Dachówka holenderska, zwana potocznie esówką, znajduje zastosowanie już od XV wieku. Jest wytwarzana głównie z ceramiki, choć na rynku znajdziemy również dachówki wykonane z betonu. Jej estetyczny wygląd w połączeniu z wysoką trwałością sprawiają, że jest to bardzo popularne pokrycie dachowe. W tym artykule postaramy się omówić specyfikę tego materiału, jego korzyści, a także niuanse związane z montażem tego rodzaju pokrycia dachowego.
Dachówka holenderska – najważniejsze informacje
Popularna esówka jest stosowana od wielu wieków. Pozwala stworzyć bardzo eleganckie pokrycie dachowe, które świetnie sprawdza się w przypadku domów klasycystycznych czy eklektycznych. Ma ona kształt prostokątny, ale jej profil przypomina literę S, stąd nazwa. Dachówka holenderska jest układana w taki sposób, aby nachodziła na siebie, stanowiąc spójne i zwarte pokrycie. W tym artykule: https://new-house.com.pl/dachy możesz dowiedzieć się więcej na temat rożnych pokryć dachowych oraz sposobu ich montażu w zależności od więźby dachowej.
Układanie dachówki holenderskiej jest dosyć czasochłonne i wymaga od dekarzy odpowiedniego wyszkolenia. Plusem jest jednak to, że ten rodzaj pokrycia wybacza błędy, a odstępy między łatami więźby mogą wynosić nawet kilka centymetrów. Sam kosz montażu może być zatem droższy w porównaniu z blachodachówką, jednak biorąc pod uwagę walory estetyczne, a także trwałość tego pokrycia, warto zdecydować się na wybór popularnej dachówki holenderskiej.
Dachówki ceramiczne czy betonowe?
Dachówki ceramiczne są wypalane z gliny w bardzo wysokich temperaturach. Obróbka termiczna nadaje im wysoką trwałość, a także odporność na warunki atmosferyczne. Naturalne pokrycie posiada kolor pomarańczowy lub czerwony, ale można je pokryć także glazurą lub angobą, co otwiera przed nami szerszy wybór kolorystyczny. Dachówka holenderska posiada kształt prostokąta z jedną falą przebiegającą przez powierzchnię. Dominują tu mniejsze formaty, które wydłużają montaż i wpływają na nieco większy koszt, ale oferują również ciekawszy efekt wizualny.
Esówka może być wykonana również z betonu. Aby uzyskać charakterystyczny profil fali, betonowe dachówki mają większy format, a na ich powierzchni znajdują się dwie łamane linie. Mają także kształt zbliżony do prostokąta. Większy format oznacza szybszy montaż, a także niższy koszt. Nowoczesne dachówki holenderskie z betonu bardzo dobrze imitują te, wykonane z ceramiki. Z pewnej odległości są praktycznie nie do odróżnienia. Nie ustępują również trwałości i funkcjonalności.
Wybór dachówki – na co zwrócić uwagę?
Jeśli chodzi o specyfikę produktu, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na format i kształt dachówki holenderskiej. Wpływa to na charakterystykę samego montażu. Producenci dachówek określają wymogi, takie jak: rozstaw łat i kąt nachylenia dachu. Esówkę można kłaść na dachach spadzistych o kącie nachylenia powyżej 20-25 stopni. Dostępne są jednak dachówki wyposażone w szersze i głębsze zakładki, które można stosować także na dachach o mniejszym nachyleniu. Dachówki kształtowe i funkcyjne pozwalają na większą swobodę w układaniu wzoru. Specjalne dachówki szczytowe i wentylacyjne pozwalają natomiast zachować wzór w problematycznych partiach dachu.
Ile kosztuje dachówka holenderska?
Ceny dachówek ceramicznych i betonowych są do siebie zbliżone, choć w przypadku dachówki betonowej zazwyczaj możemy liczyć na kilka złotych mniej na metrze kwadratowym. Dobrej jakości esówka kosztuje zazwyczaj od 50 złotych wzwyż za jeden metr kwadratowy. Czasami, producenci podają nam cenę detaliczną za sztukę. Wówczas, cenę za metr możemy obliczyć, poznając powierzchnię krycia takiej dachówki. Jeśli chodzi o dachówki wykonane z betonu, produkt w dobrej jakości można kupić już od 40 złotych za metr kwadratowy. Drożej wychodzi natomiast sam montaż dachówki. Uśrednione ceny w różnych regionach kształtują się od 75 do 90 złotych za m2.
Czy warto zdecydować się na ten rodzaj dachówki?
Wybierając projekt domu zawsze warto zwrócić uwagę na rodzaj pokrycia dachowego. Ma ono duży wpływ na stylistykę domu i jego prezencję, co w przypadku dachów o większym kącie nachylenia jest szczególnie istotne. W tym artykule: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej o pracach budowlanych związanych z dachem: począwszy od montażu więźby dachowej, poprzez właściwą izolację, aż po pokrycie dachowe.
Firma budowlana New House realizuje projekty domów w technologii murowanej. Mamy doświadczenie z dachami zwieńczonymi dachówką holenderską. To rozwiązanie niezwykle trwale i odporne na warunki atmosferyczne. Dobry montaż esówki sprawia, że stawi ona czoła nawet bardzo silnym wichurom. Jednocześnie, dachówka nie traci koloru i estetycznego wyglądu na przestrzeni lat. A zatem, chociaż dachówka holenderska nie należy do taniego pokrycia dachowego, w szerszej perspektywie jest to inwestycja, którą warto rozważyć.