Akademia Budowlana

Ile kosztuje budowa domu typu stodoła?

Spis treści:

Budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie. Pierwsze wydatki pojawiają się zwykle jeszcze na długo przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu. Właśnie dlatego warto wcześniej zapoznać się z szacunkowymi kosztami, związanymi z budową domu.

Obecnie coraz większym zainteresowaniem, szczególnie na obszarach wiejskich, cieszy się budowa domu typu stodoła. Czym wyróżnia się tego typu budowla i na jakie koszty należy się przygotować, planując budowę nowoczesnej stodoły? Sprawdź, jak kształtują się średnie koszty związane z budową domu typu stodoła, by zyskać idealną przestrzeń do życia.

 

Dom typu stodoła – co go wyróżnia?

O ile w mieście największym zainteresowaniem cieszą się domy utrzymane w nowoczesnej stylistyce, tak na obszarach wiejskich coraz częściej natknąć się można na wysoce estetyczne stodoły. Domy utrzymane w takiej stylistyce stanowią doskonałe połączenie prostoty i minimalizmu, a dzięki rezygnacji z licznych zdobień, takich jak balkony, wykusze czy załamania dachu, pozwalają znacząco zredukować koszty związane z budową domu.

Na koszt budowy domu typu stodoła znaczący wpływ ma również prostota tego typu rozwiązania. To domy budowane na planie prostokąta, pokryte prostym, dwuspadowym dachem. Jednak brak dodatkowych elementów dekoracyjnych to nie tylko oszczędność inwestycyjna. Rezygnacja z tego typu rozwiązań pozwala na znaczące obniżenie późniejszych kosztów związanych z eksploatacją domu.

Tym, co wyróżnia nowoczesne stodoły mieszkalne, są przede wszystkim wysoce funkcjonalne rozwiązania. W takim domu nie może zabraknąć antresoli sypialnianych i starannie zaprojektowanej zabudowy wnękowej. W celu pełnego zagospodarowania często mocno ograniczonej powierzchni domu typu stodoła rezygnuje się z długich i krętych korytarzy. Zamiast nich stosuje się prostą, dobrze wykorzystaną przestrzeń komunikacyjną.

W tego typu projektach często centralną część całego domu stanowi salon z aneksem kuchennym, który w przypadku niewielkich domów często stanowi również swego rodzaju korytarz, między sypialniami.

Prostota budynku sprawia, że ten, przy wykorzystaniu odpowiednich materiałów budowlanych, można z powodzeniem uznać za energooszczędny. Brak zbędnych zdobień pozwala znacząco ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem domu, szczególnie wówczas, gdy to będzie wspomagane przez odnawialne źródła energii.

 

Kiedy warto zdecydować się na budowę domu typu stodoła?

Projekty domów utrzymanych w stylistyce nowoczesnej stodoły zwykle wzbudzają zainteresowanie inwestorów dysponujących działkami położonymi na obszarach wiejskich i podmiejskich. Jednak warto pamiętać, że tego typu projekty nie są zarezerwowane wyłącznie dla takiej grupy odbiorców.

Nowoczesna stodoła, z uwagi na specyfikę bryły budynku, szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku wąskich działek, o szerokości mniejszej niż 23 metry. Zastosowanie zwartej bryły na planie prostokąta pozwoli na maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni, przy równoczesnym pozostawieniu części ogrodowej.

 

Budowa domu typu stodoła – na jakie koszty trzeba się przygotować?

Decydując się na wybór projektu domu typu stodoła, należy pamiętać, że na ostateczny koszt, związany z jego budową w dużej mierze wpłyną takie parametry jak powierzchnia użytkowa domu, ilość kondygnacji, rodzaj zastosowanych materiałów, system prowadzonych prac budowlanych, a nawet lokalizacja planowanego przedsięwzięcia.

