Akademia Budowlana

Projekty domów z piwnicą – projekty indywidualne

Spis treści:

Budowa własnego domu to dla wielu osób spełnienie marzeń, które wiąże się z koniecznością podejmowania szeregu decyzji i dokonywania istotnych wyborów, które w przyszłości wpłyną na wygodę użytkowania domu. Jednym z tych najważniejszych jest wybór odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego, na podstawie którego powstanie nowy dom. Już na etapie wyboru projektu inwestor powinien zastanowić się, czy planuje budowę domu z piwnicą, czy tego typu rozwiązanie uważa za zbędny dodatek.

Planujesz budowę domu? Koniecznie sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na budowę domu jednorodzinnego z piwnicą i jak budowa piwnicy wpływa na koszt budowy domu.

 

Dom z piwnicą – czy warto się na niego zdecydować?

Jeszcze do niedawna niemal każdy dom jednorodzinny wyposażony był w dodatkowe podpiwniczenie. Piwnica przeszło 30 lat temu pełniła szereg rozmaitych funkcji. W zależności od potrzeb danego gospodarstwa domowego była spiżarnią, dodatkowym magazynem lub kotłownią, a niekiedy spełniała wszystkie te zadania na raz. Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z tego typu rozwiązania. Duży wpływ na decyzję dotyczącą wyboru określonego projektu ma czas oraz ogólne koszty budowy domu, które z roku na rok rosną.

Warto jednak pamiętać, że ten zapomniany poziom pozwala znacząco poprawić jakość życia. Nowoczesne piwnice niczym nie przypominają tych wznoszonych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie za sprawą rozwoju technologii budowlanej i znaczącej poprawy jakości materiałów budowlanych, pomieszczenia piwniczne można znacząco zwiększyć powierzchnię użytkową domu, tworząc dodatkową przestrzeń do przechowywania, a także do aranżacji pomieszczeń, na które w przypadku braku piwnicy nie byłoby miejsca – takich jak domowe SPA, siłownia czy sala gier.

Na projekt domu jednorodzinnego z piwnicą powinni się zdecydować również inwestorzy, dysponujący pochyłą działką budowlaną. Zastosowanie dodatkowego podpiwniczenia pozwoli w stosunkowo prosty sposób zniwelować występujące różnice w terenie, zachowując estetyczną bryłę budynku. Co szczególnie ważne, w przypadku pochyłej działki takie rozwiązanie może się okazać znacznie mniej kosztowne, niż wyrównanie terenu pod budowę domu bez piwnicy.

 

Główne zalety domów z piwnicą

Choć obecnie zdecydowana większość osób decyduje się na budowę domu jednorodzinnego bez piwnicy, to warto podkreślić, że tego typu rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim główną zaletą tego typu rozwiązania jest możliwość wzniesienia domu o odpowiedniej powierzchni użytkowej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb danej rodziny, również na małych działkach budowlanych. W przypadku domów z piwnicą powierzchnia użytkowa domu rozkłada się na kolejne kondygnacje, znajdujące się zarówno pod, jak i nad ziemią. Takie rozwiązanie sprawia, że właściciele małych działek nie muszą rezygnować z ogrodu, aby zaspokoić swoje potrzeby. Decydując się na projekt domu jednorodzinnego z piwnicą, można część gospodarczą (w tym kotłownię, pralnię oraz spiżarnię) przenieść do części podziemnej, zyskując znacznie więcej miejsca w pozostałej części domu.

Co więcej, kondygnacja znajdująca się pod powierzchnią ziemi może wykraczać poza obrys parteru, a jej ściany zewnętrzne mogą być usytuowane w dowolnej odległości od granicy działki. Nie obowiązują limity dotyczące minimalnych odległości, co sprawia, że kondygnacja podziemna może być wybudowana na linii granicy działki. W ten sposób inwestor może zyskać dodatkową przestrzeń, której osiągnięcie nie byłoby możliwe, bez nadmiernego rozbudowania domu jednorodzinnego do góry.

 

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego z piwnicą?

Jednym z istotnych powodów, dla których inwestorzy nie decydują się na budowę domu jednorodzinnego z piwnicą są koszty budowy. Choć nie da się w pełni jednoznacznie wskazać, ile kosztuje budowa domu jednorodzinnego z piwnicą, to należy zakładać, że wzniesienie tego typu konstrukcji pochłonie od 20 do nawet 30% więcej środków, niż budowa takiego samego domu jednorodzinnego bez piwnicy.

Na ostateczny koszt budowy domu jednorodzinnego z piwnicą wpływa szereg różnych czynników, w tym rodzaj zastosowanych materiałów i technologii budowlanych, ogólna złożoność projektu, a nawet lokalizacja inwestycji.

Według danych szacunkowych, na rok 2024 wybudowanie jednego metra kwadratowego piwnicy może pochłonąć od 1000 do nawet 2500 tysięcy złotych. Jednak co istotne, na koszt ten składa się nie tylko ogólny koszt materiałów budowlanych i robocizny, ale dodatkowo, konieczność przeprowadzenia dodatkowego zabezpieczenia hydroizolacyjnego oraz poprowadzenia niezbędnej instalacji do części podziemnej budynku.

 

O czym pamiętać, decydując się na budowę domu jednorodzinnego z piwnicą?

Odpowiednio zaprojektowana piwnica pozwala znacząco zwiększyć funkcjonalność domu. Jednak jeszcze przed przystąpieniem do wyboru projektu (lub wykonania projektu indywidualnego domu jednorodzinnego z piwnicą), inwestor powinien zadbać o odpowiednie przygotowanie.

