Akademia Budowlana

Budowa domu — na czym nie warto oszczędzać?

Spis treści:

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie, które pochłania ogromne środki. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują coraz nowych sposobów na to, by oszczędzić możliwie jak największe środki. Warto jednak pamiętać, że podczas budowy domu nie na wszystkim można oszczędzać. Zastosowanie tańszych materiałów lub budowa w systemie gospodarczym bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności mogą przynieść więcej szkód niż pożytku.

Sprawdź, na jakich elementach nie należy oszczędzać podczas budowy domu, by móc cieszyć się trwałym budynkiem, który będzie służył przez długie lata.

 

Dobry projekt na wagę złota

Jeszcze zanim w ziemię wbita zostanie pierwsza łopata, przed inwestorem pojawia się niezwykle ważne zadanie – wybór odpowiedniego projektu architektoniczno-budowlanego. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie od projektu zależeć będzie to, jak wyglądać będzie przyszły dom, jaki będzie panował w jego wnętrzu układ funkcjonalny oraz jakie technologie będą stosowane podczas jego budowy.

Odpowiednio opracowany projekt architektoniczno-budowlany stanowi swego rodzaju gwarancję bezpieczeństwa konstrukcyjnego. Projekt powinien być opracowany zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, uwzględniając dobre praktyki budowlane oraz bieżącą wiedzę. Oszczędzając na projekcie, ryzykujesz, że ten nie spełni ściśle określonych norm, niezbędnych dla uzyskania pozwolenia na budowę. Co więcej, budując dom według taniego projektu, przygotowanego przez architekta niedysponującego odpowiednią wiedzą i doświadczeniem wiąże się z ryzykiem nieprawidłowego wykonania fundamentów, stropów czy murów, co w efekcie znacząco zwiększy koszt budowy domu.

Decydując się na wybór projektu opracowanego przez renomowaną pracownię architektoniczną, możesz być pewien, że ten wyróżniać się będzie solidną konstrukcją, zapewniającą trwałość konstrukcji. Co więcej, doświadczony architekt zaproponuje rozwiązania technologiczne, które pozwolą znacząco zmniejszyć późniejsze koszty eksploatacji domu.

 

Fundamenty to podstawa stabilnej konstrukcji

Tym, co wpływa na trwałość budynku, są solidne fundamenty. Odpowiednio wykonane, z zastosowaniem materiałów najwyższej jakości, zapewniają stabilność konstrukcji, skutecznie rozkładając ciężar budynku. Aby zyskać gwarancję, że nowopowstały dom będzie z powodzeniem służył przez długie lata, należy zadbać o prawidłowe wykonanie fundamentów. Te powinny być przy tym nie tylko wykonane z wysokiej jakości materiałów budowlanych, ale dodatkowo dopasowane do szczególnych warunków gruntowych.

Oszczędzanie na tym etapie budowy domu może skutkować szeregiem kosztownych konsekwencji. Źle wykonane fundamenty nie pozwolą na skuteczne przeniesienie ciężaru, co w efekcie może prowadzić do pękania ścian, skrzywienia budynku, osiadania gruntów oraz nawracających problemów z pleśnią i grzybem. Co więcej, w przypadku szczególnie istotnych błędów lub zaniedbań może dojść do wystąpienia uszkodzeń konstrukcyjnych.

Jak widać, konsekwencje wynikające z oszczędzania na fundamentach mogą się okazać naprawdę poważne, niekiedy wręcz zagrażające bezpieczeństwu i życiu domowników, a ich usunięcie może pociągać ze sobą wysokie koszty. W przypadku wykrycia uszkodzeń konstrukcyjnych, wynikających ze źle wykonanych fundamentów, konieczne może się okazać całkowitym zburzeniem budynku.

Stosowanie wysokiej jakości materiałów, a także skorzystanie ze wsparcia wykwalifikowanych specjalistów, dysponujących odpowiednią wiedzą i umiejętnościami można zyskać gwarancję, że nowopowstały dom będzie z powodzeniem służył przez długie lata, zapewniając bezpieczeństwo domownikom.

 

Skuteczna izolacja

Zarówno izolacja termiczna, jak i ta przeciwwilgociowa okazują się niezwykle istotne dla utrzymania maksymalnego komfortu domowników, a także obniżenia kosztów związanych z eksploatacją domu. Starannie zaprojektowana i dobrze wykonana izolacja termiczna pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko występowania strat ciepła, tym samym znacząco zmniejszając koszty związane z ogrzewaniem.

Źle wykonana izolacja termiczna sprawia, że ciepło z wnętrza domu „ucieka”, co pociąga za sobą konieczność ciągłego dogrzewania domu. Co więcej, nadmierne wychłodzenie budynku, w połączeniu ze źle wykonaną izolacją przeciwwilgociową może skutkować pojawieniem się wilgoci, pleśni i grzybów.

Usunięcie skutków źle wykonanej izolacji termicznej niesie ze sobą długofalowe konsekwencje. Taki dom wymagać może znacznie intensywniejszego ogrzewania, co w efekcie prowadzi do wyraźnego wzrostu kosztów eksploatacyjnych. Co więcej, walka z grzybem i pleśnią również wymaga stosowania sprawdzonych preparatów, których stosowanie nie pozostaje obojętne dla organizmu człowieka.

