Akademia Budowlana

Budowa domu od A do Z domu ze stropodachem

Spis treści:

W ciągu ostatnich lat zauważyć można znaczący wzrost zainteresowania projektami domów z płaskim dachem. Te nowoczesne niczym nie przypominają typowych dla okresu PRL-u kostek. Obecnie domy ze stropodachem utrzymane w stonowanej stylistyce zachwycają geometrycznym kształtem i delikatnymi zdobieniami, które dodatkowo podkreślają prostotę bryły.

Jednak jak przystąpić do budowy domu ze stropodachem? Na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby inwestycja przebiegła zgodnie z pierwotnymi założeniami? Sprawdź, jak wygląda budowa domu ze stropodachem od A do Z i zapewnij sobie zachwycającą przestrzeń, utrzymaną w nowoczesnej estetyce.

 

Dom ze stropodachem – czyli jaki?

Choć w polskim budownictwie w dalszym ciągu królują domy ze spadzistym dachem, to w ciągu ostatnich lat zaobserwować można było rosnące zainteresowanie projektami ze stropodachem. Nie ulega wątpliwości, że tego typu budynki stanowią prawdziwy synonim nowoczesności. Nawiązując do popularnego obecnie minimalizmu, zwracają uwagę geometrycznymi kształtami i subtelnymi zdobieniami.

Dachy płaskie, inaczej stropodachy swoją nazwę zawdzięczają ściśle określonej funkcjonalności. Dach w tego typu budynkach równocześnie pełni funkcję stropu ostatniej kondygnacji. Warto jednak pamiętać, że mimo powszechnego określania stropodachów, dachami płaskimi, te w istocie wcale nie są zupełnie płaskie. Zwykle tego typu dachy posiadają niewielkie spadki, na poziomie 2 do 3 stopni. Takie rozwiązanie ma na celu skuteczne odprowadzanie wody opadowej do rynien. Zastosowanie nawet minimalnych spadków jest szczególnie ważne, ponieważ zalegająca na powierzchni dachu woda mogłaby osłabić konstrukcję, poprzez jej zawilgocenie.

 

Budowa domu ze stropodachem – od czego zacząć?

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to złożone przedsięwzięcie, które generuje wysokie koszty i pochłania czas. Właśnie dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. Dysponując przejrzystym planem budowy, można znacząco usprawnić proces realizacji inwestycji, sprawiając, że ta przyniesie jeszcze więcej satysfakcji.

Planując budowę domu ze stropodachem, należy przede wszystkim dysponować odpowiednią działką budowlaną. Planując jej zakup, warto mieć przynajmniej cząstkowy plan dotyczący kształtu i rozmiaru domu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ nawet na własnym gruncie należy przestrzegać ściśle określonych zasad, dotyczących m.in. minimalnej odległości zabudowy od granicy działki, czy specyficznych wymagań wynikających z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (lub Warunków Zabudowy).

Dysponując odpowiednim gruntem, można przystąpić do kolejnego etapu, jakim jest wybór projektu lub zamówienie projektu indywidualnego domu. Obecnie dostępne są liczne propozycje gotowych projektów architektoniczno-budowlanych domów ze stropodachem, pozwalających na wybranie projektu najlepiej dopasowanego do potrzeb domowników. To wariant znacznie tańszy – ceny gotowych projektów, w zależności od wybranej powierzchni oraz zastosowanych rozwiązań, wahają się w granicach od 2 000 do 20 000 złotych. Projekty indywidualne, to propozycja skierowana dla szczególnie wymagających klientów, pozwalająca pełną personalizację projektu, tak, by ten odpowiadał na wszystkie potrzeby domowników. Jednak rozwiązanie to stanowi swego rodzaju usługę luksusową, a koszt wykonania projektu indywidualnego wahać się może na poziomie od 5 do nawet 20% wartości planowanej inwestycji.

 

Ważne formalności przed rozpoczęciem budowy

Planując budowę domu ze stropodachem, należy pamiętać o konieczności spełnienia licznych formalności. Kluczowe dla prawidłowego przebiegu budowy, jest wcześniejsze uzyskanie pozwolenia na budowę.

Wniosek o wydanie pozwolenia na budowę należy złożyć we właściwym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym, pamiętając, o dołączeniu wymaganych dokumentów, w tym w szczególności:

- kompletnego projektu architektoniczno-budowlanego,

- dokument potwierdzający uprawnienia architekta,

- oświadczenie właściciela o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- inne dokumenty wymagane odrębnymi przepisami.

Złagodzenie przepisów Ustawy Prawo budowlane dopuszcza budowę domów jednorodzinnych, wznoszonych na cele mieszkaniowe, na podstawie zgłoszenia budowy. Jednak aby uproszczona procedura była możliwa, powierzchnia domu nie może przekraczać 70 m2.

 

Rozpoczęcie budowy

Sam proces budowy domu ze stropodachem nie różni się znacząco od budowy innych domów murowanych. W przypadku domów z dachem płaskim również należy przestrzegać ściśle określonego schematu i postępować zgodnie z założeniami projektu architektoniczno-budowlanego.

