Decyzji o budowie domu nie podejmuje się z dnia na dzień. Własny dom to dla wielu osób szansa na zrealizowanie najważniejszego życiowego marzenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najdokładniej określić swoje oczekiwania i potrzeby, a wszelkie aspekty rozważać w oparciu o analizę rynku budowlanego. Z pewnością pomogą w tym doświadczeni eksperci. Warto również skorzystać z kalkulatora kosztów budowy. Jednym z najistotniejszych kryteriów z punktu widzenia inwestora jest wybór materiałów budowlanych, zwłaszcza jeśli planujemy budowę domu energooszczędnego lub pasywnego.
Konieczność ograniczania zużycia energii przez człowieka nie jest fanaberią, ale koniecznością. Konwencjonalne źródła energii nie są nieskończone, a ponadto ich pozyskiwanie oraz wykorzystywanie w bardzo negatywny sposób odbija się na środowisku naturalnym. Dlatego współczesne budownictwo coraz częściej musi być energooszczędne.
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 9 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, wszystkie nowe budynki powstające po 31 grudnia 2020 r. będą musiały być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii.
Czym zatem jest budynek energooszczędny? Zgodnie z przepisami, jest to budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest niższe niż 50 kWh/m2 (domy standardowe zużywają ok. 120 kWh/m2 rocznie). Z kolei dom pasywny zapewnia mieszkańcom komfort cieplny bez konieczności używania tradycyjnych instalacji grzewczych, a roczne zapotrzebowanie na energię cieplną jest mniejsze niż 15 kWh/m2. W domu pasywnym wykorzystuje się tzw. pasywne źródła ciepła, ważna jest także odpowiednia bryła budynku i rozlokowanie pomieszczeń.
Materiały do budowy domu energooszczędnego
W tym przypadku największe znaczenie mają właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych. Im niższa wartość współczynnika przewodzenia i przenikania ciepła U, tym materiał jest bardziej energooszczędny. Współczynnik ścian jednowarstwowych domu energooszczędnego powinien wynosić do 0,5W/m2K, a dwu- i trzywarstwowych – do 0,3 W/m2K.
Jakie materiały stosuje się do budowy domu energooszczędnego i pasywnego?
- Pustaki ceramiczne
Produkuje się je z gliny naturalnej z dodatkiem trocin bądź mączki drzewnej, w procesie wypalania. To lekki materiał budowlany, o dobrej izolacji cieplnej i akustycznej, sprawdzony przy stawianiu ścian jedno- i wielowarstwowych. - Beton komórkowy
Bloczki betonu komórkowego produkuje się z piasku lub popiołów lotnych, cementu, wapna i spulchniacza. Spośród wszystkich materiałów to właśnie beton komórkowy wyróżnia się najwyższym stopniem izolacyjności. W swej strukturze ma niezliczone ilości komórek, w których zamknięte jest powietrze – najlepszy izolator. Jest to wytrzymały materiał budowlany z takimi atutami, jak absolutna mrozoodporność i niepalność. - Silikaty
Bloczki silikatowe wytwarza się z wapna, piasku i wody. Dzięki formowaniu w specjalnych prasach i procesowi autoklawizacji uzyskuje się materiał o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, ze zdolnością do zatrzymywania i kumulowania ciepła. Cegły silikatowe są mrozoodporne, dobrze tłumią hałasy i stabilizują wilgotność pomieszczeń. - Prefabrykaty
Pod pojęciem prefabrykatów energooszczędnych na ogół rozumieć należy gotowe ściany keramzytowe. To elementy konstrukcyjne, które znacząco skracają czas budowania domów. Keramzyt powstaje w procesie wypalania gliny bez domieszek. Jest to lekki i wytrzymały materiał budowlany, który doskonale izoluje, a przy tym jest zupełnie odporny na działanie wilgoci oraz rozwój mikroorganizmów.
W osiągnięciu optymalnego zakresu energooszczędności znaczenie mają także izolacja z wykorzystaniem wełny i styropianu oraz montaż nowoczesnych drzwi i okien, które ograniczają potencjalne straty ciepła. Dobrze, gdy współczynnik U stolarki okiennej nie przekracza 1,1 W/(m2 K). Budując dom energooszczędny warto skorzystać także z rozwiązań technologicznych przynoszących oszczędności w wydatkach na energię. Należą do nich m.in. kolektory słoneczne, pompy ciepła czy wentylacja z rekuperacją.
Interesuje Cię budownictwo energooszczędne? Sprawdź nasze projekty domów -> https://new-house.com.pl/projekty-domow! Znajdziesz tam również projekty spełniające wszystkie normy budownictwa energooszczędnego – w razie pytań zachęcamy do kontaktu!