Akademia Budowlana

Nowoczesny projekt domu z kontenerów

Spis treści:

Najpopularniejsze domy jednorodzinne na polskim rynku budowlanym to te realizowane w technologii murowanej. Istnieje jednak cały szereg innych rozwiązań, na które warto się zdecydować. Istnieje wiele ciekawych, nowoczesnych metod budowy domu. Jednym z nich jest budowa domu z kontenerów. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki zalety i wady stoją za tą metodą? Na te pytania odpowiadamy w najnowszym artykule.

 

Inwestorzy w Polsce coraz częściej stawiają na oryginalność, chcą wyróżniać się na tle tradycyjnej architektury i szukać najbardziej optymalnych rozwiązań. Idąc za tymi trendami, można również zauważyć, że wśród gotowych projektów domów jednorodzinnych można znaleźć coraz więcej oryginalnych, nowoczesnych rozwiązań. Można to zauważyć oglądając chociażby wyposażoną w tysiące propozycji bazę projektową firmy New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Jest tam wiele projektów nowoczesnych domów, które powstały w najlepszych pracowniach w kraju.

 

New-House, jako firma budowlana, działa na rynku od 1991 roku. W tym czasie wybudowaliśmy ponad 1500 różnorodnych domów jednorodzinnych. Dzięki temu mieliśmy możliwość stałej obserwacji zachodzących zmian w trendach budowniczych. Budowaliśmy nie tylko w technologii murowanej, znamy się na przykład również na domach budowanych z keramzytowych bloczków prefabrykowanych. Mamy również szeroką wiedzę dotyczącą projektów domów z kontenerów. Bez wątpienia cieszą się one rosnącą popularnością, jako ciekawa alternatywa dla tradycyjnego sposobu budowy. Czy warto podążać za tym trendem? Wyjaśniamy te kwestie.

 

Domy z kontenerów - co to właściwie znaczy?

 

Trzeba przyznać, że mimo rosnącej popularności tego rozwiązania, domy z kontenerów wciąż budzą szok wśród wielu osób. Dla osób, które nie orientują się w najnowszych rozwiązaniach, taki sposób budowy może się wydawać całkowitym szaleństwem. W rzeczywistości domy z kontenerów są rozwiązaniem nie tylko szybkim, ale również bardzo ekologicznym.

 

Początkowo największe zainteresowanie projektami domów z kontenerów, można było zauważyć w Stanach Zjednoczonych, a także w krajach skandynawskich. Wykorzystuje się do tego morskie kontenery. Z czasem coraz więcej osób zaczęło się przekonywać do takiego sposobu budowy i interesować jej szczegółami. Przestano postrzegać takie domy, jako ekstrawagancki pomysł architektoniczny, ale jako realne rozwiązanie. W końcu domy z kontenerów zaczęły się pojawiać coraz częściej w Europie i przywędrowały również do Polski. Dziś w Polsce można znaleźć co najmniej kilka dobrych, doświadczonych w tym aspekcie firm, które zajmują się budową domów z kontenerów pod klucz. Są one całkowicie przystosowane do warunków mieszkalnych, są odpowiednio ocieplane i wyposażane w media. Tak jak instalacje nie różnią się specjalnie od tych stosowanych w domach murowanych, tak różnicę można dostrzec przy wyborze ogrzewania. Wybierając projekt domu z kontenerów, rekomenduje się wykorzystanie ogrzewania elektrycznego.

 

Domy z kontenerów są realizowane w formie budownictwa modułowego. Można do tego wykorzystać zarówno nowe, jak i używane kontenery morskie. Do przygotowania konstrukcji, w zależności od jej docelowej wielkości, można użyć kilku lub nawet kilkunastu kontenerów. Dzięki temu można tworzyć bardzo oryginalne, wręcz finezyjne konstrukcje. Chociaż oczywiście, możliwe są również proste rozwiązania. Całość konstrukcji zależy przede wszystkim od możliwości finansowych, jak i oczekiwań stylistycznych inwestora.

