Folia dachowa jest coraz częściej stosowana jako zamiennik dla klasycznej papy. Jest wykonana z nowoczesnych materiałów izolacyjnych, których głównym zadaniem będzie ochrona dachu przed nadmiernym zawilgoceniem. W perspektywie długoterminowej, zawilgocenie to poważny problem obniżający wydajność termoizolacji, a także narażający na kosztowny remont. Czym charakteryzuje się folia dachowa? W jakiej sytuacji możemy wykorzystać ten materiał?
Czym właściwie jest folia dachowa?
To specjalny materiał izolacyjny wykorzystywany w odpowiednich rejonach pokrycia dachu. O dokładnej lokalizacji folii zależy stopień przepuszczalności, wykorzystany materiał termoizolacyjny, a także konstrukcja dachu. Folia ochronna ma zagwarantować należytą ochronę przed wilgocią, zarówno zewnętrzną (np. opady deszczu), jak również wewnętrzną (skroplona para wodna odprowadzona z wnętrza naszego domu). W perspektywie długoterminowej, dobra folia dachowa może poprawić właściwości izolacyjne oraz wydłużyć żywotność zastosowanej termoizolacji.
Zgłębiając temat folii dachowej, często spotkamy się także z membranami. Pojęcie to bywa wykorzystywane zamiennie w odniesieniu do folii. W praktyce, oba materiały mają podobny cel, jednakże ich zastosowanie jest nieco inne i zależy od kilku czynników.
Dostępne rodzaje folii dachowej
Ze względu na stopień przepuszczalności pary, folie dachowe możemy podzielić na cztery rodzaje. Ich dokładne zastosowanie zależy od konstrukcji dachu oraz zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Oto dostępne produkty:
- Folia wysokoparoprzepuszczalna – często stosowana w połączeniu z wełną mineralną. Chroni przed wilgocią zewnętrzną i dobrze odprowadza parę z wnętrza budynku. Odznacza się bardzo dobrymi właściwościami wentylacyjnymi.
- Folia niskoparoprzepuszczalna – jest stosowana jako dodatkowe pokrycie na łatach. Nie mogą być kładzione bezpośrednio na termoizolacji. Przepuszczają niewielkie ilości pary.
- Folie o bardzo niskiej przepuszczalności – przepuszczają minimalne ilości pary. Są stosowane pod blachy w przypadku dachów niewentylowanych.
- Folia paroizolacyjna – układane pod ociepleniem od strony wnętrza domu. Zabezpieczają termoizolacje przed zawilgoceniem na skutek napływającej pary wodnej.
Wybór folii izolacyjnej ma ogromny wpływ na żywotność i skuteczność termoizolacji. Duży wpływ na wybór ma także to, czy dom będzie bazował na klasycznej wentylacji grawitacyjnej, czy też będzie wyposażony w system rekuperacji. Dobra firma budowlana, której zlecimy budowę domu, na pewno dobierze właściwą folię dachową, dostosowaną do konstrukcji dachu i termoizolacji.
Czym charakteryzują się membrany dachowe?
Membrany są materiałem pokrewnym dla folii dachowych. One również mają chronić przed zawilgoceniem, ale odróżniają się nieco konstrukcją. O ile folie dachowe oferują nam pełne spektrum stopni przepuszczalności, o tyle membrany są zwykle materiałem wysokoprzepuszczalnym. Zaletą jest możliwość kładzenia bezpośrednio na materiale termoizolacyjnym. Służą do wykonania dachu niewentylowanego z pokryciem wentylowanym. Wyróżniamy lekkie membrany o niskiej gramaturze oraz tzw. ekrany, czyli ciężkie membrany o bardzo dużej wytrzymałości.
Jakie zalety posiada dobra folia dachowa?
Biorąc pod uwagę ogromną liczę zmiennych, budowa domu to niezwykle odpowiedzialny proces, w którym niezwykle istotną rolę pełni dobór materiałów. Firma budowlana New House zawsze służy swoim klientom profesjonalnym doradztwem, wskazując, jakie materiały okażą się najlepsze w przypadku danego projektu. Jakie korzyści może zapewnić dobrze dobrana folia dachowa?
- Ochrona przed wilgocią zewnętrzną – to główne zadanie folii dachowej. Ma ona ochronić dach przed podciekaniem na skutek ulewnych opadów deszczu, czy też topnienia śniegu. Jednocześnie, chronią warstwę termoizolacyjną, wpływając na jej żywotność.
- Ochrona przed wilgocią wewnętrzną – ten atut jest przypisany jedynie na folii paroprzepuszczalnych, które mają za zadanie odprowadzać parę z wewnątrz budynku.
- Wysoka żywotność i trwałość – folie dachowe są produkowane ze specjalnych tworzyw sztucznych, odznaczających się wysoką trwałością na czynniki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Mocna folia odznacza się także wytrzymałością mechaniczną.
- Dodatkowa termoizolacja – o ile sama folia dachowa nie poprawia w znacznym stopniu ochrony przed niskimi lub wysokimi temperaturami, o tyle wspiera termoizolację w zatrzymywaniu wiatru, co w okresie jesienno-zimowym dodatkowo chroni przed wychładzaniem domu.
Na plus ocenimy także uniwersalność folii dachowej. Możemy ją bowiem wykorzystać przy każdym rodzaju dachu oraz warstwy termoizolacyjnej. Konstrukcja dachu oraz zastosowana termoizolacja to czynniki, które decydują o tym, jaki stopień przepuszczalności pary powinna mieć folia.
Jak wybrać odpowiednią folię dachową?
Najlepszym rozwiązaniem jest zaczerpnięcie rady u specjalisty, który dobierze folię pod kątem konstrukcji dachu oraz warstwy termoizolacyjnej. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście budowa domu pod klucz, zlecona rzetelnej firmie, takie jak New House. Wówczas, wyborem odpowiednich materiałów zajmą się fachowcy, dzięki czemu, klient zaoszczędzi czas i zyska gwarancję trwałej izolacji dachu na lata.