Budowa domu wymaga stosownego pozwolenia na budowę. Plusem jest to, że takie pozwolenie obejmuje automatycznie wszystkie obiekty przewidziane w projekcie budowlanym, a zatem wolnostojący garaż, wiaty, altany, ogrodzenie oraz inne elementy zagospodarowania działki. W tym artykule sprawdzimy, jakie obiekty budowlane można zrealizować bez pozwolenia na budowę.
Domy mieszkalne i domki letniskowe do 35m2
W Polsce dużym zainteresowaniem cieszą się mikro domy o powierzchni do 35 m2. Dlaczego akurat 35m2? To wynika bezpośrednio z obowiązujących przepisów prawnych. Inwestorzy mają bowiem możliwość wybudować dom parterowy do 35m2 bez pozwolenia na budowę. Niestety chodzi tu o całkowitą powierzchnię zabudowy, a co za tym idzie, budynek o powierzchni użytkowej 35m2 z garażem będzie już potrzebował pozwolenia. Takie ograniczenie powierzchni sprawia, że w kontekście budowy domu bez pozwolenia zwykle mamy na myśli domki letniskowe.
Możliwe jest również wybudowanie domu całorocznego, ale wówczas potrzebne jest uzyskanie stosownego pozwolenia na użytkowanie takiego obiektu do celów mieszkalnych. Przy budowie domów do 35m2 obowiązują jednak pewne ograniczenia, a mianowicie, taki obiekt wciąż musi spełniać warunki opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. W artykule poświęconemu warunkom zabudowy możesz sprawdzić, na jakie aspekty należy zwrócić uwagą w momencie wybierania projektu domu bez pozwolenia.
Garaż, altana, wiata garażowa, budynki gospodarcze
Obowiązujące przepisy budowlane pozwalają nam również na budowę parterowych budynków gospodarczych, wiat, altan oraz ogrodów zimowych o powierzchni zabudowy do 35m2. Tutaj musimy jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a mianowicie, na powierzchnię 500m2 mogą przypadać maksymalnie dwa takie budynki. Jeśli chcielibyśmy wybudować bez pozwolenia trzeci taki obiekt, musielibyśmy dysponować działką o powierzchni min. 1000m2. Wiele zależy również o wspomnianych wcześniej warunkach zabudowy, a w szczególności od wskaźnika powierzchni zabudowy oraz wskaźnika intensywności zabudowy. Tylko ściśle określona część naszej działki budowlanej może nam posłużyć do wzniesienia obiektów budowlanych.
Tarasy i ogrody zimowe
Inwestorzy decydujący się na budowę domu często są zmuszeni do szukania oszczędności, poprzez rezygnację z niektórych udogodnień. Nawet kilkanaście tysięcy złotych można zaoszczędzić na tym, że początkowo zrezygnujemy z budowy tarasu, pozostawiając to na później, gdy sytuacja finansowa się unormuje. Dobrą informacją jest to, że tarasy, ogrody zimowe oraz oranżerie o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 35m2 można wybudować bez pozwolenia. Co więcej, jeśli takie elementy uwzględnione w projekcie budowlanym, w przeciągu 3 lat można je wybudować bez dodatkowych formalności, nawet jeśli budowę domu zakończyliśmy jakiś czas temu.
Ogrodzenia działki
Także ogrodzenie działki budowlanej możemy wykonać bez pozwolenia na budowę. Tutaj jednak o formalnościach decyduje wysokość ogrodzenia. W przypadku ogrodzeń o wysokości nieprzekraczającej 220 cm możemy je postawić bez pozwolenia na budowę oraz bez zgłoszenia. Z kolei ogrodzenia wyższe nie wymagają pozwolenia, ale ich budowę należy już zgłosić do starostwa. Wysokie ogrodzenia można także uwzględnić w projekcie budowlanym. W artykule o budowie domu możesz dowiedzieć się więcej o kompleksowych usługach New House świadczonych przy realizacji projektów.
Baseny i oczka wodne
Kolejną dobrą informacją jest możliwość budowy basenów oraz oczek wodnych o powierzchni do 50m2 bez pozwolenia, ani bez zgłoszenia. Większe obiekty tego typu wymagają już pozwolenia. Bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem możemy natomiast założyć stawy oraz zbiorniki wodne o powierzchni nieprzekraczającej 500m2. Także zbiorniki retencyjne oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków można wybudować przy uproszczonych formalnościach zgłoszenia budowy.
Jakie formalności poza pozwoleniem na budowę?
Temat obiektów budowlanych, które można wznieść bez pozwolenia na budowę jest niezmiennie popularny. Wielu inwestorów boi się po prostu skomplikowanych formalności oraz długiego czasu oczekiwania. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednie przygotowanie się do tego procesu może zaoszczędzić nam trudności. W naszym artykule o pozwoleniu na budowę domu (https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe) staramy się dowieść, że szybkie i sprawne uzyskanie pozwolenia nie stanowi trudności, jeśli tylko skompletujemy niezbędne dokumenty.
Czy obiekty budowlane wymienione w tym artykule można wybudować bez zbędnych formalności? Nie do końca. Domy parterowy o powierzchni zabudowy do 35m2 wciąż wymagają zgłoszenia budowy staroście. To uproszczona procedura, niemniej jednak, wciąż wymagająca pewnego zaangażowania z naszej strony. W przepisach budowlanych wyszczególniono z dużą dokładnością obiekty, które można budować bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem, jak również bez pozwolenia i zgłoszenia. Do tej drugiej grupy zaliczymy chociażby: ogrodzenia do wysokości 2,20 metra, oczka wodne i baseny o powierzchni do 50m2 czy też obiekty małej architektury.