 

Konstrukcją kontenera jest samonośna stalowa rama, która jest wykonana z piaskowanych, zabezpieczonych przed korozją profili. Każda część konstrukcji, tj. ściany, sufit, a także podłoga, są tworzone z ocynkowanej blachy. Jest ona usztywniona poprzez boczne wzmocnienia, a także wypełniona izolacją, którą jest zazwyczaj wełna mineralna. Jednak coraz częściej zamiast wełny wykorzystuje się izolację poliuretanową (pianka pur). Ocieplanie domu z kontenerów nie różni się za bardzo od ocieplania standardowego domu. Największą różnicą jest to, że po prostu zamiast muru z cegieł mamy blachę. W środku takiego domu stosuje się płyty wiórowe albo płyty gipsowo-kartonowe, dzięki czemu wykończenie wnętrza można poprowadzić dowolnie.

 

Jak wygląda dom z kontenerów z zewnątrz? W rzeczywistości, jego wykończenie nie musi tak bardzo odbiegać od tradycyjnych rozwiązań. Wciąż można wykorzystać takie elementy elewacyjne jak tynk, kamień, drewno, metal itp.Ostateczny efekt zależy od inwencji twórczej architekta, a przede wszystkim od oczekiwań przedstawionych przez klienta.

 

 

Jak przebiega budowa domu z kontenerów?

 

Dom z kontenerów odbiega od tradycyjnych w Polsce rozwiązań, dlatego nie każda firma takie usługi oferuje. Jak wygląda budowa domu z kontenerów? Warto o tym najpierw poczytać, zdobyć maksymalnie dużo informacji, a później poszukiwać odpowiedniej firmy, która wykaże się doświadczeniem i wiedzą.

 

Pierwszym punktem w procesie takiej realizacji, jest samo zdobycie odpowiedniego kontenera. Budowa domu może bazować zarówno na używanych, jak i nowych kontenerów. Najczęściej wykorzystywane są kontenery morskie, ale można się spotkać również z kontenerami, które są przygotowywane bezpośrednio pod cele budowlane. Oczywiście, kontenery morskie mają tą istotną zaletę, że są dużo bardziej przystępne cenowo. Czy jednak to oznacza, że bezapelacyjnie lepiej jest je wybrać? To zależy. Kontenery morskie mają konkretne wymiary, zazwyczaj mają one 6 metrów długości, 2,4 metry szerokości i 2,6 metrów wysokości. Jeżeli szukają Państwo materiałów o innych wymiarach, łatwiej będzie je zdobyć decydując się na kontenery produkowane na cele budowlane. Niestety, kontenery morskie są często narażone na zetknięcie ze szkodliwymi czynnikami znajdującymi się w farbach, które mogą źle wpływać na zdrowie. Dlatego, używany kontener będzie musiał zostać poddany piaskowaniu.

 

Jakiego posadowienia wymaga dom z kontenerów? Odpowiedź może niektórych zdziwić. Otóż niewielkie domy z kontenerów w ogóle nie będą wymagały zrealizowania fundamentów. Wykonuje się dopiero wtedy, gdy konstrukcja jest większa i cięższa, czyli na przykład w przypadku kilku kondygnacji - wówczas zazwyczaj stosuje się ławy fundamentowe. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu terenu pod budowę. W przypadku domów z kontenerów, prace ziemne są ograniczone do niezbędnego minimum. Równa się teren, a następnie zagęszcza i stabilizuje z użyciem np. bloczków betonowych. W tym przypadku warto podkreślić, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym taki dom bez fundamentów jest uznawany za budynek tymczasowy. Więc jeżeli chcą Państwo zrealizować w ten sposób swój codzienny dom, warto zdecydować się mimo wszystko na położenie fundamentów. To najlepsze rozwiązanie z pobudek czysto prawnych.

 

Wiele wątpliwości wśród inwestorów budzi kwestia izolacji termicznej takiego budynku. Blacha nie wydaje się być materiałem, który zapewni odpowiednią temperaturę wnętrza domu. Właśnie dlatego do budowy domu z kontenerów stosuje się odpowiednią otulinę. Izolacji zewnętrzna budynku nie powinna być mniejsza niż 15 centymetrów. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu wełnę mineralną lub piankę pur. Aby zapewnić domu odpowiednie parametry termiczne, konieczne jest również zminimalizowanie występowania mostków cieplnych. Dlatego tak ważne jest, by do realizacji wybrać sprawdzoną, doświadczoną firmę wykonawczą. Do ogrzewania domu rekomenduje się takie rozwiązania: instalację elektryczną lub dwufunkcyjny kocioł gazowy. Warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Dbając o dobre warunki termiczne warto zadbać również o klimatyzację. Dom z kontenerów jest podatny na nagrzewanie podczas gorących, letnich dni i to właśnie dobrze dopasowany system klimatyzacji jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem tego problemu.

