Domy parterowe

Projekty domów parterowych

Domy parterowe charakteryzują się tym, że cała nieruchomość znajduje się na poziomie jednej kondygnacji tuż nad gruntem. Najczęściej projekty domów parterowych mają większą powierzchnię zabudowy niż te o większej ilości pięter. W praktyce wymaga to zakupu większej działki budowlanej. Jednak w rozlicznych bazach gotowych projektów znaleźć można również parterówki, do których wybudowania nie jest konieczne posiadanie rozległego terenu. Dodatkowo inwestor może pokusić się o zamówienie projektu indywidualnego domu parterowego, który nie tylko zmieści się na jego działce, ale spełni też szereg innych wymagań.

New-House ze swojej strony poleca przejrzenie projektów domów jednokondygnacyjnych znajdujących się w zasobach naszej wyszukiwarki. W ofercie mamy nieruchomości parterowe utrzymane w różnorodnej stylistyce architektonicznej, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie wśród nich budynek w stylu, który najbardziej do niego przemawia. Umożliwiamy także zamówienie autorskiego rozwiązania u naszych architektów.

Charakterystyka domów parterowych

nowoczesnych domach parterowych całodobowe życie rodziny odbywa się na jednym poziomie. Jednak część dzienna oraz nocna najczęściej jest wyraźnie oddzielona np. pomieszczeniami dodatkowymi czy ciągiem komunikacyjnym w postaci korytarzy. Nie brakuje projektów domów parterowych, w których salon z kuchnią i jadalnią znajduje się po jednej stronie domu a część sypialniana z prywatnymi pokojami domowników po stronie przeciwległej. Sprzyja to z jednej strony życiu rodzinnemu, z drugiej zaś pozostawia sporo miejsca na działania indywidualne i sferę intymną wszystkich zamieszkujących nieruchomość.

Warto również wspomnieć, że parterówki z racji swojej znacznej rozłożystości pozwalają na stworzenie atrakcyjnych podcieni oraz niewielkich tarasów, które znacznie podnoszą atrakcyjność domu i komfort jego codziennego użytkowania. Jedna kondygnacja domu pozwala również na sprawne połączenie budynku z otaczającą go zielenią. Jeśli dodatkowo we wnętrzach zastosujemy motywy oraz barwy roślinne to uzyskamy efekt ponadprzeciętnej synchronizacji z naturą, co zbawiennie wpłynie na nasze samopoczucie.

dom parterowy newhouse

Dom parterowy tani w budowie

Domy parterowe z garażem to najczęściej konstrukcje proste a co za tym idzie łatwiejsze i szybsze w wybudowaniu. Nie bez znaczenia są również niższe koszty takiego przedsięwzięcia niż gdybyśmy budowali dom piętrowy. Dzieje się tak dlatego, że w tym przypadku nie potrzebujemy wykonywać kosztownych elementów takich jak ściany nośne czy schody wewnętrzne. W tej sytuacji może się okazać, że obciążenie wynikające np. z finansowania kredytem hipotecznym będzie mniej dotkliwe dla domowego budżetu lub uda się je spłacić w krótszym czasie.

Projekt domu parterowego – kto powinien rozważyć jego zakup?

Dom parterowy z poddaszem nieużytkowym to dom bardzo uniwersalny, który sprawdzi się u wielu inwestorów będących w skrajnie różnych sytuacjach życiowych. Na ten typ budownictwa jednorodzinnego szczególną uwagę powinni zwrócić rodzice z małymi dziećmi. Kiedy wszystkie aspekty życia rodzinnego dzieją się na jednej kondygnacji znacznie łatwiej sprawować opiekę nad maluchami. Brak schodów i okien znajdujących się na piętrze podnosi poziom bezpieczeństwa najmłodszych i sprawia, że opiekunowie mogą im dać nieco większą dawkę swobody. Nie bez znaczenia jest również bliskość ogrodu, w którym można się bawić a do którego nie trzeba schodzić po niebezpiecznych schodach.

Drugą grupą, która bez wątpienia powinna zainteresować się budową domu parterowego, są seniorzy lub rodziny mieszkające z osobami w podeszłym wieku, niepełnosprawnymi oraz takimi o znacznie obniżonej sprawności motorycznej. Codzienne wspinaczki po schodach na piętro często są dla nich niemożliwe do przeprowadzenia. W tej sytuacji umieszczenie wszystkich niezbędnych pomieszczeń na jednej kondygnacji jest zbawienne i pozwala na zachowanie samodzielności tak długo, jak to tylko jest możliwe. Nie trzeba dodawać, że ma to znaczący wpływ na samoocenę i jakość życia tych domowników.

Dom parterowy to dom z potencjałem

Własny dom najczęściej budujemy raz na całe życie, dlatego warto zadbać o to, aby na każdym z jego etapów spełniał on nasze oczekiwania w jak najpełniejszy sposób. Dlatego decydując się na zakup nowoczesnego projektu domu parterowego, warto zwrócić uwagę na możliwość jego ewentualnej rozbudowy, jeśli w przyszłości zaistnieje taka potrzeba. W tej sytuacji warto wybrać taki projekt, który pozwoli nam np. na adaptację poddasza nieużytkowego i przekształcenia go w przestrzeń w pełni użytkową. Jeśli zaś planujemy ewentualną rozbudowę w poziomie, to przyda się odpowiednio duża działka budowlana, która w razie czego nam to umożliwi bez straty dla przestrzeni zielonych znajdujących się wokół nieruchomości.

Podsumowanie

Duże i małe domy parterowe są w stanie zapewnić komfortowe życie zarówno singlom, młodym dorosłym, rodzinom z małymi i nieco starszymi dziećmi, jak i osobom starszym czy inwestorom mniej sprawnym ruchowo. Ta uniwersalność w połączeniu ze stosunkowo tanią i prostą budową sprawia, że na tego typu nieruchomość decyduje się coraz więcej inwestorów. Przemawia do nich konieczność mniejszej inwestycji na start oraz możliwość ewentualnej rozbudowy domu w kolejnych latach.

zbuduj dom aprterowy z newhouse

Projekty domów parterowych tanich w budowie

Budowa domu nie musi nieść ze sobą ogromnych kosztów, czego najlepszym przykładem są projekty domów parterowych tanich w budowie. Projekty domów parterowych tanich w budowie charakteryzuje nieskomplikowana forma i prostota konstrukcji, dzięki czemu realizacja odbędzie się niewielkim kosztem. Projekty tanie w budowie sprawdzą się zarówno na wąskiej działce jak i w kształcie trójkąta czy trapezu. Dodatkowo, część z takich domów można zbudować na granicy działki, wiele z nich ma zaprojektowane wejście od południowej strony. Wybierając projekt domu parterowego taniego w budowie warto kierować się wielkością jego bryły, ponieważ koszt budowy zależy od gabarytów,  ale również od stopnia jej skomplikowania.

Zakup projektu domu parterowego taniego w budowie to doskonałe rozwiązanie dla Inwestorów dążących do tego, aby budowa była optymalna pod względem jakości zastosowanych materiałów jak i ceny. Domy tanie w budowie zostały zaprojektowane z myślą o energooszczędności. Nie oznacza to jednak, że są mało funkcjonalne i nie zaspakajają potrzeb przyszłych mieszkańców. Dzięki zastosowanym odpowiednim materiałom budowlanym zapotrzebowanie na energię cieplną jest niskie. Tanie w budowie projekty domów parterowych łatwiej ogrzać, gdyż ciepło nie rozchodzi się w pionie. Na tańszy koszt budowy projektu domu wpływa również zwarta bryła, brak balkonów, lukarn czy wykuszy. Niższe koszty osiągamy dzięki temu, że bryła budynku jest prosta a dach nieskomplikowany. Ważną sprawą, aby projekt domu był tani w budowie jest wcześniejsze zaplanowanie optymalnego doboru technologii budowlanych i zastosowanych instalacji. Na etapie wykończenia domu parterowego oszczędności należy szukać zastępując na przykład okładziny kamienne czy drewniane tynkiem. W domach parterowych nie trzeba montować okien dachowych, które są drogie, mimo że często są niewielkie. Dom parterowy to również brak kosztów związanych z zakupem schodów czy stawiania wysokich rusztowań na terenie placu budowy. Sama budowa jest krótsza oraz łatwiejsza. Rezygnacja z podpiwniczenia budynku to kolejna z cech domów parterowych tanich w budowie. Zamiast podpiwniczenia dobrym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie pomieszczenia gospodarczego, garderoby i spiżarni – zapewni to wystarczającą ilość miejsca na dodatkową przestrzeń magazynowo-gospodarczą.

Projekty domów parterowych, tanich w budowie to bardzo często propozycja realizacji, która z powodzeniem zmieści się w budżecie zakupu mieszkania. Atutem tych projektów jest fakt, iż w granicach podobnych kosztów, można cieszyć się własną przestrzenią i przede wszystkim prywatnością życia rodzinnego. Budowa domu parterowego taniego w budowie powinna być bardzo starannie zaplanowana. Pomocnym elementem w realizacji takiego domu będą projekty z aktualną wyceną -> https://new-house.com.pl/projekty-domow. Dzięki możliwością jakie daje nam projekt domu taniego w budowie przy ograniczonym budżecie nie trzeba rezygnować z marzeń o własnym domu.

Dom parterowy z dachem dwuspadowym

Domy parterowe z dachem dwuspadowym są najczęściej wybierane przez Inwestorów. Charakteryzują się prostą, zwartą bryłą oraz nieskomplikowaną konstrukcją dachu, co ma duży wpływ na koszty samej budowy oraz późniejszą eksploatację budynku. Projekty domów z dachem dwuspadowym posiadają bardzo funkcjonalne i przestronne wnętrza. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak w przypadku domów parterowych dach. To dach decyduje o ostatecznym wyglądzie domu, pełni rolę wizytówki.

Dach dwuspadowy to dach o dwóch połaciach przecinających się w kalenicy. Popularności domów z dachem dwuspadowym dodaje fakt, iż są szybsze i tańsze w budowie. Niższy koszt budowy domu parterowego z dachem dwuspadowym wynika z mniejszego zapotrzebowania na materiały budowlane. Dodatkowo mamy mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Domy z dachem dwuspadowym zapewniają niski poziom wilgotności budynku, ponieważ na ich połaciach nie gromadzi się woda deszczowa czy śnieg.

Domy parterowe z dachem dwuspadowym najczęściej mają kąt nachylenia mieszczący się w przedziale 30 do 45 stopni. Domy z dachem dwuspadowym można pokryć dachówkami ceramicznymi, cementowymi jak i z blachy. Ciekawy rodzaj dachówki oraz jej kolorystyka to podstawa. Dach staje się głównym elementem całej bryły i to na niego zwracają uwagę w pierwszej kolejności osoby wchodzące na teren posesji. Dlatego też nie można sobie pozwolić na niedbalstwo przy wyborze materiałów. Projekty domów parterowych dwuspadowych są najtańsze w realizacji, ale i konserwacji. Poddasze w domach parterowych może być doświetlone oknami połaciowymi, oknami w ścianach szczytowych lub tak zwanymi lukarnami. Domy z dachem dwuspadowym na zwartym rzucie są energooszczędne. Uważane również są za najstarsze tradycje budownictwa.

