Dom z piwnicą czy bez? Ile kosztuje podpiwniczenie domu?
Spis treści:
Kiedyś piwnica była standardem w każdym domu zarówno jedno-, jak i wielorodzinnym. Dzisiaj decydują się na nią nieliczni. Jaki jest koszt budowy piwnicy i czy w ogóle warto w nią zainwestować?
Podpiwniczenie domu — czy warto?
Z praktycznego punktu widzenia piwnica nie ma już takiego znaczenia jak kiedyś. Dawniej podpiwniczenie domu było niemal koniecznością — piwnica dobrze izolowała budynek. Pełniła funkcję spiżarni i pomieszczenia gospodarczego. Często również przechowywano w niej opał na zimę. W czasach, kiedy nie było powszechnego dostępu do urządzeń chłodzących, była doskonałym miejscem na przechowywanie żywności.
Dzisiaj piwnica nie pełni już tych funkcji. Obecnie, decydując się na podpiwniczenie domu, robimy to raczej w zupełnie innym celu. Piwnica pełni rolę pralni, suszarni, czasami znajdują się tam pomieszczenia gospodarcze. Wiele osób decyduje się również na budowę w niej siłowni, basenu lub garażu podziemnego. Jednak czy nie bardziej opłacalne jest wybudowanie tych pomieszczeń na parterze?
Ile kosztuje podpiwniczenie domu — koszty
Decydując się na budowę piwnicy, musimy liczyć się z tym, że koszt budowy domu będzie wyższy. Wybudowanie 1 m2 piwnicy to wydatek kilkuset złotych. W zależności od terenu i technologii budowy ceny wahają się od 200 do nawet 600 zł za m2 piwnicy. Im teren bardziej podmokły, tym koszty większe, bo trzeba zadbać o odpowiednią izolację. Szacuje się, że koszty budowy domu z piwnicą są średnio nawet o 30% wyższe niż w przypadku budowy domu bez piwnicy.
Kiedy warto zdecydować się na wybudowanie piwnicy?
• Kiedy dysponujemy małą działką budowlaną — wtedy zagospodarowanie każdego m2 jest na wagę złota;
• Kiedy chcemy mieć basen we własnym domu — piwnica to najlepsze miejsce na własną pływalnię;
• Kiedy zależy nam na garażu, a nie chcemy go budować kosztem ogrodu lub mieszkania.
Budowa domu podpiwniczonego - jakie są przeciwskazania?
Nie zaleca się budowy domu z piwnicą w sytuacji, kiedy działka znajduje się na terenie podmokłym lub w bliskim sąsiedztwie rzek i zbiorników wodnych. Częste i obfite opady deszczu mogą powodować nie tylko okresowe zalania piwnicy, ale także jej podmakanie – po obfitych opadach podnosi się poziom wód gruntowych. Jeśli dysponujemy dużą działką i mamy możliwość postawienia garażu oraz pomieszczeń gospodarczych na powierzchni — zróbmy to. W dzisiejszych czasach podpiwniczenie domu powinno być uzasadnione i dobrze przemyślane. Koszty budowy piwnicy nie są małe, nie możemy oszczędzać ani na materiałach, ani na ekipie budowlanej. Wysoka jakość i profesjonalizm wykonania podpiwniczenia domu są bardzo ważne, aby piwnica spełniała swoją funkcję przez długie lata.
Zanim zdecydujesz na dom podpiwniczony lub nie
Nie powinniśmy całkowicie ufać kategorycznym twierdzeniom, że podpiwniczanie domów jednorodzinnych jest zbędne i nieopłacalne. Budowę domu z piwnicą powinniśmy najpierw dobrze przemyśleć.
Każdorazowo powinniśmy wziąć pod uwagę konkretne warunki i indywidualne potrzeby. Można jedynie stwierdzić z pewnością, że:
-
całkowite podpiwniczenie dużego domu parterowego jest bezsensowne, ponieważ prowadzi jedynie do wzrostu powierzchni technicznej i gospodarczej,
-
całkowite podpiwniczenie domu rozplanowanego na małym rzucie i co najmniej dwóch kondygnacjach jest uzasadnione, ponieważ w takim wypadku ograniczona powierzchnia piwnic może być racjonalnie wykorzystana. Może pomieścić potrzebne pomieszczenia techniczne i gospodarcze, a w korzystnych warunkach terenowych – także wbudowany garaż, a nawet i uzupełnić je dodatkową częścią mieszkalną domu.
Istnieje wiele sytuacji szczególnych, które służą budowie piwnicy w domu jednorodzinnym. Piwnica, w której znajdują się garaż i pomieszczenia gospodarcze, pozwala przecież ograniczyć powierzchnię zabudowy. Podpiwniczenie jest szczególnie uzasadnione wtedy, gdy dzięki niemu można zachować przynajmniej minimum biologicznie czynnej powierzchni terenu niewielkiej działki.