Znając orientacyjne koszty budowy domu inwestor może lepiej przygotować się do rozpoczęcia inwestycji. Przed wyborem projektu należy oczywiście sporządzić dostępny budżet, zadbać o wysoką ocenę kredytową, a także zadbać o dostatecznie duży wkład własny. Jeśli nie mamy jeszcze działki, nasze szacunkowe obliczenia muszą uwzględnić zakup działki w danym regionie. Jakich informacji mogą nam udzielić projekty domów z kosztorysem?
Czym jest kosztorys ślepy?
Obecnie wiele pracowni architektonicznych przygotowuje orientacyjny kosztorys dołączany do projektu domu. Jest to kosztorys ślepy, który bazuje na pewnych uproszczeniach oraz uśrednionych cenach. Taki kosztorys nie bierze również pod uwagę szczegółowych rozwiązań, które mogą się różnić ze względu na lokalizację działki oraz oczekiwania inwestora. Niemniej jednak, ślepy kosztorys jest w stanie z dość dużą dokładnością przedstawić nam koszty budowy domu w stanie surowym zamkniętym. Dzięki temu, możemy zweryfikować nasze plany i zestawić budżet z interesującym nas projektem domu. To bardzo ważne, ponieważ nie musimy już kupować kota w worku, nie znając orientacyjnych cen realizacji wybranego przez nas projektu.
Co zawiera gotowy projekt domu?
Kupując gotowy projekt domu otrzymujemy w zasadzie kompletny zbiór informacji potrzebnych do wzniesienia konkretnego domu zgodnie z zamysłem architekta. Otrzymujemy rzuty wszystkich elewacji, kondygnacji i dachu, przekroje oraz schematy, wykaz materiałów, a także opis technologii niezbędnych w procesie budowy. To właśnie kompleksowość takiego projektu umożliwia dokładniejsze oszacowanie kosztów budowy domu. Wiadomym jest, że koszty te zmienią się po wykonaniu adaptacji do specyfiki działki, a wpływ będzie miał także wybór firmy budowlanej. Jeśli jednak ślepy kosztorys pokrywa się w 90% z rzeczywistymi kosztami, wówczas możemy mówić o naprawdę dużej precyzji.
Jak samodzielnie obliczyć koszty budowy domu?
Być może nie wybrałeś jeszcze konkretnego projektu domu, ale masz już wizję tego, jak powinien wyglądać Twój wymarzony dom. W takiej sytuacji również możesz sprawdzić orientacyjne koszty budowy. Dużym udogodnieniem w tej sytuacji jest kalkulator budowy domu, który możesz znaleźć w tym miejscu: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Wystarczy wpisać interesującą nas powierzchnię użytkową, województwo, rodzaj domu, rodzaj dachu, rodzaj stropów, a także rodzaj garażu. Na podstawie tych informacji można obliczyć szacunkowe koszty budowy domu w technologii murowanej dla różnych materiałów: pustaków ceramicznych, bloczków betonowych, keramzytu.
Kiedy można sprawdzić precyzyjne koszty budowy domu?
Dopiero po zakończonej adaptacji projektu można sporządzić kompletny kosztorys, który pozwala wskazać koszty budowy domu z dokładnością do 95-98%. Zawsze należy zachować pewien margines błędu z tytułu nieoczekiwanych opóźnień lub nadprogramowych kosztów. Kompletny kosztorys uwzględnia niezbędne materiały budowlane i wykończeniowe, koszt zakupu oraz montażu przyłączy oraz instalacji, a także koszty robocizny. Jeśli budowa domu będzie prowadzona z pomocą wielu wykonawców, wówczas musimy uwzględnić różnice w stawkach oferowanych przez różne firmy.
Czy istnieje możliwość zmniejszenia kosztów inwestycji?
Gotowy projekt domu musi przejść proces adaptacji. W ramach tego procesu, projekt jest adaptowany do specyfiki działki. Uwzględnia się ukształtowanie terenu, warunki wodno-gruntowe, wytyczne w miejscowym planie przestrzennym lub w decyzji o warunkach zabudowy, uzbrojenie działki, a także inne czynniki, które będą miały wpływ na budowę domu w tym miejscu. Co więcej, adaptacja projektu uwzględnią również indywidualne oczekiwania ze strony inwestora.
A zatem, tak, na etapie adaptacji projektu istnieje możliwość zmniejszenia kosztów budowy domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu możesz dowiedzieć się więcej, na czym polega proces adaptacji oraz jakie zmiany są wprowadzane najczęściej. Jak można zredukować koszty budowy? Zdecydować się na mniejszy garaż lub zrezygnować z niego całkowicie, wybrać inne materiały do budowy domu, zmienić pokrycie dachowe, zrezygnować z elementów architektonicznych, takich jak: lukarny, wykusze czy balkony. Zmian można dokonać także w obrębie technologii. Duży wpływ na koszty budowy domu ma wybór okien, drzwi zewnętrznych czy instalacji grzewczej.
Gdzie znajdziesz gotowe projekty domów z wyceną?
Firma budowlana New House współpracuje z wieloma renomowanymi pracowniami projektowymi. Dzięki temu, możemy zaoferować inwestorom obszerny zbiór kilku tysięcy gotowych projektów domów. Jesteśmy jedyną firmą w Polsce, która jeszcze przed zakupem projektu umożliwia sprawdzenie dokładnych kosztów budowy domu. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow możesz przeglądać dostępne projekty z podziałem na konkretne rodzaje domów, rodzaje dachu czy powierzchnię użytkową. Jak sprawdzić rzeczywiste koszty budowy domu? Wystarczy wybrać interesujący zakres realizacji oraz wypełnić krótki formularz z danymi.