Dom parterowy z dachem dwuspadowym rozplanowany na jednym poziomie ma wiele zalet. Przemawiającą korzyścią będzie łatwa dostępność do wszystkich pomieszczeń oraz brak schodów. Nie zawsze korzystamy z pomieszczeń, do których trzeba się dostać, pokonując schody. Brak schodów w domu parterowym to także oszczędność miejsca, ale i bezpieczeństwo przede wszystkim, gdy młode małżeństwa posiadają małe dzieci. Ogromną zaletą domu parterowego jest to, że może rozrastać się wraz z powiększającą się rodziną. Dom parterowy z łatwością można rozbudować, ponieważ taka rozbudowa odbywa się na jednym poziomie parteru. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby parterowy dom rósł również w górę – na przykład w postaci poddasza użytkowego. Kolejna kondygnacja stwarza tym samym dodatkową przestrzeń do życia, która może być nawet osobnym mieszkaniem. Kolejną zaletą domu parterowego jest bliskość spotkania z ogrodem. Latem ogród może wpływać do wnętrza domu, zimą – jest na wyciągnięcie ręki. Każda część domu może być powiązana z domem czy tarasem. Ograniczenie związane z wyborem domu parterowego z dachem dwuspadowym może wynikać z zapisu w planie miejscowym lub decyzji o warunkach zabudowy. Problemem często jest warunek określający minimalne nachylenie połaci. Miejscowy plan lub decyzja mogą określać linie zabudowy, co w niektórych przypadkach skutkuje tym, że teren działki okazuje się za mały na budowę takiego domu.  Pojawić się może również nakaz nawiązania do istniejącej zabudowy sąsiednich budynków.

Projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym nie tylko wymagają głębszych przemyśleń koncentrujących się na samych dachach. Istotne jest również otoczenie domu, czyli podjazd czy alejka prowadząca od furtki do wejścia domu oraz przydomowy ogródek. Wszystko powinno stanowić spójną całość oraz wzajemnie się uzupełniać. Sprawdź projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym i wybierz swój typ -> https://new-house.com.pl/projekty-domow.

Projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym

We współczesnym budownictwie jednorodzinnym istnieją przeróżne typy i rodzaje dachów. W naszym kraju wciąż niedościgniony pod względem popularności pozostaje jednak dach dwuspadowy – i właściwie nie ma się temu co dziwić, bo jest bardzo solidny, wytrzymały, estetyczny i ekonomiczny w budowie. Oto kilka przykładów domów parterowych z dachem dwuspadowym z oferty naszej firmy New-House!

Zacznijmy od przypomnienia, czym jest dach dwuspadowy, zwany również czasem dachem dwupołaciowym. Otóż składa się on z dwóch połaci w kształcie prostokątów, które dłuższą krawędzią stykają się w biegnącej równolegle do długości budynku kaletnicy. Jest to najbardziej typowy dla polskiego budownictwa rodzaj dachu – w okresie PRL-u popularne były co prawda proste domki-kostki przykryte dachem płaskim, ale dla zdecydowanej większości Polaków najlepiej kojarzącym się typem dachu jest właśnie ten dwuspadowy, spotykany od stuleci zarówno w wiejskich domkach, szlacheckich dworkach, jak i wielkich posiadłościach. Domy parterowe z dachem dwuspadowym mają wiele zalet. Po pierwsze – dach dwuspadowy jest bez żadnych wątpliwości najbardziej ekonomiczny w budowie. Więźbę buduje się szybko i sprawnie, przy pomocą technologii doskonale znanych wszystkim ekipom budowlanym. Podczas prac nie tworzy się duża ilość odpadów, do wyboru jest sporo rodzajów pokryć – w różnych cenach. Jeśli w projekcie uwzględnione jest poddasze, relatywnie niewielkim kosztem można zyskać dodatkową przestrzeń do aranżacji.

Dachy dwuspadowe doskonale spełniają wszystkie funkcje ochronne. Woda deszczowa spływa z nich bez większego problemu, podobnie zresztą jak zalegający śnieg. W niektórych regionach kraju – zwłaszcza górskich, w których opady śniegu bywają bardzo obfite – właściwie nie ma możliwości budowania domów z dachem płaskim, a wyłącznie z dachami dwu- lub nawet wielospadowymi i to o mocnym kącie nachylenia. Nie można zapominać także o uniwersalności. Dach dwuspadowy bywa doskonałym uzupełnieniem dla domów klasycznych i nowoczesnych, niewielkich i bardzo dużych, parterowych i piętrowych. Bardzo proste z pozoru dwie połaci kryją w sobie tak naprawdę olbrzymi potencjał!

newhouse - dom parterowy

Dom parterowy z dachem dwuspadowym – przykładowe projekty

Oto kilka przykładów ładnych, funkcjonalnych i ekonomicznych w budowie domów parterowych z dachem dwuspadowym z oferty naszej firmy New-House!

 • Nevada

Nevada to dom parterowy z dachem dwuspadowym o powierzchni użytkowej wynoszącej nieco ponad 125 metrów kwadratowych. Budowany jest w technologii murowanej, kąt nachylenia dachu wynosi 30°, proponowane w projekcie pokrycie to dachówka cementowa. Minimalne wymiary działki potrzebne do budowy to 24,73 x 17,23 metra. Uwagę przyciąga piękna elewacja zdobiona elementami z drewna i kamienia oraz nowoczesna stolarka okienna z dużymi przeszkleniami. Wnętrze domu parterowego Nevada z dachem dwuspadowym 30° posiada klarowny podział funkcjonalny. Lewa część domu to strefa dzienna – duży salon z wyjściem na taras oraz kuchnia z jadalnią. Prawa część to strefa nocna – duża sypialnia z oddzielną łazienką, a także trzy pokoje z łazienką dostępną z korytarza. Dom jest idealny dla 5-osobowej rodziny.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/9263

 • Cypisek 3

Cypisek 3 to dom parterowy z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 30°, o powierzchni użytkowej blisko 80 metrów kwadratowych i wysokości budynku blisko 6,40 metra. W prostą, klasyczną bryłę budynku wkomponowano jednostanowiskowy garaż. Architektoniczne nawiązania do typowego budownictwa polskiego stanowią m.in. jasna elewacja z tynku, czerwona dachówka oraz niewielki podcień przy wejściu do domu. Co ważne, projekt może zostać usytuowany na granicy działki i zbudowany w zabudowie bliźniaczej. Na prawo od sieni znajduje się pomieszczenie gospodarcze. Na wprost przechodzi się do dużego pokoju dziennego z miejscem na kominek i wyjściem na taras. Na lewo ulokowana została kuchnia z jadalnią, a dalej poprzez hol przechodzi się do części nocnej domu. Tworzą ją trzy sypialnie (jedna z własną garderobą), duża rodzinna łazienka oraz dodatkowe WC.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/1236

 • Merlin II

Inny ciekawy przykład domu parterowego z dachem dwuspadowym to Merlin II. Posiada on powierzchnię użytkową wynoszącą nieco ponad 95 metrów kwadratowych. Kąt nachylenia dachu wynosi 30°, strop wykonany jest z płyty żelbetowej, jako pokrycie uwzględniono w projekcie dachówkę cementową. Co ważne, dom Merlin II posiada poddasze, które w razie potrzeby może być zaaranżowane jako przestrzeń użytkowa. W przypadku 4-5-osobowej rodziny wystarczający jest już jednak parter. Uwzględniono w nim pomieszczenia gospodarcze: dwustanowiskowy garaż, kotłownię i pralnię. Część dzienna składa się z częściowo otwartej kuchni, jadalni oraz salonu, z którego można wyjść na taras. Druga część domu to strefa nocna – duża sypialnia z garderobą, dwie mniejsze sypialnie, rodzinna łazienka oraz dodatkowe WC.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/9041

Więcej projektów domów parterowych z dachem dwuspadowym znaleźć można na naszej stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow. Zapraszamy do kontaktu!

Dom parterowy z płaskim dachem

Domy parterowe z płaskim dachem to projekty nowoczesne i modernistyczne. Niestety nie w każdym miejscu można taki dom zbudować. Narzucone warunki zabudowy, często są przyczyną ograniczenia możliwości budowy domu parterowego z płaskim dachem. Kąt nachylenia dachu płaskiego nie może być większy niż 15 procent. Może się okazać, że budynek z płaskim dachem nie zawsze będzie spełniał Miejscowy Plan Zagospodarowania Szerokoprzestrzennego. Wówczas budowa takiego domu w danej okolicy jest niemożliwa. Obecnie jest coraz więcej osób zainteresowanych budową domów z płaskim dachem. Domy z płaskim dachem mogą mieć różną stylistykę oraz pełnić różne funkcje. Najczęściej spotykane to nowoczesne, minimalistyczne bryły w kształcie prostokąta. Główna zaletą tego typu konstrukcji jest przede wszystkim prostota oraz zachowanie proporcji.

Projekty domów parterowych z płaskim dachem to przede wszystkim wygodny podział funkcji. Salon, kuchnia, łazienka, sypialnie czy gabinet do pracy są zlokalizowane na jednym poziomie. Wszystkie pomieszczenia mogą mieć bezpośrednie wyjście do ogrodu, dzięki czemu domownicy zyskują bliski kontakt z naturą. Wybierając projekt  domu z płaskim dachem, można być spokojnym, że nie zabraknie w nim naturalnego światła. Promienie słoneczne nie tylko dogrzeją pomieszczenia, ale też korzystnie wpłyną na samopoczucie przyszłych mieszkańców. Duże przeszklenia to niewątpliwie doskonale pasujący element projektu domu z płaskim dachem.

Projekty domów z płaskim dachem będą odpowiednim wyborem w przypadku Inwestorów poszukujących nowoczesnego projektu domu bez skosów czy też dachówki. Projekty domów z płaskim dachem wyróżniają się spośród innych typów domów swym minimalistycznym charakterem. Domy te są nie tylko wygodne, ale i bardzo funkcjonalne.

Projekty domów z płaskim dachem pozwalają na wiele rozwiązań aranżacyjnych, które trudno sobie wyobrazić w przypadku realizacji domu z dachem wielospadowym. W takim projekcie, piętro bez skosów jest po prostu bardziej funkcjonalne. W projektach domów parterowych z płaskim dachem mamy możliwość zaprojektowania dużych, wygodnych tarasów. Na dachu można również posadzić rośliny lub przykryć materiałem ekologicznym tworząc przestrzenie zielone, mały ogród. Na takim dachu można urządzić kącik do wypoczynku, czy też zamontować basen. Konstrukcja domu z płaskim dachem jest bardziej wytrzymała od domów ze spadzistymi dachami. Parcie wiatru nie jest tutaj problemem. Również dom jest bardziej bezpieczny podczas wyładowań atmosferycznych. Taki dom praktycznie stanowi zamkniętą „puszkę Faradaya”.

