Drenaż opaskowy

Offer

Contents:

Drenaż opaskowy – skuteczne odprowadzenie wody gruntowej

Planowanie budowy domu wymaga przeprowadzenia wielu prac, jeszcze na długo przed rozpoczęciem samej realizacji. Warto chociażby zbadać poziom wód gruntowych na działce. Zbyt wysoki wynik może skutkować zawilgoceniem fundamentów domu lub zalewaniem piwnicy. Jak temu zapobiec? Warto zdecydować się na drenaż opaskowy.

Odprowadzenie wody gruntowej jest bardzo ważne, aby uzyskać suchy, stabilny budynek. Wysoki poziom wody na działce mogą potęgować występujące niesprzyjające opady atmosferyczne. Silny deszcz sprawi, że woda zacznie się zbierać wokół budynku. Aby ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków takich sytuacji, trzeba odpowiednio wcześniej zainstalować sprawnie działający system odprowadzający wodę od fundamentów. Sama hydroizolacja może sobie z tym nie poradzić – warto zastosować drenaż opaskowy domu. Działa on jak swego rodzaju ssawka, która pobiera wodę i odprowadza w bezpieczne miejsce.

Czym jest drenaż opaskowy budynku?

Drenaż opaskowy to nic innego, jak system, który pozwalana na łatwe i skuteczne odprowadzenie wody gruntowej z działki. Jest on stworzony ze specjalistycznych rur drenarskich, które zbierają wodę gromadzącą się wokół fundamentów i transportują ją w inne miejsce, na przykład do kanalizacji lub ogrodu. Jest to chętnie stosowany przez inwestorów sposób walki ze zbyt wysokim poziomem wody gruntowej, ponieważ drenaż opaskowy jest po prostu systemem bardzo skutecznym.

Kiedy robić drenaż opaskowy?

Czy każdy inwestor powinien rozważyć montaż drenażu opaskowego na swojej działce? Zdecydowanie nie! To system, który jest stosowany w przypadkach koniecznych. Jak sprawdzić, czy drenaż opaskowy domu powinien być zastosowany na Państwa działce? Podpowiadamy!

Przede wszystkim przed rozpoczęciem prac budowlanych warto przeprowadzić badania gruntu. One wykażą dokładną specyfikę działki i powiedzą, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę. Takie badania powinny również wykazać poziom wód gruntowych. Jeżeli jest zbyt wysoki, konieczne będzie znalezienie sposobu na odprowadzenie wody gruntowej w bezpieczne miejsce.

Jeżeli nie przeprowadzili Państwo odpowiednich badań można również spróbować samodzielnie określić ryzyko. Jeżeli mimo dobrej pogody w wykopach pod fundamenty stoi woda, wówczas może to oznaczać potrzebę zamontowania drenażu. Niestety, nie zawsze jest to miarodajna metoda – zdecydowanie lepiej będzie przeprowadzić badania gruntu. Poziom wody może nie być stały i podniesie się na przykład po postawieniu budynku, w związku z czym wszelkie problemy mogą pojawić się dopiero później.

Odprowadzenie wody gruntowej z działki może być szczególnie potrzebne, gdy planują Państwo podpiwniczenie budynku. Często, przy domach bez piwnicy, nieco wyższy poziom wód gruntowych nie stanowi problemu – choć nie jest to żelazną zasadą. Zdecydowanie bardziej na problemy są narażone budynki z piwnicami – mogą zostać zawilgocone ściany, podmyte fundamenty lub sama piwnica może zostać całkowicie zalana.

Drenaż opaskowy jest warty wykonania także w przypadku gliniastej gleby. Jest to typ nieprzepuszczalnego gruntu, który sprawia, że woda nie może spłynąć do głębszych warstw ziemi. Jeżeli woda będzie stała przez dłuższy czas, zacznie przesiąkać w fundamenty i ściany domu. Warto zastosować drenaż opaskowy w przypadku występowania na działce gruntu niejednorodnego lub całkowicie nieprzepuszczalnego.

Odprowadzanie wody gruntowej z działki może być również potrzebne, gdy dom będzie budowany na wzgórzu lub w jego pobliżu. Woda, która będzie spływać po wzniesieniu, może mieć negatywny wpływ na kondycję budynku. Drenaż opaskowy zastosowany chociażby tylko po stronie wzniesienia, jest w stanie skutecznie zapobiec zatrzymywaniu się wody.

