Akademia Budowlana

Ogrodzenie działki 2024 - niezbędne formalności

Spis treści:

Przepisy ustawy Prawo budowlane ściśle regulują szereg kwestii związanych nie tylko ze wznoszeniem obiektów budowlanych, w tym domów, ale również ogrodzeń. Okazuje się, że choć w zdecydowanej większości przypadków, budowa ogrodzenia nie wymaga formalnej zgody urzędu, to w niektórych przypadkach konieczne może się okazać wcześniejsze uzyskanie stosownego zezwolenia. Planując budowę ogrodzenia, warto wiedzieć, kiedy konieczne będzie wystąpienie ze stosownym wnioskiem. Jest to szczególnie istotne, ponieważ nieznajomość prawa nie zwalnia przed koniecznością jego stosowania.

Sprawdź, kiedy budowa ogrodzenia wymagać będzie zgody urzędu i jak się do niej przygotować. Poznaj najważniejsze wymogi prawne, dotyczące budowy.

 

Budowa ogrodzenia – kiedy wymaga zgody?

Obecnie niemal każdy dom jednorodzinny jest ogrodzony przez właściciela posesji. Odpowiednio dobrane ogrodzenie jest swego rodzaju wizytówką domu, stanowiąc integralną część budowli. Jednak poza funkcją typowo estetyczną ogrodzenia zwiększają poczucie bezpieczeństwa, tworząc dodatkową barierę.

Jednak planując budowę płotu, należy pamiętać, że w niektórych przypadkach wzniesienie tego typu konstrukcji może wymagać od inwestora zgłoszenia do urzędu. W przepisach prawa budowlanego precyzyjnie opisano przypadki, w których również budowa płotu będzie wiązała się z koniecznością spełnienia określonych formalności.

Choć nowelizacja ustawy Prawo budowlane z 2015 roku wyraźnie złagodziła szereg przepisów, dotyczących budowy, to w dalszym ciągu budowa ogrodzenia, o wysokości przekraczającej 2,2 metra od poziomu terenu wymagać będzie uzyskania pozwolenia na budowę.

 

Jakie wymagania powinno spełnić ogrodzenie?

Choć zgodnie z przepisami Ustawy prawo budowlane budowa ogrodzenia o wysokości mniejszej niż 2,2 metra nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to nie oznacza to, że inwestor ma pełną dowolność. Ogrodzenie wzniesione na własnej działce musi spełnić szereg dodatkowych regulacji, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ładu przestrzennego.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie jasno precyzują, kwestie związane z ogrodzeniem budowanym na własnej działce.

Zgodnie z zapisami ww. rozporządzenia, zabronione jest wznoszenie ogrodzenia na wysokości mniejszej niż 1,8 metra, ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych wyrobów, których celem jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

Co więcej, kwestie związane z rodzajem budowanego ogrodzenia precyzowane są w przepisach prawa lokalnego, w tym w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, a w przypadku jego braku, w Warunkach Zabudowy.

W celu utrzymania ładu przestrzennego, przepisy lokalne coraz częściej narzucają inwestorom określony wygląd ogrodzenia, wskazując przede wszystkim jego wymaganą wysokość, materiał wykonania, a nawet kolor. Znajomość tych danych jest niezwykle istotna dla powodzenia zgłoszenia planowanej budowy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek niezgodności urząd zgłosi sprzeciw dla planowanej budowy, tym samym zobowiązując inwestora do ponownego złożenia wniosku, po uprzednim usunięciu błędów.

 

Zwróć uwagę na bramy i furtki

Planując budowę ogrodzenia dla domu jednorodzinnego, warto pamiętać również o odpowiednim zaplanowaniu bram i furtek. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, furtki wejściowe oraz bramy wjazdowe nie mogą otwierać się na zewnątrz działki, co mogłoby wpłynąć negatywnie na ciąg komunikacyjny. Dodatkowo, przepisy regulują minimalną szerokość furtek i bram. Zgodnie z obecnie obowiązującymi regulacjami, minimalna szerokość furtki wejściowej na posesję powinna wynosić 0,9 metra, a minimalna szerokość bramy wjazdowej powinna wynosić 2,4 metra.

Dodatkowo, bramy i furtki nie mogą swym zasięgiem wykraczać poza teren działki budowlanej. Kryterium to dotyczy w szczególności bram przesuwnych, których mechanizm oraz przestrzeń przejazdu bramy powinny w całości ograniczać się do działki inwestora. W przypadku, gdy mechanizm bramy lub przestrzeń przejazdu wykraczają poza teren działki inwestora, inspektor budowlany może nakazać całkowitą rozbiórkę bramy.

 

Zgłoszenie budowy ogrodzenia – o czym należy pamiętać?

Zgłoszenie budowy ogrodzenia, jak w przypadku każdej innej budowy, wymaga wystosowania odpowiedniego pisma do właściwego urzędu (miasta na prawach powiatu lub starostwa powiatowego). W zgłoszeniu budowy należy opisać zakres planowanych do przeprowadzenia prac, wskazując rodzaj ogrodzenia, a także sposób wykonywania niezbędnych robót budowlanych. Dodatkowo w zgłoszeniu budowy należy wskazać planowany termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji prac budowlanych.

Dla pełnej skuteczności zgłoszenia, do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, w tym:

- oświadczenie inwestora o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- szkic ogrodzenia – jeżeli dany urząd tego wymaga,

- dodatkowe uzgodnienia, między innymi zgodę zarządcy drogi na lokalizację zjazdu, jeżeli ten będzie dopiero budowlany lub planowana jest jego przebudowa.

