Inwestorzy marzą o tym, aby jak najszybciej wprowadzić się do swojego wymarzonego domu. Dlatego też, bardzo często pojawiają się pytania o to, ile trwa budowa domu w technologii murowanej. W praktyce, zależy to od wielu czynników: powierzchni i stopnia skomplikowania budynku, dostępnych technologii, a także okresu, w którym budowa zostanie rozpoczęta. W tym miejscu postaramy się przybliżyć czas oczekiwania na budowę domu pod klucz.
Precyzyjny harmonogram prac to podstawa
Dopracowany harmonogram prac pozwala na optymalizację czasu potrzebnego do budowy domu. Taki harmonogram obejmuje wszystkie etapy z wyróżnieniem poszczególnych czynności. Musimy pamiętać, że przy budowie domu niezbędne są przerwy technologiczne, czyli czas niezbędny do tego, aby poszczególne elementy uzyskały odpowiednią wytrzymałość. Dobrze sporządzony harmonogram uwzględnia te przerwy, a jednocześnie, wymienia prace, które można w tym czasie prowadzić.
Jeśli przymierzasz się do budowy wymarzonego domu, sprawdź, jakie prace są wykonywane podczas realizacji projektu w technologii murowanej. Pamiętaj o formalnościach do załatwienia przed rozpoczęciem budowy. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz zapoznać się ze wszystkimi etapami prac, począwszy od stawiania fundamentów, poprzez ściany, podłogi i stropy, aż po dach, ocieplanie i wykańczanie budynku.
Formalności przed rozpoczęciem budowy
Zanim rozpoczniesz budowę domu, potrzebujesz pozwolenia na budowę. W tym celu należy skompletować wszystkie dokumenty i złożyć wniosek w starostwie lub urzędzie miasta. Czas oczekiwania w teorii wynosi ok. 30 dni, ale w praktyce może zostać wydłużony do 65 dni. W tym czasie urząd musi podjąć decyzję. Po wydaniu zgody należy odczekać 14 dni na uprawomocnienie się wyroku. W tym czasie, strony postępowania administracyjnego (np. właściciel sąsiedniej nieruchomości) mogą złożyć odwołanie od tej decyzji, co automatycznie wydłuża czas oczekiwania do momentu podjęcia decyzji przez organ drugiej instancji.
Stan zerowy
Na tym etapie wykonywane są prace ziemne, a następnie, sadowione są fundamenty naszego domu. O tym, ile czasu zajmie cały proces decyduje zastosowana technologia. Jeśli użyty zostanie profesjonalny sprzęt, wszystkie prace można realizować w ciągu 2-5 dni. Jeśli prace ziemne są wykonywane ręcznie, wówczas, stan zerowy zostanie osiągnięty po 2-3 tygodniach. Na czas budowy domu wpływa także moment, w którym zapoczątkowana zostanie inwestycja. Zazwyczaj, prace ziemne i wykonanie fundamentów przypada na wczesną wiosną.
Stan surowy otwarty
Na stan surowy składa się postawienie ścian zewnętrznych, podłogi, stopów, więźby dachowej oraz pokrycia dachu. Mamy już gotowy budynek, a stan otwarty odnosi się do stolarki okiennej i drzwi. Jeśli budynek nie posiada jeszcze tych elementów, jest to stan surowy otwarty. Po wstawieniu okien i drzwi, mamy już do czynienia ze stanem surowym zamkniętym. Prace potrzebne do uzyskania tego etapu zajmują najwięcej czasu. W zależności od tego, jak duży i skomplikowany jest budynek, budowa zajmuje nawet 5-7 miesięcy. Jeśli wykończenie domu będzie przypadać na kolejny sezon, budynek można pozostawić na zimę w stanie otwartym. Jeśli jednak zależy nam z szybkim rozpoczęciem kolejnych prac, wówczas konieczne jest uzyskanie stanu zamkniętego.
Stan surowy zamknięty
To moment przełomowy na budowie domu. Gdy uzyskamy stan surowy zamknięty, automatycznie zyskamy możliwość prowadzenia prac wykończeniowych oraz ocieplania budynku. Jednocześnie, budynek zostanie wyposażony w kosztowne okna i drzwi, a co za tym idzie, konieczne będzie zabezpieczenie terenu działki przed złodziejami. Prace obejmują wstawienie wszystkich okien, drzwi zewnętrznych oraz bramy garażowej. Zajmuje to ok. dwa tygodnie. Jeśli prace wykończeniowe będą prowadzone już w zimie, wówczas jesienią należy uzyskać stan surowy zamknięty.
Stan deweloperski
Budynek w stanie deweloperskim jest ocieplony, posiada doprowadzone przyłącza, otynkowane ściany i podłogi wykończone wylewką. Innymi słowy, nasz dom w zasadzie jest gotowy do zamieszkania, ponieważ do wykonania zostały już tylko prace wykończeniowe, takie jak: malowanie, układanie płytek, paneli, parkietu. Przekształcenie domu ze stanu surowego zamkniętego w stan deweloperski zajmuje ok. 1-2 miesięcy. Prace można prowadzić wczesną wiosną, ponieważ ocieplanie domu wymaga odpowiednich warunków pogodowych.
Ile trwa budowa domu pod klucz?
Na łączny czas budowy domu wpływa wiele czynników: powierzchnia domu, rodzaj budynku, stosowana technologia, moment rozpoczęcia prac, ekipa/ekipy odpowiedzialne za realizację, a także ewentualne opóźnienia. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu-pod-klucz możesz przeczytać więcej na temat tego, jak prezentuje się dom w stanie pod klucz. Ile czasu mija od rozpoczęcia prac do osiągnięcia tego stanu? Przy założeniu, że prace rozpoczną się wczesną wiosną, budowa domu pod klucz w technologii murowanej zajmie od 12 do 18 miesięcy.