Warto jednak wiedzieć, że czasami drenaż opaskowy nie będzie wskazanym rozwiązaniem, nawet jeżeli poziom wód gruntowych jest wysoki. Z takiego systemu należy zrezygnować, gdy woda gruntowa jest pod ciśnieniem. W tym wypadku, drenaż opaskowy nie poradzi sobie z obniżeniem jej poziomu i powinno się zastosować inne rozwiązania, które niestety będą zdecydowanie droższe. Czasami zdarza się też tak, że na terenie całej działki nie ma miejsca, gdzie odessana przez drenaż opaskowy woda, mogłaby zostać przetransportowana. Wówczas decydowanie się na to rozwiązanie, zwyczajnie nie ma sensu.

Jak wykonać drenaż opaskowy?

Wiedząc już, kiedy robić drenaż opaskowy, warto również dowiedzieć się, jak powinien on zostać wykonany i z jakich elementów się składa. Cały system jest złożony z takich elementów, jak: rury drenarskie, ich otulina, płyty drenarskie, studzienki rewizyjne i zbiorcze. Rury drenarskie powinny zostać ułożone na poziomie górnej krawędzi ławy fundamentowej. Pod nimi należy zastosować obsypkę żwirową, która jednak nie powinna sięgać niżej niż dolna krawędź ław. Powinno się również pamiętać, że obsypka musi być zawinięta w geowłókninę. Tylko w przypadku, gdy stosuje się rury drenarskie z otuliną (na przykład z włókien kokosowych) zastosowanie geowłókniny nie jest konieczne. Geowłókninę umieszcza się również na ściany fundamentowe, zanim zostaną położone płyty drenarskie. Rury drenarskie muszą zostać połączone ze studzienkami rewizyjnymi, a następnie okryte obsypką na minimalną grubość 15 centymetrów. Same studzienki, powinny zostać umieszczone na każdym rogu budynku, czyli w miejscach, gdzie droga rur odbywa się pod kątem. Na końcu instalacji znajduje się studzienka zbiorcza, której zadaniem jest dalsze odprowadzenie wody do bezpiecznego miejsca. Należy pamiętać, że jeżeli drenaż opaskowy jest wykonywany wokół gotowego domu, powinien być instalowany w odległości około 3 metrów od ścian.

Gdzie odprowadzać wodę z drenażu?

Drenaż opaskowy budynku powinien umożliwiać odprowadzanie wody w bezpieczne miejsce. Co to dokładnie znaczy? Jest wiele rozwiązań, na które można się zdecydować. Muszą jednak spełniać pewne warunki.

Woda odciągnięta przez drenaż może być przenoszona nawet do ogrodu. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie odległości minimum dwudziestu metrów od budynku mieszkalnego. W tym wypadku trzeba mieć jednak pewność, że grunt ma odpowiednią przepuszczalność, a działka ma wystarczająco dużą powierzchnię.

Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie wody do kanalizacji. Wykorzystuje się wówczas system kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Możliwość skorzystania z tego rozwiązania jest jednak zależne od uzyskania pozwolenia od zakładu kanalizacyjnego, a czasami i również sąsiadów, jeżeli rura musiałaby zostać poprowadzona częściowo przez ich działkę.

Kolejny sposób to rury drenarskie poprowadzone do studzienek chłonnych. Wielu inwestorów decyduje się właśnie na to rozwiązanie, ponieważ jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest posiadanie odpowiedniej jakości gleby. Studzienka chłonna powinna zostać wybudowana na głębokość około 2 metrów i średnicę 50 centymetrów. Ważne, żeby studzienka sięgała głębokością do warstwy przepuszczalnej gleby. Woda może również być odprowadzana do zwykłej studni, z której później będzie wypompowywana i wykorzystywana do nawadniania działki. Może ona zostać wykonana nawet, jeżeli grunt jest nieprzepuszczalny lub niejednorodny.

Ostatnie rozwiązanie to odprowadzanie wody do zbiornika wodnego. Drenaż opaskowy domu z takim sposobem odprowadzania wody jest dość rzadko stosowany. Jest to związane z faktem, że działka musi mieć dostęp do dużego zbiornika, na przykład jeziora, stawu lub rowu. Woda gruntowa jest tam kierowana za pomocą rury kanalizacyjnej, więc konieczne jest również wcześniejsze uzyskanie zgody z urzędu.

Drenaż opaskowy domu – komu zlecić?

Warto wykonywać drenaż opaskowy już na etapie budowy domu. W związku z tym powinno się podjąć współpracę z firmą, która oferuje kompleksowe usługi budowlane – tak, jak robi to New-House.

