Akademia Budowlana

Z czym wiąże się rozbudowa domu?

Spis treści:

W momencie, gdy wybudowany przez laty dom okazuje się mieć za małą przestrzeń, inwestor stoi przed decyzją, czy zdecydować się na budowę nowego domu czy też zrealizować rozbudowę domu, który już istnieje. W Polsce inwestorzy bardzo cenią sobie zarówno nadbudowę, jak i rozbudowę domu. Z czego to wynika? Wiele osób decydując się na budowę domu, chce by była to realizacja na całe życie. Zwykle z domem łączą się setki wspomnień, emocje. Jak jednak rozbudowana wygląda z perspektywy technicznej i prawnej? W tym artykule przedstawimy Państwu szereg informacji, który pomoże Państwu dobrze zaplanować tę realizację.

 

Zastanawiają się Państwo, jakie formalności muszą zostać spełnione przy rozbudowie domu? Czy jest konieczne uzyskanie urzędowego pozwolenia na realizację? Lepiej zdecydować się na nadbudowę czy na rozbudowę? Ile kosztuje taka realizacja?

 

Firma New-house może Państwu pomóc na każdym etapie realizacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu. Zajmiemy się nie tylko wykonaniem rozbudowy, ale także wykonamy odpowiedni projekt, pomożemy w kwestiach formalnych, podamy konkretny koszt realizacji, a także wesprzemy Państwa pod kątem merytorycznym. Nasi klienci zawsze mogą liczyć na doradztwo ze strony specjalistów New-House, chętnie dzielimy się naszym doświadczeniem oraz wiedzą. Dzięki temu proces budowy nie jest dla inwestorów tak trudny i stresujący. Co więcej, biorąc na siebie odpowiedzialność za kompleksową realizację, oferujemy Państwu również aż dziesięć lat gwarancji na wykonaną rozbudowę.

 

 

 

Rozbudowa, nadbudowa czy przebudowa? Jak określić zakres prac?

 

Prawo budowlane jasko określa definicję, każdej w wymienionych realizacji. To, którą z nich Państwo jest bardzo istotne w kontekście wykonania prac. Właśnie dlatego warto dokładnie zapoznać się z definicjami, obejmującymi każdą z tych realizacji.

 

Rozbudowa domu jest jednym z rodzajów budowy, z tymże w tym wypadku do istniejącego już budynku są dobudowywane kolejne pomieszczenia lub powiększane są pokoje istniejące. W związku z tego typu realizacją zwiększana jest kubatura, powierzchnia użytkowa, a także powierzchnia zabudowy budynku. W przypadku rozbudowy konieczna jest realizacja nowych fundamentów. Jako rozbudowę zalicza się zarówno dobudowanie nowej części budynku, powiększenie przestrzeni istniejących pomieszczeń, a także powiększenie wolnostojącego garażu, zabudowę tarasu, zabudowę podcienia.

 

Nadbudowa domu również wiąże się z powiększeniem kubatury budynku i powierzchni użytkowej. Nie zmienia się jednak powierzchnia zabudowy, ponieważ nowa przestrzeń powstaje nowa przestrzeń powstaje na istniejącej już konstrukcji budynku. W związku z tym zmienia się również wysokość budynku. Jest to rozwiązanie dla domów parterowych, szczególnie cenią je sobie inwestorzy, którzy mają zbyt małą działkę na nową część domu na gruncie. Nadbudowa pozwala ominąć kwestię fundamentów oraz robot budowlanych. Jednak dużym jej mankamentem jest to, że na czas prac budowlanych domownicy będą musieli się wyprowadzić z domu. Rozbudowa domu pozwala uniknąć tego problemu. Zgodnie z prawem jako nadbudowę domu uznaje się podniesienie ściany kolankowej i adaptację poddasza, podwyższenie istniejącej kondygnacji, dobudowanie nowej kondygnacji.

 

Przebudowa domu to również dużej wagi realizacje, ale wiele osób używa tego określania zamiennie do rozbudowy i nadbudowy domu. Jest to oczywiście błędne określenie. Zgodnie z prawem budowlanym są to prace, które wiążą się ze zmianą różnego typu parametrów technicznych oraz użytkowych, jednak kubatura, powierzchnia użytkowa oraz powierzchnia zabudowy pozostają niezmienne. To samo tyczy się liczby kondygnacji i wysokości budynku. W związku z przebudową mogą zostać wykonane takie prace jak wstawienie lub usunięcie okien i drzwi, zmiana konstrukcji dachu, zmiana schodów, wymiana stropu, a także przesunięcie ścian nośnych budynku.