Dzisiejsze domy parterowe z płaskim dachem posiadają na tyle wytrzymałą konstrukcję, że nie ma potrzeby odśnieżania takiego dachu. Warto również podkreślić, że płaski dach uwzględnia spadek połaci, który wynosi od 3 do 12  stopni, dzięki temu deszczówka bez problemu spływa do systemu rynnowego i poprzez drenaż jest odprowadzana do gruntu.

Dużą zaletą domu z płaskim dachem jest  bryła sprzyjająca energooszczędności. Płaski dach daje możliwość zaprojektowania zarówno fotowoltaiki jak i solarów dachowych z regulowanym ustawieniem względem słońca. Dodatkowo taki dach redukuje straty ciepła domu w porównaniu do domów ze spadzistym dachem. Taki dom będzie doskonale harmonizował z każdego rodzaju działką natomiast ciekawe wykończenie, zwłaszcza elewacji, sprawi, że dom będzie prezentował się atrakcyjnie.  Wyjątkowe elewacje, wykończone często elementami z drewna, stali, betonu idealnie wpiszą się w wielkomiejską zabudowę , stając się jej spójnym elementem. Porównując z kolei koszt wykonania takiego domu do domu z poddaszem użytkowym, to niestety trzeba stwierdzić, iż domy z płaskim dachem 10-20% są droższe. Wynika to głównie z tego, iż nad całą powierzchnią domu jest konieczność wykonania drogiego stropu żelbetowego, a także sama technologia stropodachu, izolacji przeciw wilgociowej oraz termicznej nie jest tania.

Posiadamy bardzo szeroki wybór gotowych projektów domów z płaskim dachem. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni nowoczesność i wygodę. Warto zapoznać się z naszą ofertą na stronie -> https://new-house.com.pl/projekty-domow.

Projekty domów parterowych z płaskim dachem

Polacy na nowo odkrywają projekty domów jednorodzinnych z płaskim dachem. Dzieje się tak dlatego, że przez wiele lat ten rodzaj nieruchomości kojarzony był niezbyt pozytywnie. A wszystko dlatego, że w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego stulecia w naszym kraju w najlepsze kwitło budownictwo tzw. kostek. Nie dość, że były one niezbyt wygodne w codziennym użytkowaniu, to dodatkowo charakteryzowały się dużą ilością błędów architektonicznych i wykonawczych. W konsekwencji ich aktualne remonty i termomodernizacje są niezwykle kosztowne i czasochłonne.

Projekty domów parterowych z płaskim dachem – wymogi formalne

Na nowoczesne nieruchomości z płaskim dachem najczęściej decydują się inwestorzy, którzy są za pan brat ze współczesnymi trendami architektonicznymi. Tego typu domy niewątpliwie wyróżniają się na tle innych budynków, przyciągając spojrzenia przechodniów. Jednak zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą zakupu projektu domu parterowego z płaskim dachem, powinniśmy bezwzględnie sprawdzić warunki zabudowy na posiadanym przez nas trenie. Może się bowiem okazać, że kąt nachylenia połaci dachowych w naszym budynku musi być zbliżony do sąsiadujących z nim nieruchomości, co skutecznie uniemożliwi nam wybudowanie wymarzonej parterówki z płaskim dachem. Na szczęście w różnych częściach naszego kraju odchodzi się o jednolitej zabudowy. Daje to nadzieję, że w bliższej lub nieco dalszej przyszłości inwestorzy będą mieli wolną rękę w wyborze, jaki projekt chcą zastosować w przypadku swojej nieruchomości.

Dom parterowy z płaskim dachem – charakterystyka

Współczesny dom parterowy z płaskim dachem to rozwiązanie nowoczesne dające duże możliwości aranżacyjne niezależnie od stylistyki, jaka bliska jest inwestorowi. A wnętrza pozbawione skosów pozwalają na kompletne wykorzystanie posiadanej przestrzeni. Nie bez znaczenia jest również energooszczędność tego typu domu i niższy koszt jego budowy względem nieruchomości posiadających dach o znacznym nachyleniu. Inwestorzy, którzy wybrali to rozwiązanie, zwracają także uwagę na ekonomiczną stronę jego późniejszej eksploatacji i możliwość kreatywnego wykorzystania płaskich połaci dachu.  

Dom parterowy bez poddasza doskonale odpowiada na współczesne dążenie do prostoty i zastosowanie nieskomplikowanych form. W budynkach tego typu bez wątpienia zakochają się inwestorzy dążący do minimalizmu. Sprzyjają temu także duże przeszklenia, które dodatkowo skutecznie doświetlają i dogrzewają pomieszczenia. Szklane ściany dają także możliwość ciekawego połączenia przestrzeni domu z ogrodem i uzyskanie efektu ponadprzeciętnej synergii.

Jak kreatywnie wykorzystać przestrzeń płaskiego dachu?

 • Zielony dach

Martwisz się, że Twoja działka jest niewielka, i kiedy wybudujesz dom, niewiele miejsca zostanie na aranżację satysfakcjonującego Cię ogrodu? Jeśli zdecydujesz się na projekt domu parterowego z płaskim dachem, to jego powierzchnię możesz z powodzeniem wykorzystać na stworzenie zielonej strefy wypoczynkowej dla domowników. W praktyce zyskasz kilkadziesiąt metrów kwadratowych, które zaaranżowane w ciekawy sposób znacząco podniosą komfort użytkowania nieruchomości. Ogród dachowy dodatkowo sprzyja środowisku, ponieważ skutecznie oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji (pyłów, spalin oraz kurzu) zmniejsza ilość dwutlenku węgla i poprawia mikroklimat. Warto również wspomnieć, że rośliny, które posadzimy na takim zielonym dachu, będą gromadziły około 50 do 90% wody opadowej, co sprawia, że mniej jej trafi do kanalizacji. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku dużych opadów, których w ostatnich latach nie brakuje. Zielone stropodachy pozwalają także skutecznie wygłuszyć nieruchomość, gdyż redukują przenikanie hałasu nawet o 40 do 50 decybeli. Są także doskonałą izolacją termiczną, która zimą akumuluje ciepło, a latem chroni nieruchomość przed nadmiernym nagrzaniem.

Ogród na dachu to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla nowo budowanych nieruchomości. Sprawdzi się również w przypadku starszych domów wybudowanych w latach 60 i 70, które wymagają termomodernizacji. Przy okazji remontu można pokusić się o wykorzystanie dachu w zupełnie nowatorski sposób. Ten pomysł docenią szczególnie osoby, które od wielu lat zmagają się z problemem niewielkiej działki, na której trudno zorganizować ciekawe miejsce do wypoczynku dla całej rodziny.

 • Taras na płaskim dachu

Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń, to warto rozważyć zamianę płaskiego dachu w taras. Wystarczy na etapie projektu wykorzystać odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne a później wyposażyć się w stylowe meble ogrodowe oraz niewielką ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, aby móc korzystać z uroków tego rozwiązania.

 • A może basen?

Basen umiejscowiony na dachu to rozwiązanie rzadko spotykane w prywatnych nieruchomościach w naszym kraju. Jednak ten pomysł jest jak najbardziej możliwy do zrealizowania również w naszych realiach. I dodatkowo nie jest wcale nie tak drogi, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Co jest ważne – wymaga drobiazgowego wykonania z dbałością o każdy szczegół. A jeśli dodatkowo wykorzystamy panele słoneczne ogrzewające wodę, to będziemy mogli cieszyć się ciepłymi kąpielami za darmo praktycznie przez cały rok.

 • Jacuzzi na dachu? Dlaczego nie?!

Jeśli basen na dachu to dla nas zbyt duży wydatek lub nadmierna ekstrawagancja zawsze możemy wybrać rozwiązanie bardziej ekonomiczne i zamontować w tym miejscu jacuzzi, które podniesie komfort użytkowania nieruchomości i jej prestiż. Niesamowite nocne niebo rozciągające się nad nami podczas relaksujących kąpieli dostajemy gratis.

 • Nowoczesne rozwiązania energooszczędne

Płaski dach można skutecznie wykorzystać także do zastosowania sterowalnych paneli słonecznych. Jest to o tyle prostsze niż w przypadku dachów o znacznym nachyleniu, że w tej sytuacji możemy łatwo uzyskać optymalną południową ekspozycję kolektorów. Dzięki czemu można wygenerować realne oszczędności w zakresie ogrzewania domu oraz uzyskania ciepłej wody użytkowej. A jeśli połać dachu jest znaczna, to może się okazać, że nawet w naszym nieco kapryśnym klimacie w okresie jesiennym i zimowym pokrywamy w ten sposób np. 30 – 60% naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę a w okresach słonecznych nawet 100%.

Jeśli zaś zależy nam na wykorzystaniu słońca do produkcji energii elektrycznej, możemy zamontować na dachu nowoczesne baterie słoneczne wyposażone w zaawansowane fotoogniwa. Przetwarzają one energię słoneczną w energię elektryczną. A prąd, który zmagazynuje się w akumulatorach w ciągu dnia, można z powodzeniem wykorzystać po zmroku. Nie brakuje również rozwiązań łączących obie wymienione powyżej funkcje. Hybrydowe panele słoneczne będą dla nas ogrzewać wodę i produkować prąd w tym samym czasie.

 • Okna w płaskim dachu?

Jeśli lubisz spoglądać na gwiazdy lub po prostu zależy Ci na jak najlepszym wykorzystaniu promieni słonecznych, możesz pokusić się o montaż dużych przeszkleń w płaskim dachu. Sprawdzą się one szczególnie w pomieszczeniach, które z racji swojego przeznaczenia pozbawione są okien np. łazienka, korytarz czy garderoba. Dzięki ekspozycji na światło słoneczne zaoszczędzimy na oświetlaniu tych pomieszczeń, zachowując jednocześnie odpowiedni poziom prywatności. Zależnie od indywidualnych preferencji inwestora okna w płaskim dachu mogą służyć jedynie do doświetlania, a co za tym idzie być nieotwierane. Można wykorzystać także okna otwierane manualnie lub elektrycznie. Te ostatnie są szczególnie wygodne w czasie deszczu, ponieważ zamykają się automatycznie. Oczywiście na oknach dachowych można zainstalować również rolety wewnętrzne lub markizy zewnętrzne, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia i przegrzewania wnętrz w miesiącach letnich.

 • A może by tak coś dobudować?

Projekty domów parterowych z płaskim dachem dają nam możliwość dobudowania dodatkowego pomieszczenia, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Takiej możliwości nie mamy, gdy zdecydujemy się np. na dach dwuspadowy. Dobudowanie pojedynczego pomieszczenia lub ewentualnie całego piętra może w przyszłości znacząco powiększyć posiadaną przestrzeń użytkową nieruchomości. Jednakże, aby zapewnić sobie taką możliwość, należy już na etapie budowy zastosować odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne. W innym przypadku może się okazać, że późniejsze wzmacnianie stropu będzie zbyt kosztowne, a co za tym idzie nieopłacalne.

