Przytulny ogród to miejsce wytchnienia oraz spotkań rodzinnych w okresie wiosenno-letnim. Nawet jeśli dysponujemy bardzo ograniczoną powierzchnią ogrodu, wciąż jesteśmy w stanie stworzyć tu wyjątkowy zakątek, który będzie koił nerwy oraz przynosił oczekiwane uczucie relaksu. Aranżując niewielki ogród, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach oraz unikać podstawowych błędów. W ten sposób możemy optycznie powiększyć nasz ogród.
Na początek kompletny projekt zagospodarowania terenu działki
Zanim przejdziemy do ustawiania mebli, wytyczania alejek oraz sadzenia roślin, zadbajmy o kompletny projekt, w którym uwzględnimy najważniejsze elementy naszego ogrodu z podziałem na powierzchnie utwardzone (alejki, podjazd) oraz powierzchnię biologicznie czynną (trawnik, roślinność, oczko wodne). Pierwszym podstawowym błędem jest aranżowanie ogrodu na żywioł, co bardzo często kończy się wprowadzeniem nieestetycznego chaosu.
Z pewnością warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, który pomoże nam zaplanować ciekawy ogród na niewielkiej powierzchni. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/ogrody możesz zapoznać się a usługami świadczonymi przez firmę budowlaną New House, która nie tylko zrealizuje projekt domu, ale również zadba o prawidłowe zagospodarowanie terenu.
Ogrodzenie wkomponowane w mały ogród
Jeśli dysponujemy niewielkim ogrodem, warto wykorzystać ogrodzenie do aranżacji tej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem będzie wysoki żywopłot, który oddzieli nasz ogród od ulicy i sąsiadów, a jednocześnie wniesie do niego otaczającą nas zieleń. Jeśli zależy nam na praktycznych rozwiązaniach i niskich wymaganiach względem pielęgnacji, dobrym pomysłem jest dziki żywopłot z pnączy. Rośnie on bardzo szybko i nie trzeba go docinać. Wystarczy jedynie rusztowanie, po którym będą pięły się pnącza. Może to być zwykła siatka, parkan lub drewniany płot.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat praktycznych ogrodzeń stosowanych w niewielkich ogrodach, koniecznie zerknij do tego artykułu: https://new-house.com.pl/ogrodzenia. Opisujemy w nim popularne rozwiązania stosowane we współczesnym budownictwie.
Strefa wypoczynkowa w ogrodzie
W niewielkim ogrodzie musimy przewidzieć miejsce na meble wypoczynkowe, które pozwolą delektować się spotkaniami w gronie rodziny i przyjaciół, a także miło spędzić czas przy grillu lub orzeźwiającym napoju. W małym ogrodzie postawmy na lekkie i kompaktowe meble, które wizualnie nie będą zabierać dużej przestrzeni. Ciekawym urozmaiceniem może być drewniana pergola lub altana otoczona dzikimi pnączami. Popularnym rozwiązaniem są również ławy ogrodowe łączone z długimi, szerokimi donicami, w których możemy posadzić zielone, niekwitnące rośliny. W takich miejscach unikajmy kwiatów, o ile nie chcemy mieć problemu dużej liczby pszczół i os w strefie wypoczynkowej.
W jaki sposób poprowadzić alejki w mniejszym ogrodzie?
Niezbędnym elementem aranżacji ogrodu są oczywiście alejki prowadzące do drzwi wejściowych. Jeśli nasz dom jest wyposażony w garaż, potrzebny będzie również podjazd. Ciekawym rozwiązaniem w małym ogrodzie jest tworzenie falistych linii. Tworząc wąskie alejki, unikajmy prostej linii, która dodatkowo uwypukli mały ogród. Kręta ścieżka jest dłuższa, a co za tym idzie, wizualnie tworzy wrażenie dłuższego ogrodu. Wybierając materiały do utwardzonych powierzchni, stawiajmy na niewielkie formaty o fantazyjnych kształtach. Przy alejkach ogrodowych możemy zastosować nieregularnie położony kamień przeplatany trawnikiem.
Jakie rośliny stosować w małym ogrodzie?
W małym ogrodzie warto mieszać wysoką i niską roślinność. Różnica wysokości sprawia, że ciężej objąć spojrzeniem cały ogród, dzięki czemu, wizualnie wydaje się on większy. Pamiętajmy jednak o podstawowych zasadach: wysoka roślinność nie powinna być sadzona w pobliżu południowych elewacji, aby nie zaciemniać wnętrz i nie zaburzać energooszczędności budynku.
Niewielki ogród uwielbia wielokolorowe kwiaty ułożone w faliste kształty. To kolejny sposób na stworzenie złudzenia optycznego, dzięki czemu, ogród będzie wydawał się zdecydowanie większy. Krótko skoszony trawnik może komponować z odrobiną chaosu wprowadzonego przez trawę bambusową posadzoną na niewielkiej powierzchni odgrodzonej płotkiem. Taka trawa osiąga kilka metrów wysokości i wprowadza do naszego ogrodu kojący szum.
Różnorodność to podstawa małego ogrodu
Projektując mały ogród, warto pamiętać o dużej różnorodności, zarówno jeśli chodzi o ukształtowanie ścieżek, wysokość roślin oraz ich kolorystykę. Jednocześnie musimy uniknąć nadmiernego ścisku oraz chaosu. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zagospodarowanie-terenu możesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym aranżowaniu przestrzeni wokół naszego domu. Biorąc pod uwagę, jak wiele błędów można popełnić w małym ogrodzie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego projektanta, który rozplanuje położenie roślinności oraz alejek, a jednocześnie, dobierze ciekawe ogrodzenie stanowiące harmonijną całość z resztą ogrodu.