Folia dachowa jest coraz częściej stosowana jako zamiennik dla klasycznej papy. Jest wykonana z nowoczesnych materiałów izolacyjnych, których głównym zadaniem będzie ochrona dachu przed nadmiernym zawilgoceniem. W perspektywie długoterminowej, zawilgocenie to poważny problem obniżający wydajność termoizolacji, a także narażający na kosztowny remont. Czym charakteryzuje się folia dachowa? W jakiej sytuacji możemy wykorzystać ten materiał?
Czym właściwie jest folia dachowa?
To specjalny materiał izolacyjny wykorzystywany w odpowiednich rejonach pokrycia dachu. O dokładnej lokalizacji folii zależy stopień przepuszczalności, wykorzystany materiał termoizolacyjny, a także konstrukcja dachu. Folia ochronna ma zagwarantować należytą ochronę przed wilgocią, zarówno zewnętrzną (np. opady deszczu), jak również wewnętrzną (skroplona para wodna odprowadzona z wnętrza naszego domu). W perspektywie długoterminowej, dobra folia dachowa może poprawić właściwości izolacyjne oraz wydłużyć żywotność zastosowanej termoizolacji.
Zgłębiając temat folii dachowej, często spotkamy się także z membranami. Pojęcie to bywa wykorzystywane zamiennie w odniesieniu do folii. W praktyce, oba materiały mają podobny cel, jednakże ich zastosowanie jest nieco inne i zależy od kilku czynników.
Dostępne rodzaje folii dachowej
Ze względu na stopień przepuszczalności pary, folie dachowe możemy podzielić na cztery rodzaje. Ich dokładne zastosowanie zależy od konstrukcji dachu oraz zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Oto dostępne produkty:
- Folia wysokoparoprzepuszczalna – często stosowana w połączeniu z wełną mineralną. Chroni przed wilgocią zewnętrzną i dobrze odprowadza parę z wnętrza budynku. Odznacza się bardzo dobrymi właściwościami wentylacyjnymi.
- Folia niskoparoprzepuszczalna – jest stosowana jako dodatkowe pokrycie na łatach. Nie mogą być kładzione bezpośrednio na termoizolacji. Przepuszczają niewielkie ilości pary.
- Folie o bardzo niskiej przepuszczalności – przepuszczają minimalne ilości pary. Są stosowane pod blachy w przypadku dachów niewentylowanych.
- Folia paroizolacyjna – układane pod ociepleniem od strony wnętrza domu. Zabezpieczają termoizolacje przed zawilgoceniem na skutek napływającej pary wodnej.
Wybór folii izolacyjnej ma ogromny wpływ na żywotność i skuteczność termoizolacji. Duży wpływ na wybór ma także to, czy dom będzie bazował na klasycznej wentylacji grawitacyjnej, czy też będzie wyposażony w system rekuperacji. Dobra firma budowlana, której zlecimy budowę domu, na pewno dobierze właściwą folię dachową, dostosowaną do konstrukcji dachu i termoizolacji.