Projekt parterówki z płaskim dachem – podsumowanie

Jeśli bliskie Ci są nowoczesne rozwiązania architektoniczne wykorzystujące proste formy i kształty. A dodatkowo chcesz w kreatywny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, to projekt parterówki z płaskim dachem może się okazać najlepszym rozwiązaniem. Nie inaczej jest w przypadku gdy aktualnie dysponujesz budżetem, który pozwala jedynie na wybudowanie domu parterowego, który w przyszłości planujesz powiększyć o piętro. W takiej sytuacji odpowiednio przygotowane płaskie połacie dachowe będą gotowe, byś we właściwej dla siebie chwili je wykorzystał. Pomysł wybudowania domu z płaskim dachem przypadł Ci do gustu? Wpadłeś na pomysł oryginalnej aranżacji dodatkowej przestrzeni pod gołym niebem? W takim razie nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Cię do naszej bazy gotowych projektów nieruchomości. A jeśli już którąś wybierzesz, pamiętaj, że New-House chętnie wybuduje ją dla Ciebie pod klucz. Sprawdź!

Dom parterowy – czy to dobre rozwiązanie?

Dom parterowy to wciąż bardzo często wybierany projekt wśród inwestorów. Dlaczego? To dom idealnie wpisany w krajobraz polskiej społeczności – lubimy być blisko. Zdecydowanie się na taki projekt, bez dwóch zdań pozwoli spełnić to zadanie. Jednak domy parterowe mają znacznie więcej zalet.

Nasi klienci często proszą nas o radę dotyczące tego, na jaki dom się zdecydować. Wówczas zawsze staramy się poznać różne preferencje klientów i ich tryb życia. To bardzo ważne, aby projekt domu był dopasowany do inwestora, bo tylko wtedy można być pewnym, ze efekt końcowy będzie w pełni zadowalający. Dom parterowy jest częstym wyborem, ale oczywiście nie będzie idealny dla każdego. Polecamy jednak wybór takiego projektu w kilku przypadkach.

Kiedy warto zdecydować się na dom parterowy?

Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w wyborze projektu domu – zawsze służymy pomocą. Nasza firma działa już niemal trzydzieści lat. Przez ten czas poznaliśmy wielu klientów, wybudowaliśmy tysiące domów i wiemy, czym warto się kierować w takich kwestiach. Nasza wiedza i wieloletnie doświadczenie pozwoliły nam wyjść naprzeciw klientom – stworzyliśmy dla Państwa kalkulator budowy domu, aby mogli Państwo sprawdzić ile kosztuje wybudowanie domu parterowego według własnej koncepcji. To inteligentne urządzenie pozwoli sprawdzić, który rodzaj domu będzie dla Państwa najlepszy pod kątem finansowym. To jeden z najbardziej istotnych aspektów wpływających na wybór konkretnego projektu. Kalkulator budowlany jest darmowy, a także bardzo prosty w użyciu. Mogą Państwo z niego skorzystać pod tym linkiem: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu

Oczywiście, zawsze oferujemy również nasze doradztwo. Wiemy, kiedy najlepiej zdecydować się na dom parterowy i chętnie dzielimy się z naszymi klientami tą wiedzą. Przede wszystkim warto kierować się tymi aspektami:

 • Wielkość działki

To bardzo ważna kwestia – jeśli marzą Państwo o domu z dużym metrażem, a mają do dyspozycji małą działkę, to dom parterowy nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Domy parterowe to dobry wybór w przypadku, gdy dysponujemy dużą, przestrzenną działką lub wtedy, gdy chcą Państwo wybudować dom o mniejszym metrażu. Warto jeszcze przed zakupem działki zastanowić się nad tym, jak powinien wyglądać wymarzony dom po wybudowaniu. Wybór działki będzie wtedy łatwiejszy i być może pozwoli zdecydować się właśnie na dom parterowy. 

 • Członkowie rodziny

Dom parterowy to niejednokrotnie miejsce, w którym czuć bijące serce rodziny. Często pod jego dachem zamieszkują nawet trzy różne pokolenia. To także bardzo ważny aspekt decyzji o zakupie domu parterowego. Zwykle, kiedy nasi klienci zastanawiają się nad wyborem projektu domu, pytamy ich o to, kto ma w nim mieszkać i w jakim wieku są te osoby. Dlaczego o to pytamy? Jeżeli w domu mają zamieszkać osoby starsze, niepełnosprawne lub malutkie dzieci – wówczas schody mogą okazać się problemem. W takim wypadku radzimy zrezygnować z domu piętrowego lub z poddaszem użytkowym, a zdecydować się właśnie na dom parterowy. Zapewnie bezpieczeństwa, osobom tego wymagającym, jest znacznie łatwiejsze właśnie w takiej przestrzeni. Nie musimy zabezpieczać schodów przed dzieckiem ani martwić się nad funkcjonalnym rozwiązaniem dla osób, które mają trudności z chodzeniem.

Jeśli chodzi o dom parterowy projekt zawsze uwzględnia zapewnienie komfortu wszystkim domownikom. Nasi architekci tak rozplanowują przestrzeń, aby każdy mógł się tam czuć swobodnie i dobrze. Ważne jest jednak, aby przemyśleć jak wygląda zależność pomiędzy przewidywanym metrażem domu, a ilością domowników. Trudno jest zapewnić pełny komfort, kiedy na małej powierzchni musi się pomieścić duża ilość osób. Jeśli nie dysponujemy przestrzenną działką, a ze względu na dużą rodzinę chcemy uzyskać maksymalną przestrzeń, lepiej się zdecydować na dom z poddaszem użytkowym.

Co w przypadku, gdy dom planujemy zamieszkać sami? Wówczas dom parterowy to idealne rozwiązanie. Na takie projekty decyduje się większość singli i singielek.

Te dwa wymienione przez nas czynniki są podstawowymi zależnymi, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy się zdecydować na dom parterowy. Warto je przeanalizować. Projekty domów parterowych to naprawdę świetne rozwiązanie, a nasi klienci chętnie się na nie decydują.

Domy parterowe – jakie są ich zalety?

Można się zastanawiać dlaczego domy parterowe cieszą się wśród Polaków tak dużym zainteresowaniem. Według nas (i jak widać również według naszych klientów) domy parterowe mają bardzo wiele zalet i trudno temu zaprzeczyć. 

Funkcjonalność

Projekt domu parterowego powinien być funkcjonalny i to zapewniają nasi architekci. Wśród wielu projektów, które wykonali dla naszych klientów zawsze dbali o to, by domownicy mogli czuć się tam w pełni komfortowo. Dom powinien zapewniać pełną swobodę jego mieszkańcom, dopiero wtedy można się w nim dobrze czuć. Z pewnością łatwiejsze jest to osiągnięcia w przypadku domów piętrowych. Wówczas podział przestrzeni jest zwykle oczywisty – parter to przestrzeń dzienna, a piętro to przestrzeń nocna i mieszczą się tam sypialnie. Dobrzy projektanci, tacy jak w New-House, wiedzą jednak jak dobrze podzielić dom parterowy. Obserwując nasze gotowe projekty domów z kosztorysem można zauważyć, że plan domu uwzględnia trzy różne przestrzenie: dzienną, nocną oraz gospodarczą. Domy parterowe z takim podziałem to zapewnienie funkcjonalności i przede wszystkim pełnego zadowolenia.

Aranżacja wnętrza

Dom parterowy, w porównaniu do swoich konkurentów, jest najłatwiejszy w projektowaniu. W jego aranżacji nie trzeba uwzględniać schodów ani skośnych ścian. Proste, otwarte przestrzenie to możliwość wielu rozwiązań projektowych. Jeśli chodzi o dom parterowy projekt może uwzględnić wiele różnych aranżacji wnętrz, bo nie napotkamy tu zbyt wielu ograniczeń. W naszej galerii z gotowymi planami domów (mogą ją Państwo zobaczyć pod tym linkiem: https://new-house.com.pl/projekty-domow?house_type=1) można podziwiać zarówno tradycyjne, jaki i nowoczesne projekty domów parterowych.

Wygląd zewnętrzny

Domy parterowe to częsty wybór w Polsce, lecz mimo to ich wygląd wciąż zachwyca. Obserwując zmieniające się trendy na przestrzeni lat mogliśmy zauważyć jak wiele zmieniło się w ich wyglądzie. Domy parterowe sprzed kilku lat i domy parterowe dzisiaj to zwykle zupełnie inaczej wyglądające budynki.

Nowoczesne domy parterowe wciąż lubią nawiązywać do polskich tradycji, takich jak chociażby staropolski dworek szlachecki. Aranżacja elewacji jest zupełnie inna, nowoczesna i zachwyca wielu inwestorów. Niejednokrotnie jednak inwestorzy z nami współpracujący decydują się na całkowicie oryginalne rozwiązania architektoniczne. Nowoczesne projekty domów parterowych są zwykle oparte o styl minimalistyczny – brakuje tam ozdobnych dodatków, piękno tkwi w prostocie. Nowoczesny dom parterowy nie musi mieć spadzistego, trzydziestostopniowego dachu – jak to zwykle bywa w przypadku tego rodzaju projektów. Coraz częściej spotykamy się z tym, że nasz klient chce wybudować parterowy dom z płaskim dachem. To nowe rozwiązanie, często łączone w projekcie z dużymi oknami i bryłowatą konstrukcją budynku. Taki projekt to stricte nowoczesny styl. Nowoczesny dom z płaskim dachem można zobaczyć na jednym z naszych projektów: https://new-house.com.pl/projekt/1444.

Dom parterowy to także dobre rozwiązanie w przypadku planowania architektury ogrodowej. Dostęp do ogrodu z poziomu jednego piętra jest najprostszy i najszybszy. Domy parterowe połączone z przydomową aranżacją zieleni potrafią zachwycić każdego. Firma New-House w swojej ofercie posiada również usługi związane z architekturą ogrodową. Ile kosztuje wybudowanie domu parterowego z ogrodem? Nasz, wspomniany wyżej, kalkulator budowlany pomoże Państwu obliczyć cenę budowy do stanu deweloperskiego, jeżeli interesują Państwa domy parterowe pod klucz wraz z zagospodarowaniem terenu – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Przygotujemy dla Państwa wycenę projektu.

Dom parterowy to marzenie wielu naszych klientów – trudno się dziwić, nowoczesne projekty domów parterowych potrafią być zachwycające. Jeśli Państwo również szukają wykonawcy budowy domu chętnie to dla Państwa zrobimy. Świetnie się na tym znamy!