Na potrzeby stworzenia szacowanego kosztorysu budowy domu typu stodoła uśredniliśmy te stawki. Ostateczny koszt budowy domu typu stodoła może się różnić, a dokładny kosztorys budowy można uzyskać, decydując się na konkretny projekt architektoniczno-budowlany.

Główną zaletą domów typu stodoła jest koszt budowy. Ten jest znacznie niższy, w zestawieniu z planowaną budową tradycyjnego domu o takiej samej powierzchni użytkowej.

W przypadku budowy domu parterowego o powierzchni około 93 metrów kwadratowych szacowany koszt budowy do stanu surowego zamkniętego powinien się zmieścić w kwocie do 223 000 złotych. Zdecydowanie największy koszt stanowić będą prace związane z wykonaniem konstrukcji, stropów i dachów – średnio ok. 146 000 złotych. Koszty związane z realizacją prac ziemnych i fundamentów to z kolei ok. 44 000 złotych, a stolarka okienna i drzwiowa to nawet 33 000 złotych.

Warto pamiętać, że ostateczny koszt związany z wykonaniem stolarki okiennej, uzależniony będzie od ilości zastosowanych okien i ich wielkości. W przypadku projektów, zawierających liczne przeszklenia, pozwalające na maksymalne wykorzystanie naturalnych zasobów, koszt wykonania pełnej stolarki okiennej może znacząco wzrosnąć.

A jak kształtują się koszty w przypadku planowanej budowy piętrowego domu typu stodoła? W przypadku domu piętrowego o powierzchni ok. 115 metrów kwadratowych należy się przygotować na koszt w okolicach 251 000 złotych (kalkulacja dotyczy budowy domu typu stodoła do stanu surowego zamkniętego).

W przypadku domu piętrowego niższy będzie koszt wykonania prac ziemnych i fundamentów. Jest to związane z tym, że zbliżona powierzchnia użytkowa domu rozkłada się na dwie kondygnacje. W przypadku domu, o powierzchni ok. 115 m2 koszt wykonania prac ziemnych i fundamentów powinien się zamknąć w kwocie ok. 33 000 złotych. Podobna zasada dotyczy kosztów związanych z budową dachu. Ogólna powierzchnia użytkowa domu piętrowego rozłożona na dwie kondygnacje sprawia, że przy utrzymaniu takiej samej powierzchni użytkowej domu, znacząco zmniejszą się koszty związane z budową dachu/

Znacznie więcej jednak zapłaci się za wykonanie murowanej konstrukcji domu, w tym wykonanie ścian nośnych i stropów – w przypadku domu dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 115 m2 koszt ten wyniesie ok. 181 000 złotych.

W powyższej kalkulacji celowo nie zostały ujęte koszty związane z wykonaniem instalacji oraz przeprowadzeniem prac wykończeniowych. Ich zakres uzależniony jest ściśle od indywidualnych potrzeb i preferencji danego inwestora, przez co wskazanie uśrednionych wartości może się okazać niemiarodajne.

 

Dom typu stodoła – zalety i wady

Nie ulega wątpliwości, że znacznie niższe koszty budowy domu typu stodoła, mogą przemawiać na korzyść tego typu rozwiązania. Jednak ich specyficzna estetyka z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Właśnie dlatego, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji, dotyczącej wyboru tego typu projektu, należy zapoznać się z głównymi zaletami i wadami tego typu budownictwa.

Na korzyść domów typu stodoła bez wątpienia wpływają takie elementy, jak:

- możliwość budowy również na trudnych działkach, w tym w szczególności wąskich lub z wyraźnym spadkiem terenu,

- krótszy czas budowy – specyficzna, prosta konstrukcja domów typu stodoła pozwala na znaczące skrócenie czasu, potrzebnego na budowę domu,

- niższe koszty, zarówno te związane z budową domu, jak i późniejszym jego utrzymaniem,

- niskie koszty ogrzewania – wynikające w szczególności z możliwości zminimalizowania mostków termicznych,