Jesteśmy firmą budowlaną, która od 1991 roku zajmuje się kompleksową budową domów jednorodzinnych. Zrealizowane już przez nas domy pod klucz można obejrzeć pod linkiem: https://new-house.com.pl/realizacje.

Jeśli zastanawia Państwa, kiedy robić drenaż opaskowy lub zastanawiają się Państwo, czy dana działka wymaga tego systemu – warto skorzystać z pomocy specjalistów. Oferujemy naszym klientom fachowe wsparcie – wykonamy odpowiednie pomiary i doradzimy, na co najlepiej będzie się zdecydować. Polecamy Państwu zapoznać się z opiniami naszych klientów na temat współpracy z New-House: https://new-house.com.pl/referencje. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszymi usługami lub chcą Państwo dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu: https://new-house.com.pl/kontakt.

Drenaż opaskowy

 

Drenaż opaskowy to system odwodnienia budynku, który zabezpiecza dom przed zawilgoceniem wynikającym ze zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych oraz nadmiernych opadów atmosferycznych, które w naszej szerokości geograficznej z roku na rok przybierają na sile.

 

Spis treści

  • Po co wykonuje się drenaż opaskowy?

  • Czy każdy dom jednorodzinny wymaga wykonania drenażu opaskowego?

  • Kiedy drenaż opaskowy jest konieczny?

  • Kiedy drenaż opaskowy nie będzie dobrym rozwiązaniem?

  • Prawidłowe wykonanie drenażu opaskowego

  • Gdzie można odprowadzić wodę pochodzącą z drenażu opaskowego?

  • Wykonanie drenażu opaskowego zleć profesjonalistom

Po co wykonuje się drenaż opaskowy?

Drenaż ten wykonuje się wokół budynku, a jego bezpośrednim zadaniem jest odprowadzenie wilgoci, która gromadzi się przy elementach nieruchomości umieszczonych w gruncie. Konstrukcję tego rodzaju odwodnienia tworzy się z rur drenarskich. Zbierają one wodę gromadzącą się wokół fundamentów, aby następnie przetransportować ją w inne bardziej dogodne miejsce. Takim miejscem najczęściej jest kanalizacja, jednakże taką wodę można wykorzystać również w przydomowym ogrodzie. Drenaż opaskowy jest rozwiązaniem niezwykle skutecznym, co przekłada się także na jego dużą popularność wśród inwestorów budujących domy jednorodzinne.

Główne zadania drenażu opaskowego obejmują:

  • odprowadzenie wody od fundamentów lub podpiwniczenia,

  • odprowadzenie wód opadowych z dachu.

Czy każdy dom jednorodzinny wymaga wykonania drenażu opaskowego?

Drenaż opaskowy jest obecnie traktowany przez inwestorów jak swoiste must to have, które zapewnia bezpieczeństwo domu w kontekście nadmiernego zawilgocenia. Wykorzystanie takiego rozwiązania jest jednak absolutnie konieczne, jeśli badania gruntu przeprowadzone przed rozpoczęciem budowy domu wskazują na wysoki poziom wód gruntowych, które mogą skutecznie zagrozić konstrukcji i stabilności planowanego budynku. Prawidłowo wykonany drenaż opaskowy pozwoli odprowadzić wody gruntowe oraz wody opadowe w bezpieczne miejsce oddalone od domu.

A co zrobić w sytuacji, gdy badania gruntu nie zostały wykonane, a prace budowlane zostały już rozpoczęte? Należy bacznie obserwować wykopy wykonane pod fundamenty. Po co? Jeśli gromadzi się w nich woda, możemy przypuszczać, że konieczne będzie wykonanie drenażu opaskowego. Należy jednak mieć świadomość, że obserwacja nigdy nie będzie tak skuteczną metodą pomiarową, jak badania gruntu. Szczególnie że poziom wód gruntowych może być niestabilny, a co za tym idzie, problemy z ich podniesieniem mogą pojawić się niespodziewanie dopiero po zakończeniu prac budowlanych, pomimo że wydawało się, iż pojawić się nie powinny. Zdecydowanie nie warto ryzykować bezpieczeństwa nieruchomości i zawczasu wykonać badania gruntu, które udzielą nam odpowiedzi na wszystkie pytania związane zarówno ze specyfiką działki, jak i poziomem wód gruntowych.

Kiedy drenaż opaskowy jest konieczny?

  • Gdy dom ma mieć podpiwniczenie

Drenaż opaskowy pozwala uniknąć zawilgocenia ścian, podmycia fundamentów budynku i zalania piwnicy.