Dom parterowy wygoda dla każdego

W poszukiwaniu odpowiedniego projektu stajemy przed wyborem jaki mamy wybrać najbardziej komfortowy dla nas dom. Odpowiedź jest dosyć prosta. Projekty domów parterowych są stworzone dla ludzi, którzy cenią wygodę. Na rynku mamy dostępne projekty domów, które są w różnych stylach architektonicznych. Zazwyczaj kojarzą nam się z amerykańskim stylem. Idealnym przykładem jest projekt domu Willa Parkowa. Projekt łączy w sobie luksus oraz wygodę. Piękne, przestronne wnętrza otwierają się na otaczającą przyrodę. Ciekawa architektura przyciąga wzrok i budzi zachwyt. W gotowych projektach dostępnych „od ręki” mamy też sporo nowoczesnych projektów z płaskim dachem lub w formie stodoły. Przykładem jest projekt domu Zx158. Ten piękny dom wyraża nowoczesny charakter. Stworzony został dla osób, które idą z duchem czasu i nie boją się wyzwań. Pamiętajmy, że im większa powierzchnia użytkowa domu parterowego, tym kąt nachylenia jest mniejszy. Jest to dosyć ważny aspekt, gdy mamy ograniczenia w planie miejscowym odnośnie wytycznych względem kąta dachu. Przy tego typu projektach należy brać pod uwagę, że musimy posiadać dość sporą działkę o przestronnym kształcie – najlepiej w kwadracie lub prostokącie. Ważne też by była szeroka. Domy parterowe mają większą powierzchnię, są zazwyczaj bardziej rozłożyste niż domy z poddaszem czy piętrowe.  Pamiętajmy, że powierzchnia domu przy projektach parterowych rozkłada się tylko w parterze, ta sama powierzchnia użytkowa przy domu np. z poddaszem będzie zajmowała mniejszą powierzchnię działki. Ogromnym plusem domu parterowego jest to, że wszystkie pomieszczenie mamy na jednej kondygnacji, unikamy dzięki temu schodów. Większość projektów idealnie rozdziela część sypialnianą od dziennej, więc jak najbardziej przy domu parterowym możemy zachować sferę intymną, która zdecydowanie łatwiej oddzielić w domu piętrowym. Układ funkcjonalny pomieszczeń na jednej płaszczyźnie powinien być dobrze przemyślany i odpowiednio dopasowany by każdy domownik miał w nim swój kąt. W domach parterowych atutem są otwarte przestrzenie na ogród. Dzięki licznym przeszkleniom wnętrze optycznie jest większe oraz możemy być bliżej natury o każdej porze roku. Dom parterowe świetnie sprawdzą się dla rodzin z małymi dziećmi, gdyż jest zdecydowanie bezpieczniejszy i prościej mieć maluchy pod kontrolą. Również seniorzy i osoby starsze lepiej się w takim domu odnajdą.

Projekty domów parterowych z tarasem

Dom parterowy z tarasem jest marzeniem wielu inwestorów którzy, aby je zrealizować, są gotowi wyprowadzić się za miasto, gdzie jest większa szansa na znalezienie odpowiedniej wielkości działki. Odpoczynek po wypełnionym obowiązkami dniu, popołudniowa kawa z książką czy niedzielne śniadanie z przyjaciółmi zdecydowanie zyskuje na wartości, kiedy organizujemy je na przydomowym tarasie. Od późnej wiosny aż do jesieni nie ma lepszego miejsca na spędzanie wolnego czasu.

Taras jest z jednej strony elementem budynku z drugiej zaś częścią, która przynależy do przydomowej strefy zieleni. I to bez wątpienia czyni go przestrzenią wyjątkową. Taras powiększa powierzchnię domu, wprowadzając go niejako do ogrodu, a jednocześnie chroni nas przed różnorodnymi niedogodnościami związanymi z działaniem zjawisk pogodowych. Gdy spędzamy czas na odpowiednio zaprojektowanym i wyposażonym tarasie, niestraszna jest nam nierówność terenu wokół nieruchomości, wiatr, nadmierne nasłonecznienie czy spojrzenia przechodniów. Jednocześnie korzystamy ze wszystkich zalet wynikających z przebywania na zewnątrz. Nic więc dziwnego, że dom parterowy z zadaszonym tarasem jest tak często poszukiwany w internetowych bazach gotowych projektów. Nie inaczej jest w przypadku wyszukiwarki domów znajdującej się na stronie internetowej New-House.

Projekt domu z tarasem – na co warto zwrócić uwagę?

Umiejscowienie tarasu względem stron świata

Najkorzystniej jest ulokować taras od strony południowej. Mając taką wiedzę, można poszukiwać działki, która pozwoli nam na realizację tego pomysłu. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, warto skonsultować temat ze specjalistą architektem. Najważniejsze jest, aby zaplanować taras już na etapie planowania inwestycji budowlanej. Gdy dom będzie już wykończony na wdrożenie pewnych rozwiązań może być po prostu za późno. Przyjrzyjmy się teraz temu, jak umiejscowienie tarasu wpływa na jego funkcjonalność?

 • taras od strony wschodniej oznacza, że największym słońcem będziemy się cieszyć w godzinach przedpołudniowych,
 • taras od strony zachodniej będzie najkorzystniejszy, jeśli chcemy korzystać z niego popołudniami, ponieważ właśnie wtedy będzie najlepiej nasłoneczniony,
 • taras od strony południowej sprawdzi się, jeśli inwestorzy nie przepadają za słońcem,
 • taras od strony północnej sprawdzi się w przypadku posiadania basenu, jednakże latem może być nadmiernie nagrzany, co można zniwelować, wykorzystując różnorodne ochrony przed słońcem.

Rodzaje tarasów:

 • pod zadaszeniem – dom parterowy z dużym zadaszonym tarasem sprawdzi się, jeśli inwestorzy chcą korzystać z przestrzeni tarasowych nie tylko w słoneczne, ale i w pochmurne, deszczowe dni,
 • bez zadaszenia – idealny, gdy mieszkańcy chcą wykorzystywać taras latem podczas słonecznych dni.
 • z częściowym zadaszeniem – uniwersalne rozwiązanie, gdy w domu są zarówno miłośnicy wypoczynku na słońcu, jak i w cieniu.

Wykończenie tarasu

Z racji częstego korzystania a co za tym idzie, większego narażenia na uszkodzenia wykończenie tarasu powinno być wysokiej jakości. Dzięki temu, nawet jeśli domownikom lub gościom zdarzy się oprzeć ręką o ścianę czy uderzyć niechcący meblami ogrodowymi przestrzeń tarasowa na tym nie ucierpi, a właściciele nie będą musieli się martwić o ciągłe remonty. Rodzaj wykończenia tarasu należy dopasować również do bryły budynku oraz wykorzystanej elewacji.

Aby powierzchnia tarasu była jednocześnie estetyczna, bezpieczna i trwała najczęściej wykorzystuje się jeden z dwóch materiałów:

 • Gres

Rozwiązanie odporne na różnorodne urazy mechaniczne, wodę i mróz. Co ważne również antypoślizgowe, czyli ponadprzeciętnie bezpieczne. A dzięki temu, że płytki gresowe występują w wielu kolorach i fakturach (również takich imitujących drewno, kamień czy beton) można je z powodzeniem dopasować do wielu rodzajów elewacji.  

 • Drewno

Drewno pozwala na stworzenie naturalnego połączenia z ogrodem. Jego charakterystyczną cechą jest to, że doskonale amortyzuje upadki, dzięki czemu znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa nie tylko najmłodszych członków rodziny, ale i osób starszych. Dodatkowo powierzchnia drewniana nie nagrzewa się w miesiącach letnich, podnosząc komfort codziennego użytkowania. Na tarasach najlepiej sprawdzają się deski drewniane o grubości od 19 do 26 milimetrów. Co do zasady im grubsze deski zastosujemy, tym trwalsze będzie pokrycie tarasu. Decydując się na wykorzystanie drewna w miejscu tak wymagającym, należy pamiętać, by jego wilgotność nie przekraczała 30%.

Okna i drzwi tarasowe

Jeśli chcemy zastosować niezwykle efektowne duże przeszklenia tarasowe, musimy pamiętać, aby wybierać okna i drzwi balkonowe posiadające odpowiedni współczynnik przenikania ciepła. Dzięki temu nie pomieszczenia, w których zostaną zamontowane, nie będą narażone na wyziębienie. Aktualne wytyczne dotyczące stolarki okiennej wykorzystywanej w domach energooszczędnych stanowią, że współczynnik Uw nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m2K.

Odpowiedni poziom prywatności na tarasie

Rozliczne badania wskazują, że działki budowlane w naszym kraju mają z reguły powierzchnię mniejszą niż 1000 m2. To sprawia, że zapewnienie sobie odpowiedniej dozy intymności jest dość trudne do osiągnięcia. Kiedy z każdej strony czujemy spojrzenia sąsiadów i przechodniów trudno o prywatność. Osłoną przed ciekawskimi może być bryła garażu zlokalizowanego w pobliżu domu, możemy także skorzystać z możliwości, jakie dają różnego rodzaju żywopłoty, płoty, pergole i kwitnące parawany. Pamiętajmy również o tym, że zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem budowlanym taras powinien znajdować się minimum półtora metra od ogrodzenia działki.

Widok z tarasu

Inwestorzy planujący budowę domu parterowego z tarasem powinni dokładnie przemyśleć lokalizację tej przestrzeni rekreacyjnej. Taras powinien być skierowany w stronę najbardziej atrakcyjnego widoku w okolicy. Trudno bowiem o niczym niezmącony odpoczynek, kiedy patrzymy na kompostownik czy inny mało okazały element otoczenia.

Taras w bryle budynku – możliwości

Od tego, jak wkomponujemy taras w bryłę nieruchomości, zależy to, w jaki sposób będziemy mogli go wykorzystywać. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom, jakie są dostępne w tym zakresie.

 • Taras jako podest z drewna lub betonu

Ten rodzaj tarasu jest połączony z bryłą budynku jedną stroną, a jego pozostałe krawędzie skierowane są na ogród czy inną przestrzeń zieloną. Może być zadaszony lub niezadaszony zależnie od potrzeb domowników, o których wspominaliśmy wcześniej. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt jego wykonania. Tego typu taras z racji szerokiego widoku na otoczenie daje duże możliwości aranżacji. Inwestorzy cenią sobie także to, że taras w formie podestu nie zacienia okien na elewacji, do której przylega. Nie psuje również odbioru architektury domu, ponieważ praktycznie w ogóle go nie widać.

 • Taras typu loggia

Taki taras z zewnątrz wydaje się jednym z domowych pomieszczeń, z tą tylko różnicą, że nie ma jednej lub dwóch ścian. Jest niejako wciśnięty w budynek, do którego przynależy. Taras typu loggia charakteryzuje nowoczesne domy, które nierzadko mają mocno modernistyczny charakter. Spoglądając na tego typu nieruchomość, mamy wrażenie, że przestrzeń znajdująca się nad tarasem unosi się nad ogrodem. Ten taras spełni oczekiwania inwestorów, którzy ponad wszystko cenią sobie prywatność. Nie bez znaczenia jest także możliwość korzystania z tego rozwiązania bez względu na panujące warunki atmosferyczne i porę roku. Niestety ten taras nie jest tani w wykonaniu. W tym przypadku musimy się liczyć z wydatkiem porównywalnym do tego, gdybyśmy chcieli wybudować klasyczny pokój.

