Wybudowanie budynku na pochyłej działce jest nieco bardziej skomplikowane, niż na równym podłożu, aczkolwiek nie jest ono niemożliwe. Należy sobie jednak zdawać sprawę z niedogodności, jakie nas czekają, począwszy od projektu aż po etap budowy. Jeśli jednak znajdziemy odpowiedni projekt domu na zboczu i przezwyciężymy wszelkie ograniczenia, otrzymamy nieruchomość, która będzie nie tylko w pełni funkcjonalna, ale będzie również przyciągać spojrzenia.
Dom na pochyłym terenie – od czego zacząć?
Projekt domu na skarpie musi być zgodny z wytycznymi zawartymi we właściwym działce Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w uzyskanych przez inwestora Warunkach Zabudowy. Jednocześnie powinien w sposób optymalny wykorzystywać zastałe ukształtowanie terenu oraz spełniać potrzeby każdego z przyszłych mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu posiadanie nachylonego terenu wiązało się z koniecznością zamówienia indywidualnego projektu domu. Aktualnie dostępne są gotowe projekty domów na pochyłą działkę, dzięki czemu inwestorzy oszczędzają nie tylko czas, ale i pieniądze.
Dokładne dopasowanie projektu do warunków działki wykonuje się na etapie obowiązkowej adaptacji projektu. Nowoczesne domy na skarpie to najczęściej proste, pozbawione elementów dekoracyjnych konstrukcje o zwartej bryle z dwuspadowym dachem. Aby maksymalnie wykorzystać krajobraz za oknem, inwestorzy nierzadko decydują się na duże przeszklenia, które dodatkowo doświetlają i dogrzewają wnętrza.
Ważna zmienna – zero budynku
Na wstępie prac wykonywana jest dokładna mapa do celów projektowych. Zaznacza się na niej zarówno rzędne terenu planowanej inwestycji, jak i działek przyległych oraz drogi dojazdowej. Dopiero na podstawie takiej mapy uprawniony do tego architekt będzie mógł wykonać posadowienie domu z uwzględnieniem rzędnych terenu. Wszystko po to, aby nowo powstały budynek nie znajdował się za nisko względem sąsiadujących nieruchomości oraz drogi. Niezwykle ważne jest, aby rzędne stanu zerowego (nazywane również „zerem budynku”) dobrze przemyśleć. Powinny one uwzględniać zarówno otoczenie, jak i odczucia samych inwestorów. Jest to o tyle istotne, że raz ustalonej rzędnej budynku nie można ot tak sobie zmienić. Nie pozwala na to obowiązujące prawo. W takiej sytuacji wymagany jest aneks do pozwolenia na budowę, który rzecz jasna wymaga zatwierdzenia. Warto więc temat przemyśleć zawczasu, aby uniknąć dodatkowego oczekiwania na decyzję uprawnionego organu.
Dom na pochyłą działkę = dom z piwnicą?
Inwestorzy dysponujący działką ze znacznym spadkiem często decydują się na wykonanie częściowego lub całkowitego podpiwniczenia. Szczególnie że nierzadko wynikowa wysokość fundamentowania jest na tyle duża, że ściany podpiwniczenia powstają z samych tylko fundamentów. Dodatkowo może być konieczne wykonanie drenażu wokół budynku, by skutecznie odprowadzać nadmiar wody.
Co prawda taka inwestycja wymaga bardziej szczegółowej analizy gruntu, niż w przypadku budowy domu bez piwnicy a koszty budowy wzrastają o około 25 do 35%, ale warto, ponieważ dom z piwnicą na skarpie daje rozległe możliwości korzystnej adaptacji.
Może się także okazać, że na tego rodzaju działce budowa domu bez podpiwniczenia jest po prostu niemożliwa – wtedy wyboru praktycznie nie ma. Na etapie budowy można co prawda wykorzystać rodzimy grunt powstały w wyniku prowadzonych prac i nim obsypać nieruchomość tym samym znacznie niwelując spadek na działce, jednak może się to okazać niewystarczające. Należy zdawać sobie z tego sprawę już na etapie zakupu działki, aby później nie przeżyć niemiłego zaskoczenia.
Piwnica daje dodatkową powierzchnię użytkową na parterze nieruchomości. Można w niej stworzyć pomieszczenia techniczne, gospodarcze, garaż, pokój rekreacyjny, domową salę kinową lub siłownię. To, co umieścimy w podpiwniczeniu, nie będzie wykorzystywało właściwej przestrzeni domu lub jego bezpośredniej okolicy. Dzięki czemu zyskujemy dodatkowe miejsce zarówno w domu, jak i w ogrodzie, co pozwala je ciekawie zaaranżować.
Dom w skarpie – wykorzystaj zalety
Dom na działkę ze spadkiem terenu powinien w sposób optymalny wykorzystywać naturalne walory otoczenia zarówno pod kątem widokowym jak i w kwestiach nasłonecznienia. Nachylenie w kierunku południowym pozwala stworzyć słoneczny salon przechodzący w przestronny taras. Kuchnię oraz pozostałe pomieszczenia można w tej sytuacji ulokować bardziej w głębi domu. A jeśli garaż planujemy w podpiwniczeniu, to warto zaprojektować go tak, aby znalazł się w pobliżu kuchni – w takiej sytuacji nie będziemy musieli daleko dźwigać zakupów, które przywieziemy do domu.
Dom na nierównym terenie – podsumowanie
Budowa domu na pochyłej działce zawsze będzie nieco bardziej skomplikowana i kosztowna niż nieruchomości położonej na płaskim terenie. Jeśli jednak otoczenie jest zachwycające i skutecznie rekompensuje nam te początkowe niedogodności, to warto rozważyć taką opcję. Efekt prac najczęściej jest spektakularny, a dom wyróżnia się na tle innych budynków oryginalnością i unikalnym stylem.
Jeżeli mają Państwo jakieś pytania to chętnie na nie odpowiemy. Zapraszamy na naszą stronę https://new-house.com.pl/dzialki. Oferujemy pomoc w każym aspekcie związanym z budową domu.