Akademia Budowlana

Remont instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu – jak wykonać go prawidłowo?

Spis treści:

Stare domy, choć niewątpliwie mają swój urok, wymagają przeprowadzenia szeregu prac remontowych. Jednym z ważniejszych zadań, stojących przed każdym właścicielem starego budynku, jest kompleksowy remont instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Przestarzałe materiały stosowane w budownictwie jeszcze w drugiej połowie XX wieku znacząco odbiegają od dzisiejszych standardów. Co więcej, gromadzące się przez lata użytkowania osady z kamienia i rdza, nie wpływają korzystnie na parametry wody dostarczanej do budynku. Właśnie dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kompleksowego remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Jednak jak przygotować się do tej inwestycji, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty? Sprawdź, na co należy zwrócić szczególną uwagę i jak przeprowadzić kompleksowy remont instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu.

 

Kiedy warto zdecydować się na remont instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Choć co do zasady, przepisy prawa nie regulują konieczności wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej, to istnieją sytuacje, w których warto zdecydować się na przeprowadzenie tego typu inwestycji. Przede wszystkim, na kompleksową modernizację wszystkich instalacji, nie tylko wodno-kanalizacyjnej, warto się zdecydować za każdym razem, gdy planowany jest generalny remont. Przegląd stanu technicznego instalacji pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia usterek już po zakończeniu prac remontowo-budowlanych, tym samym znacząco zmniejszając ryzyko wystąpienia dodatkowych, wysokich kosztów.

Dodatkowo, na modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej warto się zdecydować wówczas, gdy pojawiać się zaczną wszelkiego rodzaju niepokojące zjawiska. Do przeprowadzenia remontu instalacji skłonić powinny, m.in. takie sygnały, jak:

- Wyciek wody – zarówno z kranów i złączy, jak i rur, w tym doprowadzających i odprowadzających wodę. Powtarzający się lub utrzymujący wyciek może wskazywać na wyeksploatowanie części i tym samym powinien skłonić do przeprowadzenia kompleksowego remontu. Pamiętaj, że wewnątrz ścian poprowadzone są takie same instalacje, które tak samo podatne są na działanie czynników zewnętrznych.

- Problemy z odpływem – szczególnie wówczas, gdy nie ustępują po zastosowaniu odpowiednich preparatów udrażniających oraz w wyniku prowadzonych przez hydraulika prac naprawczych.

- Korozja – pojawiająca się rdza na powierzchni rur jest wyraźnym sygnałem na to, że konieczne jest przeprowadzenie kompleksowego remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej.

- Niskie ciśnienie wody – jeżeli od dłuższego czasu obserwujesz niskie ciśnienie wody, być może przyczyną są uszkodzenia w systemie wodno-kanalizacyjnym.

- Wzrost kosztów zużycia wody – występujący bez wyraźnych zmian w sposobie użytkowania może świadczyć o tym, że w obrębie instalacji dochodzi do wycieku.

- Zmiana koloru wody – jeżeli dodatkowo towarzyszy jej zmiana zapachu wody, może świadczyć o tym, że rury są w złym stanie technicznym i wymagają natychmiastowej naprawy.

Warto pamiętać, by wystąpienie któregokolwiek z tych sygnałów w pierwszej kolejności skonsultować z wykwalifikowanych hydraulikiem. Być może ich źródłem są przejściowe problemy i drobne usterki, które można usunąć bez konieczności przeprowadzania złożonego remontu.

 

Odpowiednie planowanie instalacji

Planując remont instalacji wodno-kanalizacyjnej należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Warto pamiętać, że tego typu remonty nie są przeprowadzane cyklicznie, a nowopowstała instalacja będzie służyć przez kolejne dziesiątki lat. Odpowiednio zaplanowana pozwoli usprawnić późniejszą aranżację wnętrz.

Dla uzyskania możliwie jak najlepszych efektów, warto już na etapie projektowania nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej określić miejsca zainstalowania sanitariatów i zlewozmywaków. Dodatkowo należy pamiętać o konieczności wyznaczenia miejsc wyprowadzania wody i odprowadzania ścieków dla zmywarki i pralki.

Wiedząc, jaki typ urządzeń będzie stosowany w domu, można z łatwością wstępnie rozplanować miejsce i rodzaj zastosowanych przyłączeń. Warto przy tym pamiętać, że punktem odniesienia powinien być pion kanalizacyjny. Takie działanie nie tylko okaże się łatwiejsze do realizacji, ale dodatkowo pozwoli ograniczyć dodatkowe koszty związane z późniejszą zmianą położenia pionów.

Choć w odpowiednim planowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej pomocne okazują się projekty dotychczasowej instalacji, to warto pamiętać, że w przypadku starego budownictwa ta niemal nie istniała lub jej odnalezienie może się okazać niemożliwe.

W takim przypadku warto skorzystać z pomocy wykwalifikowanych specjalistów, którzy zadbają o przeprowadzenie całego procesu, w sposób minimalizujący dodatkowe koszty.

Wykonanie projektu nowej instalacji wodno-kanalizacyjnej należy zlecić wykwalifikowanemu architektowi, który opracuje gotowy plan modernizacji. Ten powinien zawierać w szczególności rzuty — pionowy i poziomy planowanej do wykonania instalacji, wraz z uwzględnieniem wszystkich elementów, w tym w szczególności rur, złączek, zaworów oraz planowanych urządzeń sanitarnych. Wszystkie zastosowane rozwiązania powinny być opatrzone szczegółową specyfikacją techniczną, wraz z opisem zastosowanych rozwiązań technicznych, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie modernizacji w przyszłości. Dodatkowo dokumentacja projektowa powinna zawierać informacje o sposobach odprowadzania ścieków oraz sposobie zagospodarowania deszczówki.