 • Taras w podcieniu

Ten taras możemy wykonać na dwa sposoby: można przedłużyć połać właściwego dachu przykrywającego nieruchomość, można również skorzystać z zadaszenia niezależnego. Należy jednak pamiętać, że w tym drugim przypadku trzeba dobrze przemyśleć temat skutecznego odprowadzenia wody i śniegu z dachu znajdującego się nad tarasem.

Zaletą tarasu w podcieniu jest możliwość zapewnienia sobie chłodu nawet w najbardziej upalne dni oraz podczas niewielkich opadów deszczu. Niestety ten taras nie jest pozbawiony wad. Do najważniejszych z nich należy znaczne zacienienie okien ulokowanych w elewacji, do której przylegają plecy tarasu. Dlatego, zanim wybudujemy tego rodzaju taras, warto sprawdzić, w jakim stopniu wpłynie on na jasność pomieszczeń z nim sąsiadujących. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy coś sprawdza się latem, a zimą wręcz przeciwnie mocno ogranicza dostęp naturalnego światła słonecznego.

 • Taras na dachu lub stropie

Projekt domu z tarasem usytuowanym na dachu domu, lub garażu może stanowić ciekawy pomysł w sytuacji, gdy inwestor dysponuje niewielką działką budowlaną i w praktyce nie ma miejsca na aranżację ogrodu. Jednakże jeśli planujemy wykorzystanie takiego rozwiązania, należy już na etapie budowy domu zaplanować konstrukcje dachu, która taki taras utrzyma. Jeśli wszystkie prace budowlane zostaną wykonane zgodnie ze sztuką, to taras na dachu przez wiele lat będzie cieszył domowników i odwiedzających ich gości.

Projekt domu parterowego z tarasem – podsumowanie

New-House rokrocznie realizuje wiele projektów domów z tarasem. Nasi klienci cenią sobie możliwości rekreacyjne, jakie daje to rozwiązanie. To, na jaki rodzaj tarasu zdecyduje się konkretny inwestor, zależy od jego indywidualnych preferencji dotyczących wypoczynku. Inny taras wybiorą miłośnicy letnich kąpieli słonecznych a inny domownicy ceniący sobie możliwość wypoczynku o każdej porze roku. Najważniejsze jest, by zaplanować przestrzeń tarasową na etapie projektowania inwestycji budowlanej, dzięki czemu oszczędzimy sobie niepotrzebnych rozczarowań w późniejszym czasie, kiedy może się okazać, że pewnych pomysłów zwyczajnie nie da się zrealizować.

Domy parterowe energooszczędne

Domy parterowe energooszczędne na dzień dzisiejszy są standardem. Roczne zapotrzebowanie na energię takiego domu to  15-70 kWh/m2. Jest to bardzo niskie zapotrzebowanie, bo już poniżej 15 kWh/m2 to praktycznie z definicji są domy pasywne. W Polsce bardzo dużo buduje się domów energooszczędnych, a bardzo mało pasywnych. Wynika to z faktu, iż dodatkowe nakłady, które trzeba byłoby ponieść na zbudowanie domu pasywnego zwracają się w bardzo długim okresie. Jest to nawet 50 lat, przy założeniu, że koszty powiększone na zbudowanie domu pasywnego są większe o 100000 zł.  Z racjonalnego punkt widzenia wydaje się, że domy energooszczędne są „złotym środkiem” tego zagadnienia. Przykładowo na rok 2020 koszt ogrzania domu 150 m2 oscyluje w granicach 2500 zł rocznie przy założeniu, iż dom został zbudowany energooszczędnie. Daje to koszty stałe miesięczne z tytułu ogrzewania na poziomie 200 zł. Widać na podstawie tego, iż zbijanie ceny poniżej tych kosztów nie jest do końca zasadne. Poniżej przedstawiamy kilka zasad energooszczędnego budowania:

Oto kilka zasad energooszczędnego budynku:

 • Zwarta bryła- na rzucie prostokąta
 • Nieskomplikowany dach – jedno- lub dwuspadowy
 • Przeszklona elewacja od południa – dzięki temu, maksymalnie wykorzystamy energię słoneczną do ogrzewania i oświetlenia domu
 • Najmniejsza powierzchnia elewacji od północy, z jak najmniejszą liczbą okien
 • Szczelny budynek wyposażony w solidnie zamontowane okna (o wysokich parametrach termoizolacyjnych) i drzwi
 • Izolacja termiczna ścian, podłóg, dachu – min. 20 cm izolacji ścian styropianem lub wełną o współczynniku przewodzenia ciepła λ (lambda), którego wartość mieści się w przedziale od 0,044 do 0,031 W/mK oraz 30-40 cm ocieplenia wełną dachu o podobnych parametrach cieplnych
 • Unikanie balkonów – balkon powoduje, że mamy duże straty ciepła
 • Zastosowanie w domu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem – odzyskujemy ciepło z wywiewanego powietrza
 • Zastosowanie źródła ciepła o jak najwyższej sprawności z automatyką sterującą – dobrze się sprawdzi gazowy kocioł kondensacyjny, kocioł z podajnikiem na paliwa stałe, kocioł elektryczny lub też pompa ciepła
 • Wyposażenie domu w sprzęty oszczędzające energię – pobierające jak najmniej energii – lodówka, pralka, zmywarka posiadająca najwyższą klasę A+++, zamontowanie LED-owych źródeł światła, obniżanie temperatury ogrzewania podczas nieobecności z domu.

Domy parterowe energooszczędne to budynki, w których ograniczono do minimum stratę energii oraz zapotrzebowanie na energię. W projektach domu energooszczędnego uwzględniono zarówno możliwości pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (kolektory słoneczne), energii z wnętrza ziemi (pompa ciepła), jak również możliwości jego odzysku (wentylacja mechaniczna lub kominek z płaszczem wodnym).

Koszt budowy domu energooszczędnego może być bardzo zróżnicowany. Zależy od kubatury, rodzaju użytych materiałów, a również od specyfiku dachu.

Z uwagi na fakt rosnących cen energii elektrycznej, cieplnej czy wody Inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę domu energooszczędnego. Wiąże się to z wyższymi  kosztami na etapie budowy, ale gwarantuje szybki zwrot kosztów w postaci niższych opłat za prąd czy gaz.

Projekty domów na wąską działkę

Zakup idealnej działki to nie tylko kwestia lokalizacji i ceny, ale także jej wymiarów i kształtów – tak aby można było na niej zbudować każdy wybrany dom. Warto jednak pamiętać, że nawet wąska działka pozwala na realizację wielu projektów domów – wystarczy jedynie wybrać ten idealny! Oto kilka przykładów projektów domów na wąską działkę z oferty naszej firmy New-House!

Przy zakupie działki pod budowę domu jednorodzinnego należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym jest lokalizacja. Dla części osób najlepszym rozwiązaniem będzie budowa domu w mieście, dla innych – dom zlokalizowany w niewielkiej podmiejskiej miejscowości albo nawet na wsi. Od lokalizacji w dużej mierze zależy cena działki – co do zasady w miastach wojewódzkich jest ona wyższa niż w mniejszych miastach powiatowych, choć oczywiście zdarza się, że również w niewielkich miejscowościach ceny działek potrafią być bardzo wysokie.

Powierzchnia działki

Bardzo istotną kwestią jest powierzchnia działki pod budowę domu jednorodzinnego. Trudno mówić o standardach, bo jeśli ktoś planuje budowę bardzo dużej parterowej posiadłości, z pewnością powinien zainwestować w działkę o większej powierzchni niż inwestorzy, którzy chcą wybudować niewielki domek z poddaszem użytkowym. Można przyjąć, że minimalna powierzchnia działki pod budowę domu to około 700 metrów kwadratowych, choć najbardziej optymalnie i uniwersalnie byłoby zakupić nieruchomość o powierzchni około 1000 metrów kwadratowych.

Nie można oczywiście zapominać, że powierzchnia działki pod budowę domu w pewnych aspektach musi również odpowiadać obowiązującym przepisom prawa. I tak ściana wybudowanego w przyszłości domu musi być oddalona od granicy domu o co najmniej 3 metry (bez okien) lub 4 metry (z oknami). Dla wygody zaparkowania samochodu oraz estetyki całej posesji, front budynku powinien być zlokalizowany co najmniej 6 metrów od wjazdu na działkę.

Kształt działki

Oprócz lokalizacji, ceny oraz powierzchni działki bardzo ważną kwestią jest także jej kształt. Jeśli jest nieregularny – np. przypomina trapez lub trójkąt – może być problem, aby wybudować na niej wymarzony dom. Najbardziej uniwersalne są działki o kształcie kwadratu lub prostokąta. W praktyce bywa jednak tak, że działki prostokątne bywają dość wąskie – czyli ich szerokość wynosi od 14 do 20 metrów. Choć w pierwszej chwili może wydawać się, że na tego typu wąskiej działce nie da się wybudować domu, to jednak takie podejście jest błędne. W ofercie naszej firmy New-House znaleźć można projekty domów na wąską działkę piętrowych, z poddaszem użytkowym, parterowych, nowoczesnych i tradycyjnych – dzięki temu coś dla siebie znajdą u nas wszyscy!

Należy również pamiętać, że dom na wąską działkę wcale nie musi być mały! Oczywiście zdecydować się można na niewielki domek parterowy o powierzchni użytkowej wynoszącej około 100 metrów kwadratowych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wybudować na wąskiej działce dom o powierzchni od 120 do 150 metrów kwadratowych lub nawet większy – wówczas należy jednak wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym lub piętrowego. Budowa dużego parterowego domu na wąskiej działce może być bardzo trudna, a czasami nawet niemożliwa.

Projekt domu na wąską działkę – wybierz ten idealny!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą projektów domów na wąską działkę naszej firmy New-House! Oto kilka przykładów!