Zgłoszenie budowy to specyficzna procedura, podczas której inwestor nie otrzymuje pisemnego zezwolenia ze strony organów administracyjnych. Po złożeniu kompletu poprawnie wypełnionych dokumentów urząd ma 21 dni (od dnia wpłynięcia zgłoszenia) na zapoznanie się z zakresem zaplanowanych przez inwestora prac oraz zgłoszenie sprzeciwu. Jeżeli w terminie 21 dni urząd nie zgłosi sprzeciwu do realizacji zaplanowanych prac, wówczas inwestor może przystąpić do realizacji robót budowlanych.

Co ważne, chcąc zyskać gwarancję, że roboty budowlane przeprowadzone są zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, inwestor może złożyć we właściwym urzędzie wniosek o wydanie zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu.

 

Kiedy urząd może zgłosić sprzeciw dla budowy ogrodzenia?

Uproszczona procedura budowy, w tym budowy ogrodzenia, nie zwalnia inwestora z konieczności przestrzegania ściśle określonych przepisów. Z konieczności przestrzegania przepisów, w tym przepisów prawa lokalnego nie zwalnia również ich nieznajomość. Nieprzestrzeganie ściśle określonych regulacji może w efekcie prowadzić do zgłoszenia sprzeciwu ze strony urzędu.

Zwykle urząd zgłasza sprzeciw dla realizacji zaplanowanych prac budowlanych, gdy zgłoszenie zawiera braki, w tym braki formalne, a także, gdy zakres zaplanowanych prac jest niezgodny z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub w przypadku, gdy nowopowstałe ogrodzenie wpłynie niekorzystnie na bezpieczeństwo ludzi i mienia, między innymi w wyniku ograniczenia widoczności na drodze.

W przypadku zgłoszenia sprzeciwu dla planowanej budowy inwestor powinien zapoznać się z uzasadnieniem, a następnie wprowadzić stosowne korekty. Aby uniknąć trudności związanych z uzyskaniem tzw. milczącego zgody urzędu, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Architekt dysponujący odpowiednią wiedzą i doświadczeniem przygotuje stosowny projekt, spełniający ściśle określone wymagania, a następnie pomoże w przejściu niezbędnych formalności.

 

Budowa ogrodzenia bez zgody

Planując budowę ogrodzenia, warto pamiętać, że brak konieczności wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę nie zwalnia inwestora z konieczności dopełnienia pozostałych formalności. Budowa ogrodzenia bez uprzedniego zgłoszenia budowy do właściwego urzędu stanowi samowolę budowlaną i jest wykroczeniem w rozumieniu przepisów prawa.

W zależności od stopnia przewinienia samowola budowlana wiązać się może z koniecznością przywrócenia stanu pierwotnego, a także nałożeniem na inwestora kary grzywny, której wysokość określa urząd po przeprowadzonej kontroli.

Aby uniknąć konsekwencji związanych z wystąpieniem samowoli budowlanej, inwestor może zdecydować się na legalizację samowoli, dotyczącej wzniesienia ogrodzenia. Warto jednak pamiętać, że procedura ta wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu formalności i poniesienia dodatkowych kosztów.

 

Gdzie można zbudować ogrodzenie?

Przede wszystkim warto podkreślić, że inwestor nie ma prawnego obowiązku ogradzania działki. Jednak takie rozwiązanie jest powszechnie stosowaną praktyką, która pozwala znacząco zwiększyć poczucie prywatności i stworzyć dodatkową barierę ochronną, przez nieproszonymi gośćmi.

Jeżeli jednak inwestor zdecyduje się na budowę ogrodzenia, wówczas musi pamiętać, o konieczności spełnienia określonych wymagań. Przede wszystkim, ogrodzenie nie może wykraczać poza działkę inwestora. O ile w przypadku części frontowej działki rozwiązanie to jest w pełni zrozumiałe i nie stanowi większego wyzwania, tak trudności mogą się pojawić w przypadku planowanego wzniesienia ogrodzenia pomiędzy posesjami.

Aby uniknąć późniejszych trudności, warto zdecydować się na wzniesienie wspólnego ogrodzenia z sąsiadami. Wówczas każdy z sąsiadów zobowiązany jest do dbania o ogrodzenie, w tym przeprowadzania bieżących konserwacji i ponoszenia bieżących kosztów związanych z użytkowaniem ogrodzenia.

Jeżeli jednak, z przyczyn niezależnych sąsiad nie zgodzi się na wspólne wzniesienie ogrodzenia, wówczas inwestor musi zwrócić szczególną uwagę na budowę płotu. Ten swoim zasięgiem, wraz z fundamentami, nie powinien wykraczać poza działkę inwestora. W przypadku gdy ogrodzenie lub część fundamentów wykroczą swym zasięgiem na sąsiednią posesję, wówczas sąsiad ma uzasadnione prawo do zaskarżenia inwestora o naruszenie własności.

 

Czy warto zdecydować się na budowę ogrodzenia?

Choć budowa ogrodzenia wymaga spełnienia szeregu formalności i dopełnienia określonych warunków technicznych, to warto rozważyć tę możliwość. Odpowiednio wykonane ogrodzenie nie tylko znacząco poprawia walory estetyczne budynku, ale dodatkowo zapewnia znacznie większe poczucie bezpieczeństwa. Taka dodatkowa bariera może zniechęcić nieproszonych gości przed wizytą, co jest szczególnie istotne, w przypadku starannie zagospodarowanej przestrzeni zewnętrznej.

Uproszczone procedury związane z budową ogrodzenia sprawiają, że całość formalności zajmuje znacznie mniej czasu, a decydując się na współpracę z doświadczonym architektem, można z łatwością przejść cały proces szybko i sprawnie.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.