Program Natura 2000 obowiązuje w krajach Unii Europejskiej i obejmuje obszary objęte ochroną ptaków i siedlisk o szczególnym znaczeniu. Biorąc pod uwagę dość dużą powierzchnię takich terenów, całkowite wykluczenie zabudowy jest niemożliwe. W związku z tym, budowa domu na terenie Natura 2000 bardzo często jest możliwa. Inwestorzy muszą jednak pamiętać o pewnych ograniczeniach, które mogą występować na danym obszarze.
Działki budowlane na terenie Natura 2000
Bezwzględny zakaz budowy dotyczy tylko kilku obszarów, w tym oczywiście parków narodowych. Na obszarach objętych programem Natura 2000 lub ochroną krajobrazu możemy znaleźć liczne działki budowlane. To, jaka zabudowa może powstać na danej działce, zależy w głównej mierze od planów ochrony na danym terenie, a także od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przed zakupem działki warto zatem pozyskać raport na temat interesującej nas parceli.
Firma budowlana New House wspiera inwestorów na etapie zakupu działki budowlanej i pomaga załatwić niezbędne formalności. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/dzialki znajdziesz wiele informacji związanych z aspektami, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze działki. Jeśli działka jest położona na terenie Natura 2000 lub na innym obszarze objętym jakąkolwiek formą ochrony krajobrazu lub przyrody, warto ze szczególną dokładnością przeanalizować warunki zabudowy.
Czy budowa domu na terenie Natura 2000 jest możliwa?
To zależy od warunków obowiązujących na konkretnym obszarze. Jeśli na danym terenie występują szczególnie ważne siedliska oraz zagrożone gatunki ptactwa, obszar może zostać wyłączony z dalszej zabudowy. Jeśli jednak specjaliści stwierdzą, że określone typy budynków nie zagrażają środowisku naturalnemu, wówczas wprowadzone są regulacje, które decydują o tym, jakie konkretnie budynki będzie można wznieść w danym obszarze. W planach ochrony dostępne są następujące informacje:
- Plan zagospodarowania przestrzennego z uwzględnieniem terenów możliwych do zabudowy bez szkody dla obszaru Natura 2000,
- Zagospodarowanie obszarów morskich,
- Gospodarowanie wodami na danym terenie,
- Działania ochronne mające na celu zachowanie środowiska naturalnego w jego niezmienionej formie, sprzyjającej dalszemu rozwojowi ptactwa i siedlisk.
W planach ochrony mogą się zatem znaleźć konkretne informacje o lokalizacji terenów pod zabudowę mieszkalną, techniczną, komunikacyjną, edukacyjną i turystyczną. Dostępne są również warunki zabudowy, które informują o tym, jaki dokładnie budynek będzie można wznieść na działce zlokalizowanej na obszarze Natura 2000.
Jakie ograniczenia mogą obowiązywać na danym terenie?
To oczywiście zależy w głównej mierze od specyfiki terenu, a konkretniej gatunków zwierząt i siedlisk podlegających ochronie. Program Natura 2000 skupia się w dużej mierze na ochronie zagrożonych gatunków ptaków, a co za tym idzie, na danym obszarze mogą występować ograniczenia maksymalnej wysokości budynku, a także rodzaju dachu i kąta nachylenia. Wytyczne dostępne w planie ochrony mogą również ograniczać maksymalną powierzchnię zabudowy w zależności od powierzchni działki.
Bardzo istotną kwestią jest także pozostawienie odpowiednio dużej powierzchni czynnej biologicznie. Inwestor musi zatem liczyć się z tym, że na obszarze Natura 2000 nie wszystkie projekty domów będzie można zrealizować. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/budowa-domu możesz dowiedzieć się więcej na temat usług świadczonych przez firmę New House. Przed przystąpieniem do budowy pomagamy w załatwieniu wszelkich formalności oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę. Czynnikiem, który wpłynie na skrócenie czasu potrzebnego do rozpoczęci inwestycji jest dokładne zapoznanie się z wytycznymi planu ochrony oraz MPZP.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę domu?
W praktyce, formalności obecne przy budowie domu na obszarze Natura 2000 nie różnią się szczególnie od tych, jakie obowiązują przy zwykłej działce budowlanej. Inwestor musi zadbać o sporządzenie szczegółowego projektu budowlanego oraz skompletowanie wszystkich dokumentów koniecznych do załączenia z wnioskiem. Projekt budynku musi oczywiście spełniać wszystkie wytyczne obecne w planie ochrony oraz miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Na terenach objętych dowolną formą ochrony może jednak wystąpić obowiązek przedstawienia decyzji środowiskowej. Organ administracyjny odpowiedzialny za wydanie pozwolenia na budowę poprosi o przedłożenie takiego dokumentu wraz z wnioskiem. DUŚ, czyli decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stanowi ocenę wpływu inwestycji na dany obszar. Jeśli w ocenie biegłego specjalisty inwestycja nie wpłynie szkodliwe na środowisko, decyzja będzie pozytywna. W tym artykule: https://new-house.com.pl/pozwolenie-na-budowe możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie formalności należy spełnić, aby w krótszym czasie uzyskać pozwolenie na budowę.