 • Aurora

Aurora to projekt niewielkiego domu parterowego na wąską działkę – powierzchnia użytkowa domu to niecałe 100 metrów kwadratowych, a minimalna szerokość działki potrzebnej do jego budowy wynosi 21,19 metra. Jest to prosty dom o zwartej bryle oraz tradycyjnym, dwuspadowym dachu, dzięki czemu jest ekonomiczny w budowie. Posiada zwróconą do drogi kalenicę, co jest częstym wymogiem zapisywanym w warunkach zabudowy. Projekt domu Aurora, mimo relatywnie niewielkich wymiarów, zapewnia domownikom komfort i wygodę codziennego użytkowania, m.in. dzięki podziałowi na strefę dzienną i nocną. Część dzienna to obszerny salon (z miejscem na kominek) połączony z jadalnią, a także otwarta kuchnia z uwzględnioną bardzo praktyczną spiżarnią. Z kolei część nocna to trzy wygodne sypialnie oraz łazienka i osobna toaleta. Bardzo wygodne połączenie między domem a ogrodem zapewnia ciekawy pod względem architektonicznym taras.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/9149

 • Pliszka V Bis

Kolejny przykład projektu domu parterowego na wąską działkę to Pliszka V Bis. Powierzchnia użytkowa domu to 104 metry kwadratowe, długość budynku – 19,95 metra, a szerokość – 11,45 metra. Minimalne wymiary działki niezbędne do budowy domu to 19,53 x 27,03 metra. W wąską, ale bardzo atrakcyjną pod względem wizualnym bryłę domu udało się wkomponować dwustanowiskowy garaż, za którym umiejscowiona jest kotłowania. Wnętrze budynku jest w naturalny sposób podzielone na dwa skrzydła. Lewe skrzydło to część dzienna – kuchnia ze spiżarnią oraz bardzo obszerny pokój dzienny z jadalnią, z którego można wyjść bezpośrednio na duży, zadaszony taras. Z kolei prawe skrzydło to część nocna: dwie mniejsze sypialnie, apartament z garderobą oraz dwie łazienki (jedna z wanną, druga z kabiną prysznicową). Dom jest idealny dla rodziny 2+2.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/9096

 • Ibis II

Ibis II to projekt nowoczesnego domu parterowego na wąską działkę. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 120 metrów kwadratowych, a minimalna szerokość działki potrzebna do budowy wynosi około 19,03 metra. Dom charakteryzuje się dość typową bryłą, przykryty jest tradycyjnym dachem dwuspadowym, więc jest ekonomiczny w budowie. Praktyczne wysunięcie dwustanowiskowego garażu na front budynku sprawia, że dom można bez obaw budować nawet na wąskiej działce. Warte podkreślenia są drewniane elementy wykończenia elewacji, dzięki czemu cechuje się bardzo estetycznym, nowoczesnym wyglądem. Wnętrze domu Ibis II dzieli się na dwa skrzydła. Lewa część to strefa dzienna – z holu wchodzi się do dużego, wygodnego salonu połączonego z jadalnią, z którego można bezpośrednio wyjść na taras. Obok części jadalnianej ulokowana jest kuchnia. Z kolei prawe skrzydło to część sypialniana – dwie mniejsze sypialnie, duża sypialnia z własną garderobą oraz dodatkowy pokój, który można przekształcić albo na kolejną sypialnię, albo na gabinet. Dla komfortu wszystkich domowników w projekcie Ibis II uwzględniono dwie łazienki – jedną większą, z miejscem na wannę i drugą mniejszą, z prysznicem.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/9048

 • Ametyst

Bardzo ciekawym przykładem projektu domu z poddaszem użytkowym na wąską działkę jest Ametyst. Powierzchnia użytkowa domu wynosi ponad 137 metrów kwadratowych, a minimalne wymiary działki niezbędne do jego budowy to 14,25 x 29,80 metra. To doskonały dowód na to, że nawet wąska działka pozwala budować domy duże i bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu. Dodatkowo, przyciąga on wzrok pięknym wykończeniem elewacji, składającym się z jasnego tynku, elementów drewnianych oraz płytek klinkierowych. Od frontu budynku ulokowano jednostanowiskowy garaż, do którego można wejść również z holu. W kotłowni uwzględniono dwa możliwe rodzaje ogrzewania – gazowe i na paliwo stałe. Na parterze domu uwzględniono strefę dzienną – składa się ona z dużego salonu z miejscem na kominek oraz wyjściem na częściowo zadaszony taras, wygodnej części jadalnianej oraz przestronnej kuchni ze spiżarnią. Strefa nocna ulokowana została na poddaszu. Apartament rodziców posiada własną łazienkę, garderobę oraz wyjście na taras. Oprócz tego, na poddaszu znajdują się dwie kolejne sypialnie oraz jeszcze jedna łazienka.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/2240

 • Z293

Projekt nowoczesnego domu na wąską działkę z poddaszem użytkowym to Z293. Jego powierzchnia użytkowa wynosi nieco ponad 122 metry kwadratowe, a minimalne wymiary działki wymagane do budowy to zaledwie 14,74 metra szerokości oraz 24,4 metra długości. Bryła domu Z293 jest prosta, ale zarazem nowoczesna. Tradycyjny dwuspadowy dach doskonale współgra ze zgrabną lukarną, a uwagę przykuwa bardzo nowoczesna elewacja, składająca się z jasnego tynku oraz ciemniejszych płytek klinkierowych. Wnętrze domu podzielono na trzy części. Część gospodarcza składa się z holu z miejscem na dużą szafę, pomieszczenia gospodarczego, garażu jednostanowiskowego oraz kotłowni. Na parterze znajduje się strefa dzienna: otwarta kuchnia z częścią jadalnianą i niezwykle przestronny salon z dwoma wyjściami na taras. Komfort użytkowania części dziennej podnosi ulokowane na parterze oddzielne WC z umywalką. Na poddaszu znajduje się strefa nocna – duża sypialnia z własną garderobą i wyjściem na taras, dwie mniejsze sypialnie, duża rodzinna łazienka i dodatkowe pomieszczenie, w którym można zaaranżować drugą łazienkę albo pralnię.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/2864

 • Z398

Wąska działka nie oznacza, że nie można na niej wybudować domu piętrowego – bardzo ciekawym przykładem projektu domu piętrowego na wąską działkę jest Z398. Jego powierzchnia użytkowa to 97,5 metra, a minimalna szerokość nieruchomości niezbędna do budowy – zaledwie 13,76 metra. Co ważne, na bocznych elewacjach nie uwzględniono okien, dzięki czemu ściany budynku mogą znajdować się 3 metry od granicy działki. Wszystko to w żaden sposób nie wpływa na estetykę budynku. Wyróżnia się on m.in. piękną elewacją wykonaną z utrzymanego w odcieniach szarości tynku połączonego z elementami z płytek klinkierowych. Bardzo ciekawe jest także dekoracyjne zadaszenie elewacji ogrodowej oraz frontowej. Podział funkcjonalny wnętrza jest typowy dla domów piętrowych: parter to komfortowa, przestronna strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią, a piętro – trzy wygodne sypialnie oraz łazienka.

Szczegóły -> https://new-house.com.pl/projekt/2958

Więcej projektów domów na wąską działkę znaleźć można na stronie https://new-house.com.pl/projekty-domow. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i kontaktu z naszymi doradcami – chętnie odpowiemy na każde Wasze pytanie!

 

Projekty domów parterowych na wąską działkę

Wąskie działki częściej spotykamy na terenach miejskich. Nierzadko znajdują się one w ciekawych lokalizacjach, dzięki czemu stanowią atrakcyjną opcję dla inwestorów, którzy z jednej strony chcą mieszkać blisko centrum, a z drugiej zaś zależy im na tym, by korzystać z uroków, jakie daje budownictwo jednorodzinne.

Inną sytuacją, w której spotykamy się z wąskim terenem przeznaczonym pod budowę domu, jest ta, gdy starsze pokolenie chcąc po równo obdarować poszczególnych członków rodziny, dzieli posiadany teren na kilka mniejszych parceli. Z myślą o inwestorach będących właścicielami tego rodzaju terenu powstała specjalna kategoria gotowych projektów domów parterowych na wąską działkę. Znaleźć je można zarówno w wyszukiwarce na naszej stronie internetowej, jak i w innych miejscach specjalizujących się w dostarczaniu gotowych projektów nieruchomości jednorodzinnych.

Dla kogo wąska parterówka?

Wybudowanie domu parterowego na wąskiej działce powinny rozważyć szczególnie dwie grupy inwestorów. Pierwszą z nich są rodziny z małymi dziećmi, które chcą zapewnić swoim pociechom maksymalny poziom bezpieczeństwa bez schodów i okien umiejscowionych na piętrze nieruchomości. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że maluchy łatwiej jest upilnować, mając je praktycznie zawsze w zasięgu wzroku lub słuchu. To pozwala także na większą samodzielność dzieci np. w zakresie zabaw w salonie czy ogrodzie, kiedy dorośli są zajęci swoimi sprawami, a jednak znajdują się w pobliżu.

Drugą grupą inwestorów, która może być zainteresowana korzyściami wynikającymi z budowy parterówki na wąskiej działce, są rodziny, których domownikami są seniorzy i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. W przypadku takich mieszkańców nieruchomość wyposażona w schody praktycznie uniemożliwia korzystanie z pomieszczeń znajdujących się na piętrze, a przynajmniej mocno je ogranicza. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest dom parterowy pozbawiony utrudnień i dający dużo większe pole do samodzielności pomimo ograniczeń stawianych przez wiek oraz różnego rodzaju schorzenia.  

Parterowy dom na wąską działkę – co jest ważne?

Najważniejsze jest, aby projekt tego typu wąskiego budynku był dopasowany do wymogów w zakresie minimalnych odległości pomiędzy budynkiem a granicą działki określanych przez obowiązujące prawo budowlane. Nowelizacja z 2009 roku stanowi, że jeśli mamy działkę, której szerokość nie przekracza 16 metrów, możemy usytuować budynek ze ścianą, która nie posiada otworów okiennych oraz drzwiowych bezpośrednio w granicy z sąsiadującą działką lub:

 • w odległości 3 metrów, jeśli budynek jest zwrócony ścianą bez okien i drzwi w stronę tej granicy, lecz odległość ta w praktyce nie może być mniejsza niż 1,5 metra,
 • w odległości 4 metrów, jeśli budynek jest zwrócony ścianą z oknami i drzwiami w stronę tej granicy.

Dodatkowo prawo budowlane precyzuje jasno, jak daleko od granicy działki mogą znajdować się balkony, tarasy, okapy, gzymsy, galerie, daszki umiejscowione nad wejściem, schody zewnętrzne, nachylenia oraz rampy przeznaczone dla niepełnosprawnych. Wszystkie te elementy nie mogą być bliżej niż 1,5 metra od granicy terenu przeznaczonego pod budowę.

Warto jednak pamiętać, żeby wszystkie wytyczne dotyczące sytuowania budynku na konkretnej działce sprawdzić w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub jeśli działka nie wchodzi w jego skład w indywidualnych Warunkach Zabudowy. Może się bowiem zdarzyć, że będą one stanowić inaczej. Warto mieć tego świadomość, by ustrzec się kosztownych w skutkach błędów.

Wąski dom parterowy – adaptacja i umiejscowienie

Na szczęście parterowy dom na wąską działkę możemy poddać odpowiednim modyfikacjom na etapie obowiązkowej adaptacji, dzięki czemu będzie on spełniał wszystkie wymagane prawem zmienne. Najczęściej zmiany te dotyczą modyfikacji ilości otworów okiennych w ścianach graniczących z sąsiednimi budynkami w taki sposób, aby nie wpływały one zarówno na funkcjonalność domu, jak i jego docelową estetykę.