 

Planując konkretne prace konieczne jest, by wiedzieć, jak poprawnie określić ich status prawny.  Wiedząc już, co obejmuje rozbudowa, możemy zająć się jej konkretnymi warunkami realizacji. 

 

 

Jak przebiega rozbudowa domu?

 

Rozbudowa domu to bardzo często dobry pomysł, ale bardzo ważne jest, by wiedzieć jak go świadomie i poprawnie poprowadzić. To realizacja, która wymaga współpracy z wieloma specjalistami – architektem, konstruktorem, ekipą budowlaną. Dobrze jest wiedzieć, jak przebiega rozbudowa domu krok po kroku – zacznijmy od formalności.

 

Czy konieczne jest pozwolenie na rozbudowę domu?

 

Zgodnie z prawem od 2015 roku, inwestorzy decydujący się na rozbudowę domu, nie muszą starać się o uzyskanie pozwolenia na budowę domu. Ile można dobudować do domu bez pozwolenia? Wielkość jest praktycznie dowolna, warunkiem jest to, by planowana inwestycja mieściła się w granicach działki i pozwoliła na zachowanie odpowiednich odstępów (3 metry do granicy w przypadku ściany bez otworów okiennych i drzwiowych, 4 metry w przypadku ścian z oknami i/lub drzwiami). Spełniając ten wymóg wystarczy zgłosić planowane prace w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Starosta albo prezydent ma 30 dni na wyrażenie ewentualnego sprzeciwu. Następnie można przystąpić do prac.  

 

Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja, gdy planują Państwo zrealizować rozbudowę domu, która będzie wkraczać na sąsiednią działkę. Wówczas konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Należy również pamiętać, że dobudowana część nie może być większa od istniejącego już budynku.

 

Na jakie dokumenty zwrócić uwagę decydując się na rozbudowę domu?

 

Przede wszystkim, nie należy zapominać, że przy prowadzeniu prac budowlanych, jednym z najważniejszych dokumentów jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku jego niedostępności – decyzja o warunkach zabudowy. Ważne jest również, by nie zapominać o ogólnych przepisach prawa budowlanego, które zawsze nadają tor całej realizacji. Miejscowy plan Zagospodarowania Przestrzennego i decyzja o warunkach zabudowy to dokumenty, które określają dokładne parametry, którym powinien być podporządkowany realizowany budynek. Aby je uzyskać konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w gminnym urzędzie. Jego kopię najlepiej jest przedstawić architektowi, który jest odpowiedzialny za przeprowadzenie rozbudowy – powinien on dostosowywać realizację do wynikających z dokumentu warunków.

 

 

O co zadbać przed rozpoczęciem rozbudowy domu?

 

Przed rozpoczęciem prac związanych z rozbudową bardzo często wykonuje się również specjalistyczne ekspertyzy. Takie badania są szczególnie ważne, gdy rozbudowa domu dotyczy starszego budynku. W takim przypadku zarówno konstrukcja budynku jest niepewna (może wykazywać zniszczenia), jak i warunki podłoża gruntowego. To bardzo ważne, by do rozbudowy domu podejść z głową – czasami realizacja będzie wymagała dodatkowych wzmocnień, zdarza się również, że istniejący dom będzie wymagał przeprowadzenia prac naprawczych. Lepiej wykonać prace dokładnie i skrupulatnie, a następnie cieszyć się przez wiele lat świetnymi efektami.

 

Kolejną kwestią formalną jest wyznaczenie kierownika budowy oraz zarejestrowanie dziennika budowy, w którym są opisywane wszystkie prace wykonywane na działce. Warto wiedzieć, że współpracując z firmą New-House mogą mieć Państwo pewność, że zadbamy również o tę część – obejmiemy swoją opieką całą realizację, również w tej kwestii formalnej.

