Nowoczesne budownictwo w ostatnich latach coraz bardziej skupia się na kwestii energooszczędności budynku. To nie tylko efekt dążenia do jak najniższych kosztów eksploatacyjnych, ale również działanie do spełnienia nowych norm i wytycznych wprowadzanych w wielu krajach. Celem nadrzędnym jest bardziej ekologiczny dom przyjazny środowisku. Dom Plus Energetyczny idzie o krok dalej niż domy pasywne, a najprościej możemy go określić jako dom bez rachunków.
Czym jest Dom Plus Energetyczny?
O ile domy energooszczędne oraz pasywne skupiają się na maksymalnym ograniczeniu zużycia prądu oraz dążą do samowystarczalności, o tyle Dom Plus Energetyczny musi generować więcej energii, niż sam zużywa. A zatem, jest to dom, który nie generuje rachunków za prąd, a co więcej, może przynosić profity wynikające z wyprodukowanej nadwyżki. Aby osiągnąć taki stan rzeczy, potrzebne są nowoczesne rozwiązania technologiczne. Niezwykle istotną kwestą jest także sam projekt domu, który uwzględni wybór odpowiednich materiałów budowlanych oraz wykończeniowych.
Firma budowlana New House podąża za aktualnymi trendami w budownictwie i posiada w swojej ofercie projekty, z pomocą których można wybudować Dom Plus Energetyczny. W tym miejscu: https://new-house.com.pl/projekty-domow znajdziesz bogaty wybór projektów pod względem wielkości domu, ceny, konstrukcji oraz ewentualnych udogodnień. Nasza firma może wprowadzić zmiany, pod kątem indywidualnych oczekiwań klienta, tak, aby przystosować wybrany projekt pod kątem b udowy Domu Plus Energetycznego.
Charakterystyczne elementy Domu Plus Energetycznego
O ile uzyskanie energooszczędnego lub pasywnego domu wiąże się z zachowaniem kilku podstawowych zasad, o tyle Dom Plus Energetyczny stanowi większe wyzwanie i wymaga zwrócenia uwagi na wiele ważnych czynników. Oto charakterystyczne cechy, które posiada taki dom, wraz z uwzględnieniem nowoczesnych technologii:
- Prosta i nieskomplikowana bryła, na której łatwej jest osadzić energooszczędny budynek, mniej narażony na utratę ciepła.
- Duże przeszklenia po stronie południowej oraz północnej. Okna o bardzo niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej.
- Nowoczesna wentylacja mechaniczna (rekuperacja), zamiast wentylacji grawitacyjnej.
- Instalacja fotowoltaiczna, generująca darmową energię słoneczną.
- Oszczędna instalacja grzewcza, najczęściej gruntowa lub wodna pompa ciepła.
- Najlepsze materiały termoizolacyjne i konstrukcja pozbawiona mostków cieplnych.
To tylko niektóre elementy, które są typowe dla Domów Plus Energetycznych. Już w fazie projektowania często należy nanieść zmiany i dostosować dom do uwarunkowania i specyfiki działki. Jest to proces adaptacji projektu, o którym możesz przeczytać w tym miejscu: https://new-house.com.pl/adaptacja-projektu. W gotowym projekcie, firma budowlana New House może nanieść zmiany ukierunkowane na uzyskanie budynku spełniającego warunki i normy Domu Plus Energetycznego.
Czy Dom Plus Energetyczny to opłacalne rozwiązanie?
Nie ulega wątpliwości, że zbudowanie takiego domu wiąże się ze znacznym wzrostem kosztów budowy domu. Sama fotowoltaika, rekuperacja oraz pompa ciepła to wydatek rzędu 50-100 tysięcy złotych, w zależności od konkretnych rozwiązań. Jednakże w ten sposób zyskujemy samowystarczalny dom, który nie tylko nie będzie generował rachunków za prąd, ale również zaoferuje zyski wynikające ze sprzedaży nagromadzonej energii. W skali jednego roku mówimy o oszczędnościach rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych.
W rezultacie, większe koszty budowy domu są nam zwracane przez pierwsze lata, po czym możemy liczyć na czysty zysk. Kolejnym plusem jest bardzo szybki montaż, wynikający z faktu wyboru odpowiednich materiałów budowlanych, prostej bryły, a także gotowych rozwiązań i instalacji. Domy Plus Energetyczne nie posiadają dodatkowych elementów architektonicznych, które stanowiłyby ryzyko dodatkowej utraty energii. Świetną podstawą pod Dom Energetyczny Plus są nowoczesne stodoły, czyli domy na planie prostokąta pokryte dwuspadowym dachem, bez dodatkowych elementów. Ewentualnym dodatkiem jest przybudówka na garaż.
Jak wybudować Dom Plus Energetyczny?
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej działki. Jej uwarunkowania i specyfika są bardzo istotne w perspektywie adaptacji projektu. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego projektu, który nadaje się do stworzenia Domu Plus Energetycznego. Zamiast gotowego projektu, możesz również stworzyć swój własny projekt we współpracy z projektantem. W tym artykule: https://new-house.com.pl/zaprojektuj-z-architektem-new-house opisujemy, jak wygląda tworzenie autorskiego projektu krok po kroku.
Jeśli wybrałeś gotowy projekt, adaptacja uwzględnia specyfikę działki, ewentualne zmiany w konstrukcji, montaż nowoczesnych systemów technologicznych, a także wybór odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Firma budowlana New House oferuje klientom kompleksową budowę domu pod klucz. Wybór jednego wykonawcy to duże udogodnienie, jeśli decydujesz się na budowę Domu Plus Energetycznego.