  • Gdy gleba na działce jest gliniasta, niejednorodna lub nieprzepuszczalna

Tego rodzaju grunt nie pozwala spływać wodzie do głębszych warstw ziemi, co w konsekwencji prowadzi do wnikania jej w fundamenty oraz ściany budynku. Wykonanie drenażu opaskowego w takiej glebie jest problematyczne, jednakże długoterminowe zalety tego rozwiązania zdecydowanie wynagradzają początkowe trudności.

  • Gdy budujemy dom na wzgórzu lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie

Woda spływająca po wzniesieniu może negatywnie wpływać na konstrukcję budynku. Drenaż opaskowy pozwoli skutecznie odprowadzić gromadzącą się w ten sposób zawilgocenie.

Kiedy drenaż opaskowy nie będzie dobrym rozwiązaniem?

  • Gdy na działce nie ma miejsce, w które można odprowadzić wodę

W sytuacji, gdy nie ma gdzie przetransportować wody odessanej przez drenaż opaskowy, jego zastosowanie zwyczajnie mija się z celem.

  • Gdy wody gruntowe pod ciśnieniem

Czasem – nawet gdy poziom wód gruntowych jest wysoki – należy zrezygnować z wykonania drenażu opaskowego, ponieważ nie spełni on swojego zadania. Sytuacja taka ma miejsce, gdy wody gruntowe są pod ciśnieniem. Nie oznacza to jednak, że należy w ogóle zrezygnować z odwodnienia. Bynajmniej. Trzeba jednak zastosować inne – niestety droższe – rozwiązania, które poradzą sobie w tym problemem.

Prawidłowe wykonanie drenażu opaskowego

Drenaż opaskowy wykonuje się najczęściej na głębokości około 1,2 metra. Należy jednak wiedzieć, że ostateczna głębokość tego rozwiązania uzależniona jest od warunków panujących na konkretnej działce budowlanej. Nadto, jeśli montujemy drenaż wokół gotowego budynku, to powinien znaleźć się w odległości minimum 3 metrów od ścian.

Konstrukcja drenażu opaskowego w głównej mierze składa się z poniższych elementów:

  • rury drenarskie,

  • otulina do rur drenarskich,

  • płyty drenarskie,

  • studzienki rewizyjne,

  • studzienki zbiorcze.

Rury drenażowe układane są na poziomie górnej krawędzi ławy fundamentowej. Warto wykorzystać rury drenarskie perforowane na całej długości, ponieważ umożliwiają one dodatkowe odprowadzanie wody. W trakcie tworzenia drenażu opaskowego należy również uwzględnić około 20 lub 30-centymetrową warstwę kruszywa, która będzie odprowadzać wodę do gleby znajdującej się poniżej. Rury drenarskie należy połączyć ze studzienkami rewizyjnymi, a same studzienki należy umieścić na rogach budynku, ponieważ w tych miejscach droga rur odbywa się pod kątem. Przy połączeniach drenażu opaskowego z systemem orynnowania domu warto przy każdej rurze spustowej zamontować studzienkę rewizyjną. To rozwiązanie pozwoli na bezproblemowe czyszczenie orynnowania z zanieczyszczeń nagromadzonych w trakcie eksploatacji np. z liści. Na końcu instalacji odwodnienia wykonanego z wykorzystaniem drenażu opaskowego znajduje się studzienka zbiorcza, która odpowiada za bezpieczne odprowadzenie wody do wskazanego miejsca. Takim miejscem może być np. zbiornik retencyjny, który stanowi swojego rodzaju magazyn na wodę, z którego możemy np. podlewać ogród w sezonie letnim bez zużywania na ten cel bieżącej wody. Jest to rozwiązanie nie tylko skuteczne w kontekście zabezpieczenia budynku przed szkodliwym wpływem wód gruntowych i opadowych, ale również ekologiczne.

Gdzie można odprowadzić wodę pochodzącą z drenażu opaskowego?

  • Odprowadzanie wody z drenażu opaskowego do kanalizacji

W tym celu wykorzystywany jest system kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej. Należy jednak mieć świadomość, że to czy będziemy mogli zastosować to rozwiązanie, zależy od uzyskania pozwolenia z lokalnego zakładu kanalizacyjnego oraz w określonych przypadkach zgody właścicieli sąsiednich działek, jeśli rura ma być prowadzona częściowo przez należące do nich posesje.