 

Niezbędne instalacje

Na sam koniec warto wspomnieć o niezwykle istotnym elemencie każdego domu, jakim są instalacje. Zarówno instalacja hydrauliczna, jak i elektryczna powinny być wykonane z zachowaniem najwyższych standardów i z wykorzystaniem wyłącznie najwyższej jakości materiałów.

Instalacje elektryczna i hydrauliczna prowadzone są wewnątrz ścian, podłóg i sufitów. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie najwyższego poziomu estetyki i bezpieczeństwa. Jednak rozwiązanie to ma jedną istotną wadę. Instalacje te pozostają ukryte, co uniemożliwia przeprowadzanie regularnych konserwacji i przeglądów. Wszelkie awarie w instalacji wymagają kucia podłóg, ścian i sufitów, co pociąga za sobą wysokie dodatkowe koszty.

Co więcej, źle wykonana instalacja elektryczna może nie spełniać należycie swojego zadania. Powtarzające się przeciążenia sieci mogą przyczyniać się do powstawania zwarć, które niekiedy mogą skutkować uszkodzeniem sprzętów, a nawet pożarem.

 

Nie oszczędzaj na robociźnie

Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego, często rozważają możliwość wzniesienia budynku w systemie gospodarczym. O ile w niektórych przypadkach takie rozwiązanie może się okazać korzystne, gdy inwestor dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, tak w niektórych przypadkach rozwiązanie to może pociągać ze sobą znacznie wyższe koszty.

Budowa domu, na każdym etapie realizowanych prac, wymaga dysponowania odpowiednimi umiejętnościami, a niejednokrotnie również specjalistycznymi narzędziami. Bez odpowiednich kwalifikacji wzniesienie solidnej konstrukcji może się okazać niemożliwe, a powstałe błędy mogą pociągać za sobą kosztowne poprawki.

Szukając fachowców świadczących usługi budowlane, warto zwrócić szczególną uwagę na ich doświadczenie i kwalifikacje. Warto pamiętać, że specjaliści cenieni na rynku usług budowlanych znają wartość swojej pracy. Fachowcy oferujący współpracę po cenach wyraźnie niższych niż rynkowe powinni wzbudzić większą czujność. Aby uniknąć ryzyka związanego z nawiązaniem współpracy z niewykwalifikowanymi fachowcami, warto poprosić potencjalnych wykonawców o przedstawienie portfolio wykonanych prac.

 

Czy da się oszczędzić na budowie domu?

Wiedząc już, na jakich aspektach nie należy oszczędzać podczas planowanej budowy domu, warto zastanowić się, czy istnieją obszary, na których można zaoszczędzić dodatkowe środki. Okazuje się, że mimo szeregu wykluczeń, inwestorzy mogą pozwolić sobie na szereg oszczędności.

Poszukując oszczędności podczas budowy domu, warto zdecydować się na budynek o prostej, klasycznej bryle. Im bardziej skomplikowany jest projekt domu, tym wyższe koszty będzie ze sobą pociągał. Chcąc ograniczyć koszty budowy, warto zrezygnować z balkonów i wykuszy. Te nie tylko wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami budowy, ale dodatkowo stanowią doskonałe źródło dla potencjalnych strat ciepła.

Kolejnym elementem, na którym można oszczędzić znaczne środki, są materiały budowlane. Ściśle określone normy dotyczące jakości materiałów budowlanych sprawiają, że ich parametry są na zbliżonym poziomie. Różnice w cenach często związane są z określoną marką. Chcąc obniżyć koszty budowy domu, warto wybierać materiały budowlane od mniej znanych producentów. Tego typu materiały często nie odbiegają jakością od tych, znanych producentów, jednak często są wyraźnie tańsze.

Innym sposobem na oszczędzanie na zakupie materiałów budowlanych jest wybieranie końcówek serii. Rozwiązanie to może się okazać szczególnie korzystne, w przypadku planowanego wykańczania wnętrz. Należy przy tym pamiętać, że materiały budowlane powinny umożliwić sprawną realizację zaplanowanych zadań, z uwzględnieniem ewentualnych poprawek.

 

Oszczędzanie na budowie domu

Budowa domu to złożony proces, który wymaga poniesienia wysokich kosztów. Inwestorzy powinni odpowiednio przemyśleć każdy krok, aby uniknąć nietrafionych inwestycji. Szukając oszczędności podczas budowy domu, należy pamiętać, że nie na wszystkich elementach można zaoszczędzić.

Oszczędzanie na wyborze odpowiedniego projektu, wykonaniu fundamentów i izolacji, czy instalacji elektrycznych i hydraulicznych, a także na usługach ogólnobudowlanych może pociągnąć ze sobą szereg konsekwencji, których usunięcie pochłonie znacznie większe środki, niż pierwotnie założono.

Warto pamiętać, że nietrafione inwestycje i pozorne oszczędności mogą nawet kilkukrotnie zwiększyć koszt budowy domu, sprawiając, że w teorii tańsze rozwiązanie może się okazać wyraźnie droższe.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.