Ogrody wielopoziomowe stosuje się na działkach położonych na pochyłym terenie. Z jednej strony jest to duże wyzwanie aranżacyjne. Z drugiej, nachylenie terenu można wykorzystać jako atut do stworzenia wyjątkowego i majestatycznego ogrodu. Planując ogród wielopoziomowy warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach i wystrzegać się popularnych błędów.
Ogród wielopoziomowy – od czego zacząć?
Na początek potrzebny jest kompletny projekt zagospodarowania terenu. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych ogrodów, należy zacząć od rozplanowania stref: gdzie znajdzie się podjazd oraz alejki? Gdzie stworzymy zaciszną strefę rekreacyjną? Jak wykorzystamy powierzchnię biologicznie czynną? W przypadku ogrodu wielopoziomowego należy rozpocząć od wyliczeń stopnia nachylenia powierzchni. Geolog może również sprawdzić objętość mas oraz muru oporowego.
Kolejną kwestią jest odpowiednie ogrodzenie działki, co pozwoli na dokładniejsze planowanie konkretnych stref. Niektóre z nich, ze względu na mniej atrakcyjny wygląd, będziemy starali się ukryć. Inne z kolei wyeksponujemy, tak, aby stanowiły wizytówkę naszego ogrodu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/ogrodzenia znajdziesz więcej informacji na temat popularnych rozwiązań w obszarze ogrodzenia działki budowlanej. W przypadku działek wielopoziomowych świetnie sprawdzają się solidnej ogrodzenia murowane, które dodatkowo stabilizują powierzchnię.
Jak zagospodarować kolejne strefy ogrodu wielopoziomowego?
Planowanie ogrodu wielopoziomowego zaczynamy od wyznaczenia stref. W najwyższym punkcie ogrodu warto stworzyć obszar rekreacyjny, z którego będziemy mogli obserwować niżej położone strefy ogrodu. Zadbajmy tu o zacienienie oferowane przez wyższe drzewo lub altankę. Nie przesadzajmy z kwitnącą roślinnością, aby uniknąć problemu dużej liczby owadów. W kolejnych strefach będziemy stosować roślinność o zróżnicowanej wysokości. Wysoka roślinność powinna znaleźć się w niższych strefach, tak, aby nie zaciemniać niższej roślinności.
W najniższej strefie świetnie sprawdzi się staw lub oczko wodne. Z jednej strony jest to dodatkowy walor dekoracyjny, który można połączyć z wodospadem lub kaskadami. Woda spływająca z wyższych stref to bardzo klimatyczny dodatek. Ponadto, zbiornik wody poprawia retencję wody, o czym możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/retencja-wody-na-dzialce. Biorąc pod uwagę korzystny wpływ na środowisko, inwestorzy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup elementów potrzebnych do stworzenia systemu retencyjnego.
W jaki sposób zapobiec osuwaniu się terenu?
Bardzo częstym błędem jest brak odpowiednich wzmocnień terenu, które zapobiegną osuwaniu się ziemi wypieranej m.in. przez systemy korzeniowe wyższej roślinności. W ogrodzie wielopoziomowym stosujemy zatem murowane podparcia, szerokie schody lub stopnie, skalniaki, a także drewniane i betonowe ścianki, które oddzielają od siebie kolejne sekcje ogrodu. Na ustabilizowanie podłoża korzystnie wpływa także betonowe lub kamienne ogrodzenie.
Jakich błędów należy unikać?
Projektując ogród wielopoziomowy należy pamiętać o tym, jak ważne jest cierpliwość. Kolejne strefy będziemy tworzyć stopniowo, co oznacza, że finalny efekt naszych starań ujrzymy dopiero po kilku latach, gdy wszystkie strefy zostaną odpowiednio obsadzone, a rośliny osiągną oczekiwaną wysokość. Należy działać zgodnie z projektem opracowanym na podstawie pomiarów nachylenia terenu i objętości masy. Jeśli skarpa jest skierowana na północ, wówczas musimy bardzo ostrożnie dobierać roślinność pod kątem mniej lub bardziej nasłonecznionych stanowisk.
Jakie elementy sprawdzają się w ogrodzie wielopoziomowym?
Ogród wielopoziomowy z pewnością stanowi aranżacyjne wyzwanie, ale jednocześnie daje nam mnóstwo możliwości. Skalniaki z różnorodną roślinnością, kaskady ogrodowe, alejki i stopnie przywodzące na myśl górskie szlaki, oczko wodne z wodospadem – to tylko niektóre z elementów, które świetnie sprawdzają się w ogrodzie wielopoziomowym. Warto także poczytać o ogrodach dynamicznych, w których kolejne sekcje są układane pod kątem okresu kwitnienia roślin. Gdy jedna strefa wygląda nieco gorzej, inna przejmuje pałeczkę, stanowiąc najbardziej atrakcyjny punkt w ogrodzie. Dzięki temu, ogród wygląda doskonale przez cały rok.
Jak prawidłowo zaprojektować i zaaranżować ogród wielopoziomowy?
Biorąc pod uwagę, jak trudne jest prawidłowe rozplanowanie takiego ogrodu, warto korzystać z pomocy doświadczonych architektów, którzy pomogą nam w stopniowym wykorzystaniu przestrzeni. Firma budowlana New House zajmuje się nie tylko budową domów, ale również pomaga w aranżacjach ogrodu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej na temat kompleksowego zagospodarowania terenu, począwszy od układania podjazdu i alejek, poprzez rozplanowanie terenów zielonych i sadzenie roślin, aż po ogrodzenie budynku. W ten sposób zyskujesz gwarancję pięknego, ale zarazem funkcjonalnego ogrodu wielopoziomowego na lata.