  • Odprowadzenie wody z drenażu opaskowego do studzienek chłonnych

To rozwiązanie popularne wśród inwestorów, ponieważ do jego zastosowania wymagane jest jedynie posiadanie odpowiedniej jakości gleby. Studzienka chłonna powinna mieć średnicę około 50 centymetrów i głębokość około 2 metrów. Co do zasady studzienka musi sięgać do warstwy przepuszczalnej gleby.

  • Odprowadzanie wody z drenażu opaskowego do klasycznej studni

Tego rodzaju studnia może być wykonana w każdym gruncie (również niejednorodnym i nieprzepuszczalnym) a woda w niej gromadzona może posłużyć do nawadniania działki.

  • Odprowadzanie wody z drenażu opaskowego do ogrodu

Warunki, jakie muszą zostać spełnione w przypadku tego rozwiązania, jest zachowanie odległości minimum 20 metrów od budynku, co oznacza, że działka musi być wystarczająco duża. Ważne jest również, aby grunt charakteryzował się odpowiednią przepuszczalnością.

  • Odprowadzanie wody z drenażu opaskowego bezpośrednio do zbiornika wodnego

Warunkiem zastosowania tego rozwiązania jest dostęp działki do dużego zbiornika wodnego np. rowu, jeziora lub stawu. Dodatkowo na skierowanie wód gruntowych rurą kanalizacyjną do takiego zbiornika należy wcześniej uzyskać zgodę z urzędu. Wymagania te sprawiają, że opcja ta jest wykorzystywana dość rzadko.

Wykonanie drenażu opaskowego zleć profesjonalistom

Odpowiednie zabezpieczenie nowego domu przed zgubnym wpływem wód gruntowych oraz wód opadowych jest sprawą niezwykle ważną, której nie należy bagatelizować. Dlatego drenaż opaskowy najlepiej zlecić fachowcom już na etapie budowy domu. Wtedy możemy mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo i zgodnie ze sztuką a nasz budynek zyska skuteczne zabezpieczenie na lata. Inwestorzy, którzy kompleksową budowę domu zlecają firmie New-House mogą liczyć na pomoc na każdym etapie realizacji tej złożonej inwestycji. W praktyce oznacza to, że nasi specjaliści wspierają klientów również w momencie koniecznych pomiarów, wyboru rozwiązań i profesjonalnego wykonania systemu odwodnienia budynku.

Domy jednorodzinne budujemy nieprzerwanie od 1991 roku i w tym czasie z powodzeniem zrealizowaliśmy ponad 1500 projektów na terenie całego kraju. Wieloletnie doświadczenie w branży oraz nieustanny kontakt z klientami i ich zmieniającymi się potrzebami pozwoliło nam stworzyć ofertę dopasowaną do wymagań zajętych inwestorów XXI wieku. Nam możesz zlecić wykonanie domu od przysłowiowego A do Z. Jeśli tylko zechcesz nasi fachowcy reprezentujący różnorodne dziedziny związane z budownictwem jednorodzinnym, będą do Twojej dyspozycji od momentu podjęcia decyzji o budowie domu.

Pomożemy Ci znaleźć odpowiednią działkę budowlaną na wskazanym terenie i drobiazgowo ją sprawdzimy, abyś nie kupował w ciemno. Wyselekcjonujemy dla Ciebie gotowe projekty domów spójne z Twoją wizją i możliwe do wybudowania na posiadanej parceli. Zajmiemy się wszystkimi formalnościami związanymi z doprowadzeniem mediów na działkę oraz uzyskaniem pozwolenia na budowę. Będziemy również nadzorować prace na placu budowy i zadbamy o to, aby niezbędne materiały budowlane zawsze były na swoim miejscu. Jeśli zechcesz, wykonamy dla Ciebie również aranżację wnętrz domu i terenu znajdującego się wokół budynku. A na zakończenie zajmiemy się wszystkim, co związane jest z formalnym odbiorem domu przez upoważnione do tego służby. W czasie, gdy Twój dom będzie wzrastał i nabierał kształtów Ty będziesz normalnie żyć, pracować, odpoczywać i spędzać czas z bliskimi, ponieważ wszystkim, co ważne zajmiemy się my. Jeśli taka budowa jest tym, czego potrzebujesz, skontaktuj się z nami już dziś. Nasi doradcy są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7.00 – 21.00. Zapraszamy!


 

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Contact

We are available 7 days a week, from 7:00am to 9:00pm

We will be happy to answer any question.
We encourage you to contact us.

kontakt57@new-house.com.pl

r_skulimowski_contact_section_new