Planując budowę domu z piwnicą, należy zwrócić szczególną uwagę na warunki glebowe, w tym poziom wód gruntowych. Aby uniknąć późniejszych komplikacji, już na etapie budowy domu jednorodzinnego, warto zlecić przeprowadzenie specjalistycznej analizy geotechnicznej gruntu. Wykwalifikowany specjalista, na podstawie przeprowadzonych badań przedstawi zalecenia, na podstawie których możliwe będzie dopasowanie odpowiednich rozwiązań technologicznych, pozwalających na skuteczne zabezpieczenie fundamentów przed nasiąkaniem.

 

Jak wybrać projekt domu jednorodzinnego z piwnicą?

Wybór właściwego projektu domu jednorodzinnego z piwnicą nie należy do najprostszych. Inwestor musi zwrócić uwagę na szereg różnorodnych czynników, które ostatecznie wpłyną na komfort życia mieszkańców. Dążąc do uzyskania jak najlepszych efektów, warto wziąć pod uwagę projekt indywidualny.

Projekty indywidualne domów jednorodzinnych z piwnicą powstają na bazie indywidualnych konsultacji inwestora z architektem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu architektoniczno-budowlanego. Taka forma współpracy sprawia, że inwestor w pełni uczestniczy w opracowaniu koncepcji, mogąc tym samym dopasować dom do potrzeb swojej rodziny.

Ustalając szczegóły projektu warto określić, czy podpiwniczenie będzie się znajdowało pod całą powierzchnią mieszkalną, czy ma być większe lub mniejsze od podstawowej bryły budynku. Dzięki ścisłej współpracy z architektem odpowiedzialnym za opracowanie projektu, inwestor może samodzielnie określić swoje wymagania, inwestora nie ograniczają sztywne ramy, jak w przypadku projektów gotowych.

 

Jak zaprojektować dom jednorodzinny z piwnicą?

Ciekawą propozycją domów z piwnicą, są domy jednorodzinne parterowe z piwnicą. W takim modelu część gospodarcza i magazynowa, zwykle usytuowana na poddaszu użytkowym, została przeniesiona do piwnicy. Rozwiązanie to, pozwala na utrzymanie klasycznej bryły budynku, bez konieczności wznoszenia obszernych klatek schodowych, które ograniczają powierzchnię użytkową domu.

W nowoczesnych domach podpiwniczenie wykorzystywane jest na potrzeby aranżacji przestrzeni rozrywkowej, na którą w innym wariancie nie byłoby miejsca. Przerobienie pomieszczeń piwniczych na domowe SPA lub salon gier sprawia, że dom nie tylko staje się jeszcze bardziej komfortowy, ale dodatkowo wzrasta jego wartość w przypadku planowanej sprzedaży.

 

Dom jednorodzinny z piwnicą – pamiętaj o hydroizolacji

Domy jednorodzinne z piwnicą to wyjątkowo ciekawe propozycje, które coraz śmielej wracają do łask. Jednak decydując się na tego typu rozwiązanie należy pamiętać, że budowa domu jednorodzinnego z piwnicą pociąga za sobą szereg dodatkowych działań. Przede wszystkim, pomieszczenia znajdujące się pod powierzchnią gruntu, wymagają odpowiedniej izolacji przed działaniem wody.

Rodzaj zastosowanej hydroizolacji domu jednorodzinnego z piwnicą powinien być dopasowany, podobnie jak w przypadku fundamentów, do wymagań gruntowych. W przypadku niskiego poziomu wód gruntowych wystarczy zastosować hydroizolację pionową, z wykorzystaniem powłoki z masy bitumicznej.

W przypadku zmiennego poziomu wód gruntowych konieczne okaże się zastosowanie wzmocnionej hydroizolacji, która zabezpieczy budynek również wówczas, gdy wody gruntowe zaczną dosięgać konstrukcji budynku. W takim wariancie konieczne jest zastosowanie hydroizolacji z dwóch warstw papy, wzmocnionych ścianką dociskową. Dla zwiększenia skuteczności hydroizolacji budynku, konieczne będzie dodatkowe wykonanie drenażu, który zapobiegnie nadmiernemu naporowi wody.

W przypadku występowania wysokiego poziomu wód gruntowych, inwestor powinien zrezygnować z budowy domu jednorodzinnego z piwnicą. Choć w takim przypadku budowa domu z podpiwniczeniem nie jest zabroniona, to realizacja tego przedsięwzięcia może ponieść ze sobą niewspółmiernie wysokie koszty. Na terenach, na których występuje wysoki poziom wód gruntowych, tj. takich które stale dosięgają konstrukcji budynku, konieczne jest zastosowanie wzmocnionej hydroizolacji, która swoją formą przypomina szczelną wannę zewnętrznej.

 

Wybierz odpowiedniego wykonawcę projektu indywidualnego

Aby uniknąć trudności na etapie budowy domu jednorodzinnego z piwnicą, należy zlecić wykonanie projektu indywidualnego doświadczonemu architektowi, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, pozwalającymi na sprawną realizację projektu. Wszelkie błędy w wykonaniu hydroizolacji domu jednorodzinnego z piwnicą wpłyną na zmniejszenie trwałości budynku. Woda i wilgoć oddziałujące na konstrukcję budynku, poza znaczącym pogorszeniem estetyki budynku (w tym łuszczenia się farby, odspajania tapet oraz pękania tynków), negatywnie wpływają na jakość życia mieszkańców. Utrzymująca się wilgoć stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, pleśni i roztoczy, co może prowadzić do występowania problemów zdrowotnych oraz pogorszenia samopoczucia mieszkańców.

Dobrze wykonany projekt indywidualny domu z piwnicą, uwzględniający specyficzne wymagania gruntowe, jest gwarancją trwałości konstrukcji i maksymalnego komfortu życia mieszkańców.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.