Kluczowa różnica w budowie zauważalna jest dopiero na etapie wznoszenia dachu. Domy ze stropodachem nie wymagają zbudowania więźby, jednak nie znaczy to, że ich wzniesienie jest proste. Stworzenie solidnego dachu płaskiego niesie ze sobą szereg wyzwań, w tym tych związanych z wykonaniem odpowiedniej izolacji i odwodnienia.

Istotną rolę odgrywa odpowiednie ułożenie warstw, pozwalających na utrzymanie ciągłości izolacji i szczelności. Dążąc do uzyskania jak najlepszych rezultatów, należy pamiętać o zachowaniu takich warstw, jak:

- konstrukcja nośna,

- paraizolacja,

- termoizolacja,

- warstwa spadkowa,

- hydroizolacja.

Aby utrzymać wysoki poziom efektywności energetycznej budynku, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie ułożenie warstwy termoizolacyjnej, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu współczynnika izolacyjności termicznej, a także zastosowanie szczelnej hydroizolacji, która uniemożliwi przenikanie wody opadowej do wnętrza budynku.

 

Ile kosztuje budowa domu ze stropodachem?

Ostateczny koszt budowy domu ze stropodachem uzależniony jest od szeregu różnych czynników, takich jak planowana powierzchnia użytkowa domu, rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych, tryb prowadzonych prac, a nawet lokalizacja planowanego przedsięwzięcia.

Choć nie da się wskazać, ile kosztować będzie budowa domu ze stropodachem, to warto podkreślić, że tego typu projekt może wygenerować wyraźne oszczędności, w porównaniu do budowy takiego samego domu, o takiej samej powierzchni użytkowej z dachem spadzistym.

Z uwagi na rodzaj zastosowanych materiałów budowlanych i zakres niezbędnych do przeprowadzenia prac budowlanych, dach płaski może w efekcie okazać się tańszy nawet o 20%. Co ważne, oszczędność ta dotyczy wyłącznie tradycyjnych dachów płaskich. Planując dostosowanie dachu na cele użytkowe, koszt realizacji inwestycji może znacząco wzrosnąć.

Oszczędności wygenerowane na zmianie koncepcji dotyczącej rodzaju dachu warto przeznaczyć na inwestycję w instalację fotowoltaiczną, która w przypadku dachów płaskich pozwoli na uzyskanie naprawdę dobrych efektów.

 

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu ze stropodachem?

Domy ze stropodachem przeżywają obecnie swój renesans. Przeszły kompleksową modyfikację, wyciągając z klasycznych kostek wszystko to, co najlepsze. Połączenie tych cech, w nowej, odświeżonej wersji, pozwoliło na uzyskanie naprawdę spektakularnych efektów. Nowoczesne domy ze stropodachem to budowle, obok których nie da się przejść obojętnie. Jednak nie tylko estetyka bryły budynku sprawia, że warto rozważyć możliwość budowy domu ze stropodachem. Wśród tych najważniejszych cech, przemawiających na korzyść tego rozwiązania, wymienić można takie zalety, jak:

- Maksymalna funkcjonalność – budowa domu ze stropodachem pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Dach płaski nie wymaga wzniesienia pochyłej konstrukcji, tym samym skosy nie zabierają dostępnej przestrzeni użytkowej domu. To szczególnie ważna cecha, w przypadku mniejszych domów, w których każdy centymetr jest na wagę złota.

- Brak ograniczeń aranżacyjnych – cecha ta ponownie odnosi się do braku skosów w pomieszczeniach usytuowanych na górnej kondygnacji. Brak skosów sprawia, że pomieszczenia mogą być dowolnie urządzane, zapewniając maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

- Efektywność energetyczna – domy z płaskim dachem pozwalają na uzyskanie maksymalnego poziomu efektywności energetycznej. Brak dodatkowej przestrzeni pomiędzy stropem ostatniej kondygnacji a dachem, znacząco zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych, a przy tym sprawia, że przestrzeń wymagająca dodatkowego ogrzania jest znacznie mniejsza. To z kolei w bezpośredni sposób przyczynia się do obniżenia kosztów związanych z eksploatacją domu.

- Wysoki poziom trwałości – domy z płaskim dachem wyróżniają się wysokim poziomem trwałości. Konstrukcja dachu nie jest wyraźnie odporniejsza na działanie czynników zewnętrznych, w tym ekstremalnych warunków pogodowych.

- Możliwość zwiększenia powierzchni użytkowej – decydując się na budowę domu ze stropodachem, można dodatkowo powiększyć dostępną przestrzeń domu, poprzez odpowiednie zagospodarowanie dachu. W zależności od preferencji można zdecydować się na urządzenie na płaskim dachu dodatkowego tarasu wypoczynkowego lub postawić na powszechny w nurcie biophilic design zielony dach.

- Wzrost wartości inwestycji – jak w przypadku każdej inwestycji budowlanej, również podczas budowy domu ze stropodachem można liczyć na wyraźny wzrost wartości inwestycji.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.