Dysponując odpowiednią dokumentacją projektową, można przystąpić do dalszych formalności. Choć sama modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej, jako przebudowa nie wymaga pozwolenia na budowę, to w przypadku prac prowadzonych w obrębie obiektów zabytkowych lub położonych na obszarze objętym ochroną konserwatorską, wiąże się z koniecznością złożenia zgłoszenia budowy.

Warto przy tym pamiętać, że rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej objęta jest innymi kryteriami i wymaga złożenia stosownych wniosków do urzędu.

 

Jak przeprowadzić wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej?

Sama realizacja prac związanych z remontem instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu nie stanowi większego wyzwania, jednak w celu uniknięcia ewentualnych usterek, jej przeprowadzenie warto zlecić doświadczonemu hydraulikowi. Specjalista dysponujący odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, a także niezbędnymi narzędziami znacznie sprawniej przeprowadzi cały remont, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia ewentualnych dodatkowych kosztów.

Pierwszym krokiem podczas remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej jest demontaż tej już istniejącej. W tym miejscu należy pamiętać o konieczności wyłączenia wody. Pozostawienie otwartego dopływu skutkuje niekontrolowanym wypływem wody, co może doprowadzić do zalania i poważnych zniszczeń. Przy zamkniętym dopływie wody można przystąpić do usunięcia starych rur, zaworów i złączy. Ten etap prac wymaga skucia betonu, w sposób umożliwiający dostęp do instalacji.

Warto pamiętać, że w starym budownictwie stosowano rury żeliwne, łączone kielichowo, z dodatkowym uszczelnieniem wykonanym z nasmołowanego sznura zabezpieczonego zaprawą cementową. Dostęp do tego typu rur może być wyraźnie ograniczony, poprowadzony pod podłogą lub w kanale kominowym. Wówczas konieczne może się okazać pozostawienie takiego elementu. Niewielki fragment starej instalacji nie wpłynie na jakość jej funkcjonowania.

Gdy dotychczasowe elementy instalacji wodno-kanalizacyjnej zostaną usunięte, można przystąpić do montażu nowych. Te powinny być odpowiednio dopasowane długością i kształtem do planu, a informacje dotyczące wymagań technicznych powinny być szczegółowo rozpisane na projekcie instalacji.

W zależności od preferencji i założeń projektu można zdecydować się na zastosowanie rur z PCW, polipropylenu PP lub miedzi. Oba te materiały wyróżniają się wysokim poziomem trwałości i odporności na długotrwały kontakt z wodą.

Należy pamiętać o tym, że średnice rur powinny być idealnie dopasowane do rodzaju podłączanych sanitariatów, a także ilości odprowadzanych ścieków. Montaż powinien być przeprowadzony z zachowaniem należytej staranności. Należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie i ułożenie rur, pamiętając o konieczności utrzymania odpowiednich spadków, na poziomie co najmniej 2-3% dla rur o średnicy 110 mm oraz 1,5% dla rur o średnicy 160 mm. Poziom spadku nie może przekraczać 15%

Dodatkowo, podczas montażu instalacji wodno-kanalizacyjnej, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach:

- rury doprowadzające ciepłą wodę należy montować nad tymi z wodą zimną oraz powyżej instalacji elektrycznej, aby zmniejszyć ryzyko zalania,

- rury prowadzone w ścianie muszą być zabezpieczone przez specjalne koszulki ochronne, np. typu peszel, aby możliwe było ich wydłużenie się, na skutek zmian temperatury,

- obejmy mocujące rury do ściany muszą być rozmieszczone w odległości 1 m od siebie,

- wszystkie rury wodociągowe należy połączyć w układzie trójnikowym, rozpoczynając od pionu,

- rury wodociągowe i kanalizacyjne prowadzone przez ściany i stropy należy zabezpieczyć w tulei ochronnej, a wolną przestrzeń wypełnić elastycznym materiałem zabezpieczającym,

- rury z tworzyw sztucznych należy zabezpieczyć specjalnymi osłonami chroniącymi przed ogniem.

Odpowiednio wykonana instalacja wodno-kanalizacyjna, przed oddaniem powinna być sprawdzona, pod względem szczelności i jakości przepływów. Jest to szczególnie ważne, zważywszy na fakt, że zdecydowana większość elementów tego typu instalacji ukryta jest pod powierzchnią ścian i podłóg. Sprawdzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej powinno być przeprowadzone przez doświadczonego hydraulika. Wynika to z konieczności przeprowadzenia testów w ściśle kontrolowanych warunkach.

 

Ile kosztuje wykonanie remontu instalacji wodno-kanalizacyjnej w starym domu?

Koszty związane z remontem instalacji wodno-kanalizacyjnej są stosunkowo niewielkie, jednak na ich ostateczną wysokość wpływa szereg czynników, w tym wielkość domu, zakres prowadzonych prac oraz rodzaj zastosowanych materiałów. Szacuje się, że średni koszt 1 metra bieżącego instalacji waha się w przedziale od 200 do 400 zł.

Do kosztu wykonania remontu instalacji należy również doliczyć koszty związane z wykonaniem kompleksowego projektu oraz późniejszego wykończenia łazienki. Niemniej, warto pamiętać, że jest to kluczowa inwestycja, a odpowiednio wykonana instalacja będzie służyła przez długie lata.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.