Akademia Budowlana

Od czego zależy cena indywidualnego projektu domu?

Spis treści:

Budowa domu niesie ze sobą sporo wyzwań. Inwestor musi zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników, które w ostatecznym rozrachunku pozwolą na uzyskanie odpowiednich rezultatów. Jednak, aby to było możliwe, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Jednym z ważniejszych elementów budowy domu, jest wybór odpowiedniego projektu. To od niego zależeć będzie, jak prezentować się będzie dom, jaki będzie miał układ funkcjonalny oraz z jakich nowoczesnych technologii będzie korzystał. Osoby, dążące do uzyskania najlepszych rezultatów, stanowiących prawdziwe spełnienie marzeń, decydują się na wybór projektu indywidualnego.

Czym dokładnie jest projekt indywidualny domu jednorodzinnego? Ile kosztuje wykonanie projektu na indywidualne zamówienie i co wpływa na wysokość ceny? Sprawdź, od czego zależy, ile zapłacisz za zamówienie projektu indywidualnego domu jednorodzinnego.

 

Projekt indywidualny, czyli jaki?

Projekt indywidualny to kompletna dokumentacja projektowa domu, stworzona na podstawie szczegółowych wytycznych inwestora. Odpowiednio opracowany projekt indywidualny zawiera wszelkie niezbędne elementy dokumentacji projektowej, pozwalające na uzyskanie pozwolenia na budowę i przystąpienia do realizacji zaplanowanych prac budowlanych. W skład dokumentacji projektu indywidualnego wchodzą więc: projekt zagospodarowania działki wraz z projektem architektoniczno-budowlanym, projekt techniczny architektury, projekt techniczny konstrukcji budynku, projekt techniczny instalacji, w tym elektrycznej i sanitarnej oraz ewentualne materiały dodatkowe, takie jak m.in. szczegółowy kosztorys inwestorski wraz z wyszczególnionym przedmiarem robót i zestawieniem materiałów niezbędnych do przeprowadzenia budowy zgodnie z założeniami projektu.

Projekt domu przygotowany na indywidualne zamówienie to koncepcja stworzona całkowicie od podstaw. Inwestor otrzymuje czystą kartkę, na której następnie nakreśla swoje podstawowe oczekiwania. W następnym kroku architekt lub zespół projektowy, odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji projektowej przekłada marzenia inwestora, tworząc w pełni autorski projekt. Zastosowanie tego typu rozwiązania pozwala na stworzenie projektu domu idealnie dopasowanego do specyficznych potrzeb domowników, możliwości technicznych gruntu oraz prowadzonego przez inwestora stylu życia. To bez wątpienia usługa premium, która jak żaden inny projekt, pozwala na stworzenie jedynego w swoim rodzaju, niepowtarzalnego projektu.

 

Jak powstaje projekt indywidualny domu?

Przygotowanie projektu indywidualnego to złożony proces, który wymaga ścisłej współpracy inwestora z architektem odpowiedzialnym za przygotowanie projektu. Jeszcze przed zawarciem umowy na wykonanie projektu architekt przeprowadza z inwestorem wstępną rozmowę, pozwalającą określić szczegółowe wymagania, potrzeby i preferencje. To właśnie na tym etapie architekt określa, czy realizacja zlecenia będzie możliwa, w takim zakresie, jakiego oczekuje inwestor.

Gdy strony ustalą odpowiadające warunki współpracy, można przejść do etapu wstępnego, jakim jest przeprowadzenie już bardziej szczegółowych konsultacji z inwestorem. Podczas konsultacji architekt może nadać pierwotny kształt marzeniom i wizjom inwestora. Aby możliwe było stworzenie projektu uszytego na miarę, inwestor powinien znać swoje podstawowe wymagania dotyczące planowanej powierzchni domu, ilości pomieszczeń i ich wielkości, a także rodzaju zastosowanych rozwiązań technologicznych. Dobrą praktyką jest również wskazanie szacowanego budżetu, w jakim inwestor chciałby się zamknąć podczas budowy domu.

Kolejny etap skupia się na opracowaniu koncepcji projektu. To właśnie na tym etapie architekt tworzy wzór domu, określając bryłę budynku, rozkład pomieszczeń oraz wstępne założenia dotyczące rodzaju zastosowanych materiałów. To doskonały czas na to, aby inwestor zgłosił swoje zastrzeżenia i zlecił naniesienie odpowiednich poprawek. W zależności od przebiegu współpracy etap ten może trwać od 6 do 12 tygodni, jednak po pozytywnym zakończeniu pozwala na przystąpienie do stworzenia gotowego już projektu, uwzględniającego wszystkie oczekiwania klienta.

Przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej trwa zwykle od 9 do nawet 12 tygodni, a ostateczny czas realizacji uzależniony jest od poziomu złożoności projektu. Jednak warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ gotowy projekt pozwala na uzyskanie doskonałych rezultatów.

 

Ile kosztuje projekt indywidualny domu?

W ciągu ostatnich lat zaobserwować mogliśmy dynamiczny wzrost kosztów związanych z realizacją usług budowlanych. Podwyżki nie ominęły również usług związanych z opracowaniem indywidualnego projektu domu jednorodzinnego. Według danych szacunkowych, w 2024 roku koszt wykonania indywidualnego projektu domu wynosi od 10 tys. złotych do nawet 5% wartości planowanej inwestycji.

Należy przy tym pamiętać, że decydując się na zakup projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, inwestor płaci bezpośrednio za czas poświęcony przez zespół projektowy odpowiedzialny za przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej. Nic więc dziwnego, że koszt zakupu tego typu usługi będzie znacznie wyższy, niż w przypadku zamówienia gotowego projektu, dostępnego w katalogu pracowni architektonicznej.

 

Co wpływa na cenę projektu indywidualnego?

Aby lepiej zrozumieć wysokość kosztów związanych z zakupem projektu indywidualnego domu jednorodzinnego, warto dodatkowo wiedzieć, co wpływa na ostateczną cenę. Szczególnie zważywszy na fakt, że różnice w średniej minimalnej i maksymalnej cenie są naprawdę istotne.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze czynniki, które odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie kształtowania cen:

- Powierzchnia domu – jak w przypadku każdego typu projektu, również w projekcie indywidualnym niezwykle istotną rolę w kształtowaniu cen odgrywa planowana powierzchnia domu. Z pewnością nie będzie zaskoczeniem fakt, że za projekt niewielkiego domu o powierzchni do 70 metrów kwadratowych zapłacimy zdecydowanie mniej, niż za projekt rozległej rezydencji o powierzchni przekraczającej 300 metrów kwadratowych.

Wykonanie projektu budynku o większej powierzchni użytkowej pochłania znacznie więcej czasu. Dodatkowo większy budynek wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań w dziedzinie projektowania instalacji elektrycznej i sanitarnej. Wszystkie te czynniki nie pozostają bez znaczenia dla ogólnej ceny projektu.

- Złożoność projektu – planując budowę domu o niepowtarzalnym kształcie, z licznymi elementami ozdobnymi, należy się liczyć z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów związanych z zakupem projektu indywidualnego. Nietypowe rozwiązania, wykraczające poza standardowe schematy projektowania sprawiają, że architekt często musi przeznaczyć znacznie więcej czasu, na stworzenie pełnej dokumentacji projektowej, co finalnie wpływa na wzrost kosztów projektu.

- Zastosowane technologie – wykorzystanie w projekcie domu jednorodzinnego niepowtarzalnych, nowoczesnych technologii, w sposób bezpośredni przekłada się na znacznie wyższy koszt projektu. Często nowoczesne rozwiązania wymagają skorzystania ze wsparcia specjalistów dysponujących odpowiednimi uprawnieniami. To z kolei sprawia, że pracownia architektoniczna odpowiedzialna za realizację projektu musi ponieść znacznie wyższe nakłady, dla uzyskania zamierzonego efektu. Część z tych kosztów jest przenoszona bezpośrednio na inwestora planującego zakup projektu indywidualnego.

Warto jednak podkreślić, że choć zastosowanie nowoczesnych technologii początkowo może się przyczynić do wzrostu kosztów związanych z wykonaniem projektu i późniejszą budową domu, to w ostatecznym rozrachunku przyniesie szereg korzyści, w tym tych związanych z możliwym znaczącym obniżeniem kosztów eksploatacyjnych.

- Renoma pracowni architektonicznej – nie od dziś wiadomo, że jedną ze składowych cen towarów i usług jest marka. Decydując się na zakup projektu z pracowni architektonicznej o ugruntowanej pozycji na rynku, należy się liczyć z koniecznością poniesienia znacznie wyższych kosztów. Warto jednak nadmienić, że skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów jest skutecznym sposobem na wykluczenie ryzyka błędów wykonawczych. Współpracując z doświadczonymi specjalistami, inwestor zyskuje gwarancję, że projekt indywidualny zostanie opracowany z zachowaniem najwyższej staranności, uwzględniając wszystkie nawet najbardziej nietypowe potrzeby i oczekiwania klienta. Taka współpraca jest niejako gwarancją satysfakcji.

- Lokalizacja inwestycji – na sam koniec warto podkreślić, że na ostateczną cenę wykonania projektu indywidualnego domu jednorodzinnego duży wpływ będzie miała również lokalizacja planowanej inwestycji. Podczas opracowywania kompletnej dokumentacji projektowej architekt będzie musiał przeprowadzić wizję lokalną, która pozwoli lepiej dopasować koncepcję do potrzeb inwestora, uwzględniając przy tym możliwości techniczne gruntu. Im dalej, od siedziby pracowni znajduje się działka budowlana, tym wyższe okażą się koszty związane z wykonaniem projektu.

 

Czy warto zdecydować się na projekt indywidualny?

Wysokie koszty, związane z wykonaniem indywidualnego projektu domu jednorodzinnego sprawiają, że wiele osób już na starcie rezygnuje z tego typu rozwiązania. Warto jednak pamiętać, że choć istotnie, koszt wykonania projektu może się wydawać przytłaczający, to tylko tego typu projekt pozwala na uzyskanie w pełni satysfakcjonujących rezultatów.

Projekt indywidualny domu jednorodzinnego powstaje na bazie wnikliwych konsultacji, podczas których architekt poznaje najważniejsze potrzeby i oczekiwania inwestora. Taka ścisła współpraca pozwala na przeniesienie do rzeczywistości domu ze snów, sprawiając, że marzenia faktycznie mogą się ziścić.

Co więcej, dzięki współpracy z wykwalifikowanymi architektami można stworzyć projekt domu, który okaże się nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Architekt podczas rozmowy z inwestorem oceni, czy plany inwestora okażą się funkcjonalne w życiu codziennym i zaproponuje rozwiązania, zapewniające maksymalny komfort życia codziennego.

Warto przy tym podkreślić, że w niektórych przypadkach, wybór projektu indywidualnego może się okazać jedynym sposobem na odpowiednie zagospodarowanie działki budowlanej. Projekty indywidualne znajdują swoje zastosowanie w przypadku szczególnie problematycznych gruntów, wymagających odpowiedniego wzmocnienia. Dodatkowo sprawdzą się podczas planowanej budowy domu na stromej działce, pozwalając na pełne wykorzystanie walorów naturalnych, a także w przypadku planowanej zabudowy wąskiej lub małej działki. Współpraca z doświadczonym architektem pozwoli na uzyskanie idealnego kompromisu, pomiędzy oczekiwaniami inwestora a możliwościami technicznymi danego obszaru. Wybierając projekt indywidualny, można zrealizować swoje plany dotyczące budowy domu jednorodzinnego również na tych działkach, które dotychczas uznawane były za niezdatne do zagospodarowania.

Mając na uwadze wszystkie te czynniki, warto rozważyć możliwości, jakie niesie skorzystanie z usług opracowania indywidualnego projektu domu jednorodzinnego.

Umów spotkanie na Google Meet lub bezpośrednio w firmie. Umawianie spotkań jest możliwe w dni pracujące od godziny 8:00 do 20:00

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.