 

Kolejną, bardzo ważną (o ile nie najważniejszą…) kwestią rozbudowy domu jest sam projekt. Powinien go wykonać wykwalifikowany architekt, który posiada uprawnienia budowlane oraz jest wpisany jako członek do izby samorządu zawodowego. Warto wybierać osoby sprawdzone, cieszące się dużym zaufaniem, takie które są w stanie przedstawić Państwu ciekawe, dobre realizacje, które wykonali. Firma New-House współpracuje z wieloma projektantami, mogą oni wykonać dla Państwa projekt rozbudowy domu. Dobrze wykonany projekt będzie dostosowany do urzędowych wymagań określonych w Miejscowym Planie zagospodarowania Przestrzennego oraz do indywidualnych oczekiwań inwestora. Ważne, by projekt był również dostosowany do istniejącego już budynku pod kątem technicznym, stylistycznym , konstrukcyjnym. Należy pamiętać również o tym, że opis techniczny projektu powinien obejmować również opinię geotechniczną, której zadaniem jest zweryfikować czy grunt spełnia konieczne warunki.

 

Co następnie? Kolejnym krokiem jest sama realizacja. Rozbudowa domu to de facto proces przebiegający niemal tak samo jak sama budowa domu. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego projektu,  który będzie zgodny z prawem i oczekiwaniami inwestora. Wymagane jest, by powstał projekt architektoniczny, konstrukcyjny, instalacyjny, a także wykaz potrzebnych materiałów i dziennik budowy. Następnie przystępuje się do prac realizacyjnych. Wykonywane są przyłącza prądu, przyłącza wodno-kanalizacyjne, gazowe, realizowane są fundamenty… Krok po kroku dobudowywana część przechodzi z etapu surowego otwartego, surowego zamkniętego, stanu deweloperskiego, aż do etapu końcowego – prac pod klucz.

 

Ile kosztuje rozbudowa domu?

 

Pytanie o koszt tego typu realizacji, jest zdecydowanie jednym z trudniejszych w tym przypadku. Rzeczywisty koszt budowy domu jest zależny od tego, jakiego rodzaju dom jest już zrealizowany oraz jak wyglądają plany względem nowej realizacji.

 

Biorąc pod uwagę kwestię rozbudowy i nadbudowy, to zdecydowanie rozbudowa domu okazuje się droższa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że prace ziemne nie należą do najtańszych. Realizacja poddasza nie wiąże się z tak dużymi kosztami, jednak generuje inne utrudnienia w procesie budowy.

 

Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, jak dużo będzie kosztowała rozbudowa domu w Państwa przypadku – zachęcamy do kontaktu. Nasi specjaliści mogą zapoznać się z Państwa istniejącym już domem oraz z planami nowej realizacji, a następnie zrealizować fachową wycenę rozbudowy.  

 

 

Czy warto decydować się na rozbudowę domu?

 

Rozbudowa domu to świetny pomysł w wielu przypadkach. Budowa nowego domu będzie zdecydowanie bardziej pracochłonna, a także będzie więcej kosztować. Decydując się na rozbudowę zatrzymają Państwo wszystkie wspomnienia związane z wieloletnim domem, a jednocześnie uzyskają Państwo większą, bardziej komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników.

 

Kwestia podjęcia takiej decyzji jest nieco trudniejsza w przypadku domów zdecydowanie starszych. Wówczas konieczne jest wykonanie specjalistycznych, dokładnych ekspertyz, aby mieć pewność, że realizacja nie będzie generować zbyt dużych kosztów. Wówczas lepszym rozwiązaniem może się okazać budowa nowego domu.

 

Wiele osób obawia się, że rozbudowa domu może negatywnie wpłynąć na walory estetyczne istniejącego już budynku. Należy jednak podkreślić, że współpraca z doświadczonym, dobrym architektem pozwoli tego uniknąć.

 

Kompleksowa rozbudowa domu z firmą New-House

Rozbudowa domu może zostać wykonana profesjonalnie i kompleksowo, a także bez zbędnych stresów. Firma New-House wykonuje rozbudowę domu od A do Z, dbamy o każdy szczegół, tak aby inwestor mógł być maksymalnie odciążony z obowiązków. Co więcej, oferujemy także wieloletnią gwarancję jakości. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą rozbudowy domu: https://new-house.com.pl/rozbudowa-domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.