Oprócz formalnych względów usytuowania nieruchomości warto zwrócić uwagę także na możliwe umiejscowienie budynku względem stron świata. Najkorzystniej jest, kiedy od południa mamy strefę dzienną, ponieważ pozwala to na jej odpowiednie oświetlenie i dogrzanie z wykorzystaniem promieni słonecznych. Część nocna budynku bez najmniejszych problemów może znaleźć się w innych przestrzeniach domu, ponieważ sypialnie są wykorzystywane głównie wieczorem i naturalnie korzysta się w nich ze światła sztucznego.

Dom parterowy na wąską działkę – wielkość oraz kształt budynku

Każda nieruchomość niezależnie od jej wielkości powinna w pełni zaspokajać potrzeby wszystkich domowników. Zależnie od ilości mieszkańców można pokusić się o wykorzystanie projektu domu z podpiwniczeniem lub poddaszem użytkowym, zyskując tym samym dodatkową przestrzeń. Piwnica może z powodzeniem służyć jako kotłownia, składzik czy garaż a strych można bez przeszkód zaadoptować na sypialnie lub dodatkową przestrzeń rekreacyjną dla całej rodziny. Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań inwestora i jego potrzeb w zakresie powierzchni użytkowej budynku. Posiadając wąską działkę budowlaną, można rozważyć także budowę domu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej, zyskując tym samym teren pod aranżację przydomowej strefy zieleni. Ten pomysł sprawdzi się także w terenie silnie zurbanizowanym, gdzie każdy metr kwadratowy wolnej powierzchni jest de facto na wagę złota.

Parterówka na wąską parcelę – gdzie urządzić ogród?

Racjonalnie rozplanowana przestrzeń działki budowlanej pozwala z powodzeniem wygospodarować miejsce na niewielki ogród. Ma to szczególnie duże znaczenie, kiedy mamy do czynienia z domem parterowym, który najczęściej w naturalny sposób łączy się z przydomową zielenią. Harmonijne przejście z budynku na taras sprawi, że granice pomiędzy obiema przestrzeniami ulegną zatarciu. W niewielkim ogrodzie warto postawić na drobną roślinność taką jak kwiaty oraz niewielkie krzewy. Każde duże drzewo optycznie zmniejszy nam posiadaną zieloną przestrzeń, a nie o to nam przecież chodzi.

Domy parterowe na wąską działkę – podsumowanie

Jeśli mamy na oku wąską działkę w lokalizacji, na której bardzo nam zależy, to nie należy się zrażać. Ilość gotowych projektów domów parterowych na teren o szerokości 16 czy 18 metrów jest naprawdę spory, tak więc każdy inwestor jest w stanie znaleźć wśród nich nieruchomość, która spełni jego oczekiwania nie tylko w zakresie powierzchni użytkowej, ale również preferowanej estetyki. A jeśli nawet przyjdzie nam jakieś rozwiązania zamienić na inne, to może się okazać, że dogodna okolica skutecznie zrekompensuje nam te początkowe niedogodności.

 

Gdzie znaleźć dobry projekt domu parterowego?

Jaki dom jednorodzinny będzie idealny? Lepiej wybrać projekt domu parterowego, piętrowego czy z poddaszem? To trudna decyzja, przed którą prędzej czy później stanie każdy inwestor. Chociaż wśród najczęściej wybieranych realizacji wciąż królują budynki z poddaszem użytkowym, to nie można zapominać o pozostałych możliwość. Projekt domu parterowego to świetne rozwiązanie!

Projekty domów parterowych zapewniają rodzinną bliskość, a w dodatku są bardzo funkcjonalne i proste w aranżacji. Brak schodów, skośnych ścian to duże ułatwienie przy planowaniu wnętrza. Na takie domy decydują się również rodziny, dla których schody okazują się dużą przeszkodą, bo mieszkają na przykład z osobą niepełnosprawną, starszą lub z malutkim dzieckiem. Projekt domu parterowego pozwala na sprawne, bezproblemowe funkcjonowanie wszystkich domowników. Jak jednak znaleźć odpowiedni projekt domu jednorodzinnego parterowego?

Trzy sposoby, by uzyskać projekt domu parterowego

Wymarzony projekt można zdobyć aż na trzy różne sposoby. Do niedawna najpopularniejszym sposobem na uzyskanie go, była indywidualna współpraca z wybranym architektem. Dziś możliwości są znacznie szersze i coraz więcej osób decyduje się na gotowy projekt domu parterowego lub jego adaptację. Która z tych opcji jest najbardziej korzystna z perspektywy inwestora? Niestety, brakuje jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety.

Projekt domu parterowego na zamówienie

Bardzo popularne kiedyś rozwiązanie, dziś nieco traci w oczach inwestorów. Czy powinno się jednak całkowicie odrzucić taką formę współpracy? Zdecydowanie nie! Projekt domu parterowego na zamówienie to gwarancja realizacji, która będzie idealna dopasowana do potrzeb i oczekiwań inwestora. Indywidualny projekt domu sprawdza się szczególnie świetnie w przypadku, gdy klient ma do dyspozycji niestandardową działkę, marzy mu się dom o wyjątkowo dużej/wyjątkowo małej powierzchni lub ma po prostu bardzo skonkretyzowane oczekiwania, a dom ma być niepowtarzalny.

Niestety, dużym minusem zdecydowania się na projekt domu parterowego na zamówienie, jest jego cena. Uzyskanie indywidualnie przygotowanego planu budowy będzie wymagało inwestycji w wysokości nie mniejszej niż 12 tysięcy złotych. Zazwyczaj taka realizacja kosztuje w granicach 12-30 tys. złotych. Dla osób, które interesują indywidualne projekty domów parterowych, polecamy skorzystanie z kalkulatora budowlanego opracowanego przez firmę New-House: https://new-house.com.pl/kalkulator-budowy-domu. Dzięki niemu będą mogli Państwo sprawdzić prawdopodobny koszt budowy do stanu deweloperskiego.

Gotowy projekt domu parterowego

Ten sposób współpracy z firmą projektową jest już bardzo popularny w Polsce. Możliwość uzyskania ciekawego, funkcjonalnego projektu domu jednorodzinnego za nawet kilkukrotnie niższą cenę niż przypadku indywidualnej współpracy z architektem? Kto by nie chciał z tego skorzystać! Gotowy projekt domu parterowego nie jest trudny do znalezienia – firmy widząc zainteresowanie taką formą współpracy u inwestorów, oferują wiele interesujących propozycji. Wadą tego rozwiązania jest brak dokładnego dostosowania się do potrzeb inwestora.

Osoby, których zainteresował gotowy projekt domu parterowego i chciałyby poszukiwać idealnej realizacji dla siebie, powinny zapoznać się z szeroką bazą od firmy New-House: https://new-house.com.pl/projekty-domow. Oczywiście, poza domami parterowymi są tam również dostępne inne realizacje (domy piętrowe, z poddaszem użytkowym, domy bliźniaki). Korzystając z bazy projektów mogą Państwo od razu zapoznać się z ceną projektu i wyceną budowy do stanu deweloperskiego, a także obejrzeć plan budynku i komputerowe wizualizacje zakończonej budowy.

Adaptacja projektu domu parterowego

Istnieje trzecie rozwiązanie, które pozwala na połączenie zalet indywidualnego i gotowego projektu domu parterowego. Jak uzyskać tani i zindywidualizowany plan budowy? Wystarczy zdecydować się na przeprowadzenie adaptacji gotowego projektu. Aby zrealizować ten plan muszą Państwo znaleźć gotowy projekt maksymalnie zbliżony do Państwa oczekiwań, a następnie zlecić wybranemu architektowi naniesienie poprawek. Zmiany w projekcie mogą być różne – część inwestorów decyduje się tylko na przesunięcie drzwi lub okien, a inni planują zmianę układu pomieszczeń lub zwiększenie/zmniejszenie kubatury budynku. Możliwości są szerokie, a cena wciąż niższa przy indywidualnej współpracy z architektem.

Zlecenie naniesienia małych zmian w projekcie powinno nie kosztować więcej niż tysiąc złotych. Z kolei zlecając większą adaptację, która obejmie np. zmianę kubatury, przesunięcie ścian nośnych, trzeba się liczyć z kosztem kilku tysięcy, zazwyczaj trzech lub czterech. Podsumowując poniesione koszta trzeba doliczyć również cenę zakupu gotowego projektu, ostatecznie jednak adaptacja projektu i tak będzie bardzo korzystnym rozwiązaniem cenowym.

Projekt domu jednorodzinnego parterowego

Wśród gotowych realizacji zaproponowanych w bazie firmy New-House, mogą Państwo znaleźć przeróżne ciekawe rozwiązania. Projekty domów parterowych są zróżnicowane pod kątem ceny zakupu, ceny budowy do stanu deweloperskiego, a także pod kątem oferowanej powierzchni użytkowej. Bez wątpienia znajdą tam Państwo coś dla siebie. Przygotowaliśmy zestawienie trzech różnych realizacji na projekt domu jednorodzinnego parterowego z garażem.

Dom przy Makowej – jest to projekt domu parterowego o powierzchni 132 metrów kwadratowych. W projekcie zostały zaplanowane trzy sypialnie, więc będzie to idealna propozycja dla rodzin czteroosobowych. W centrum jest również duży pokój dzienny z półotwartą kuchnią. Plan budowy obejmuje dwustanowiskowy garaż. Więcej o projekcie na stronie: https://new-house.com.pl/projekt/1668.

Z268 – to prostokątny budynek z wielospadowym dachem, dom ma powierzchnię 158 metrów kwadratowych. Mieszczą się tam cztery sypialnie, w tym jedna z nich ma dobudowaną własną garderobę. W projekcie znajduje się także jednostanowiskowy garaż. Więcej informacji na temat projektu pod linkiem: https://new-house.com.pl/projekt/2843.

Ambrozja 4 – to idealne rozwiązanie dla osób, które interesuje na projekt domu jednorodzinnego parterowego z garażem. Ambrozja 4 obejmuje 136 metrów kwadratowych i ma podwójny garaż. W projekcie są umieszczone trzy sypialnie. Elewacja budynku jest bardzo elegancka, a nowoczesności dodają jej duże, wysokie przeszklenia ścienne. Wizualizację projektu można obejrzeć na stronie: https://new-house.com.pl/projekt/2195.

Realizacja i projekt domu parterowego od New-House

Bez względu na to czy zainteresowała Państwa indywidualna współpraca z architektem czy też gotowe projekty domów parterowych lub ich adaptacje – warto podjąć się współpracy z New-House. Zapewniamy kompleksową współpracę – od wyboru odpowiedniego projektu do budowy domu pod klucz. Zajmujemy się tym już od 1991 roku, a na nasze realizacje oferujemy dziesięć lat gwarancji. Zachęcamy do sprawdzenia naszych ostatnich realizacji: https://new-house.com.pl/realizacje i zapoznania się z opiniami naszych klientów: https://new-house.com.pl/referencje.

Zachęcamy do współpracy i kontaktu z nami!.

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły