób zaprojektować inteligentny dom od podstaw, tak, aby był on w pełni funkcjonalny?
Czym właściwie jest Smart Home?
Smart Home to określenie, które tłumaczymy dosłownie, jako inteligentny dom. Jest on wyposażony różnymi czujnikami, których zadaniem jest zautomatyzowanie niektórych procesów: automatyczne zapalanie światła po zapadnięciu zmroku lub wykryciu ruchu, sterowanie rekuperacją i wentylacją, sterowanie instalacją grzewczą i klimatyzacją w celu uzyskania docelowej temperatury, czy też automatyczne zamykanie drzwi, bramy garażowej lub okien. W praktyce, nowoczesne systemy Smart Home oferują nam praktycznie nieograniczone możliwości.
Projekt instalacji elektrycznej w inteligentnym domu
Wyróżniamy dwa rodzaje systemów: przewodowe, które muszą być podłączone do sieci elektrycznej, a także bezprzewodowe, które łączą się ze sobą poprzez bluetooth czy wi-fi. W praktyce, nawet jeśli decydujemy się na systemy bezprzewodowe, instalacja elektryczna powinna być dostosowana do inteligentnego domu. Weźmy chociażby automatykę drzwi, okien, rolet, bram czy zasilanie centrali. W takich obszarach musimy dysponować punktem potrzebnym do podłączenia tych urządzeń.
Dlatego też, jeśli marzysz o inteligentnym domu, zacznij od zlecenia profesjonalnego projektu instalacji elektrycznej, w którym uwzględnione zostaną wszystkie punkty światła i gniazdka pod kątem urządzeń, na którym nam zależy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/instalacje-elektryczne możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak projektowane są takie instalacje, a także na co zwrócić uwagę, aby stworzyć sieć działającą w sposób bezpieczny, funkcjonalny i energooszczędny.
Wybór centrali do inteligentnego domu
Mózgiem i sercem wszystkich systemów Smart Home w naszym domu jest centrala. To ona odpowiada za automatyczne procesy i uaktywnia je po otrzymaniu informacji z czujników. Centrala jest połączona z systemami alarmowymi, instalacjami, oświetleniem oraz automatycznymi mechanizmami, w które wyposażony jest nasz dom. Centrala powinna się znajdować w ogólnodostępnym miejscu, np. w holu. To dzięki niej będziemy mogli dostosować systemy do naszych indywidualnych potrzeb.
Współczesne centrale są wyposażone w panel dotykowy, a ich interfejs został zaprogramowany w taki sposób, aby nawet dziecko poradziło sobie z wykonaniem prostych operacji. Dostęp do takiej centrali można zabezpieczyć kodem dostępu. Wielu producentów oddaje w ręce klientów także nowoczesną aplikację mobilną, która pozwala sterować centralną z poziomu naszego smartfona. Zakup centrali to inteligentnego domu to jeden z głównych wydatków. W zależności od dostępnych funkcji i stopnia zaawansowania, taka centrala może kosztować kilkaset lub kilka tysięcy złotych.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze poszczególnych urządzeń?
Przy wyborze poszczególnych urządzeń zawsze warto zwracać uwagę z kompatybilnością konkretnych systemów. Wiodące marki to chociażby: Google Home, Amazon Echo czy Apple HomeKit. Mamy oczywiście także lokalnych producentów, którzy dostarczają własny ekosystem potrzebny do prawidłowego działania inteligentnych systemów. Jeśli wybierzemy jeden z systemów, warto dopierać urządzenia i czujniki tej samej marki, aby uniknąć problemów z kompatybilnością.
Należy także sprawdzić, w jaki sposób dane urządzenia są łączone z centralą. Czy możemy je połączyć bezprzewodowo, np. poprzez sieć wi-fi, czy też konieczne jest poprowadzenie przewodów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe, które zajmują mniej miejsca i są bardziej funkcjonalne. W najbardziej zaawansowanych domach inteligentnych stosuje się już specjalny moduł, który rozpoznaje polecenia głosowe wydawane przez domowników. Asystent głosu pozwala nam sterować całym domem, niezależnie od wnętrza, w którym się znajdujemy.
Jak stworzyć funkcjonalny i wygodny Smart Home?
Warto już na etapie projektowania wymarzonego domu wybrać systemy Smart Home, na których nam najbardziej zależy. Dzięki temu, mogą one zostać uwzględnione w projekcie budowlanym i projekcie instalacji elektrycznym, co sprawi, że montaż tych systemów będzie tańszy i dużo szybszy. Firma budowlana New House zajmuje się kompleksową realizacją takich projektów. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda budowa inteligentnego domu w technologii murowanej. Wybór generalnego wykonawcy to najlepszy sposób, aby zaoszczędzić czas związany z szukaniem odpowiednich rozwiązań i urządzeń.