 

Projekt domu z kontenerów a formalności

 

Jak wyglądają sprawy formalne związane z realizacją projektu domu z kontenerów? Niestety, nie jest to sprawa tak prosta jak w przypadku domów murowanych. Polskie prawo nie jest aktualizowane tak często, jak wymaga tego rzeczywistość, co można zauważyć również w tym przypadku.

 

Zgodnie z przepisami prawnymi, domy kontenerowe bez fundamentów są określane jako domy tymczasowe. Można to uznać za zaletę, jeżeli będziemy to rozważyć tylko pod kątem uzyskiwania pozwolenia na budowę. W przypadku takiej realizacji wystarczy samo zgłoszenie budowy w lokalnym urzędzie. Niestety, nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Takie pozwolenie jest ważne tylko 120 dni, po czym dom musi zmienić swoją lokalizację… Brzmi to irracjonalnie, jak historia z wozem Drzymały. Czy jest w takim wypadku sposób na to, żeby legalnie mieszkać w domu z kontenerów? Jedynym rozwiązaniem jest to, by mimo wszystko złożyć wniosek o pozwolenie na budowę.

 

 

Projekt domu z kontenerów - zalety

 

Czy taka realizacja jest dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę polski rynek? Wbrew wielu sceptycznym opiniom projekty domów z kontenerów mają bardzo wiele zalet. Wyróżnia się między innymi poniższe cechy.

Koszt realizacji - bez wątpienia realizacja domu z kontenerów jest tańsza niż budowa tradycyjnego, murowanego domu, a nawet tańsza niż zakup mieszkania.

Szybkość budowy - dzięki korzystaniu z gotowych materiałów realizacji jest znacznie szybsza. Cały proces może zamknąć się w zaledwie czterech tygodniach! To świetne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkiej budowie.

Mobilność - dom z kontenerów można przenieść w dowolne miejsce niemal w każdej chwili. Łatwo go również poszerzać o kolejne moduły. To bardzo elastyczne i wygodne rozwiązanie.

Wygoda - wbrew temu, jak niektórzy sobie wyobrażają domy z kontenerów, są to bardzo komfortowe i estetyczne budynki. Bez wątpienia można je postawić wyżej w hierarchii niż wiele z dostępnych na rynku mieszkań.

 

Projekt domu z kontenerów - wady

 

Niestety, każde rozwiązanie ma swoje minusy. Dotyczy to także domów z kontenerów. Nie są one rozwiązaniami idealnymi i łatwo to zauważyć. Wśród największych wad tego rozwiązania wymienia się poniższe cechy.

Regulacje prawne - brak skonkretyzowanych przepisów dotyczących domów z kontenerów sprawia, że czasami pojawiają się problemy związane z realizacją. Na przykład z wydaniem zgody na podłączenie sieci energetycznej.

Koszt ogrzewania - domy z kontenerów są dobrze ocieplane, ale mimo wszystko nie są w stanie zapewnić tak dobrych warunków termicznych jak tradycyjna realizacja. Warto również zauważyć, że zimy w Polsce są wciąż bardzo zimne. W związku z tym trzeba się liczyć również z wyższymi kosztami ogrzewania.

Aspekt estetyczny - to czy można to uznać za wadę czy zaletę, zależy od preferencji inwestora. Bez wątpienia domy z kontenerów są oryginalne i bardzo wyróżniają się na tle tradycyjnych realizacji.

 

Gdzie znaleźć nowoczesny projekt domu z kontenerów?

 

Podobają się Państwu nowoczesne domy jednorodzinne i szukają Państwo oryginalnych, odbiegających od klasyki rozwiązań? Wiele tego typu projektów można znaleźć w naszej bazie projektowej w kategorii domów nowoczesnych: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Znajdują się tam różnorodne propozycje, które na różne sposoby definiują słowo “oryginalność” i “nowoczesność”. Jeżeli mają Państwo bardzo skonkretyzowaną wizję na nowoczesny projekt domu z kontenerów, zachęcamy do indywidualnej współpracy z naszym architektem. Stworzy on projekt, który będzie pod każdym aspektem dopasowany do Państwa potrzeb i oczekiwań.

Zachęcamy do współpracy!

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.