- możliwość pełnego doświetlenia wnętrza – domy typu stodoła doskonale prezentują się w zestawieniu z panoramicznymi oknami, które poza wysokimi walorami estetycznymi, pozwalają również na skuteczne doświetlenie wnętrza,

- energooszczędność – prosta bryła domu typu stodoła sprawia, że ten zużywa znacznie mniej energii,

- estetyka – nowoczesne stodoły cechuje minimalistyczny styl, który może przemawiać na korzyść tego typu budownictwa,

- funkcjonalność – wybierając odpowiedni projekt domu typu stodoła, można zyskać maksymalną funkcjonalność, również w przypadku niewielkiego metrażu.

Jak widać, lista zalet domów typu stodoła jest naprawdę długa. Jednak tego typu projekty nie są w pełni wolne od wad. Wśród nich, poza specyficznymi preferencjami inwestorów, dotyczącymi ogólnej estetyki budynku, wymienić można takie wady, jak:

- surowy charakter – prosta bryła domu typu stodoła, bez dodatkowych zdobień może sprawiać wrażenie surowej,

- duże okna, które w odpowiednich warunkach stanowią prawdziwą zaletę domów typu stodoła, w gęstej zabudowie mogą się okazać problematyczne, znacząco zaburzając poczucie prywatności,

- specyficzna struktura budynku może prezentować się nieestetycznie, wówczas, gdy znajdzie się w gęstej zabudowie tradycyjnych domów jednorodzinnych.

 

Czy warto zdecydować się na budowę domu typu stodoła?

Wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego to kwestia indywidualna. Ten powinien przede wszystkim odpowiadać na specyficzne potrzeby i preferencje inwestora. Specyficzna bryła domu typu stodoła sprawia, że nie każdemu tego typu dom przypadnie do gustu. Z pewnością tego typu projektów nie można uznać za uniwersalne.

Nie ulega jednak wątpliwości, że rozwiązanie to ma naprawdę długą listę zalet. Odpowiedni dobrany projekt domu w stylu stodoły sprawi, że ten doskonale sprawdzi się również w mieście, zapewniając równocześnie realne oszczędności, które pojawią się już na etapie budowy domu.

Tym samym, planując budowę domu jednorodzinnego, warto rozważyć możliwości, jakie niesie ze sobą dom typu stodoła. Być może okaże się, że rozwiązanie to będzie doskonałym wyborem, pozwalającym na maksymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.


 

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, tj. w szczególności na przesyłanie mi informacji za pomocą telefonu i wiadomości sms.*
Tak   Nie
Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez spółkę New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w Warszawie skierowanej do mnie informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności za pomocą poczty elektronicznej i w tym celu udostępniam swój adres poczty elektronicznej*
Obowiązki informacyjne.
  1. Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (dalej: RODO) informujemy, iż:

    1. Administratorem Państwa danych osobowych jest spółka New-House Robert Skulimowski Sp.k. z siedzibą w (03-289) Warszawieprzy ul. Twórczej 36, KRS: 0000433725 NIP 5242753852 REGON 146302720 (+48) 501-131-233, kontakt@new-house.com.pl Administrator nie wyznaczył Inspektora Ochrony Danych.
    2. Państwa dane osobowe przetwarzane będą w celu udzielenia odpowiedzi na zadane nam pytanie oraz w celach marketingu produktów i usług własnych.
    3. Podstawą przetwarzania Państwa danych osobowych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes realizowany przez administratora).
    4. Państwa dane osobowe będą przechowywane nie dłużej niż przez okres, w którym posiadają przydatność do celu, w jakim zostały zebrane, nie krócej jednak niż przez okres przedawnienia wzajemnych roszczeń, okres przez który jesteśmy zobowiązani przetwarzać dane na podstawie obowiązujących przepisów prawa, w zależności, który z tych okresów będzie trwał najdłużej.
    5. Dane osobowe mogą być przekazywane podmiotom dostarczającym zewnętrzne usługi dla spółki New-House Sp. z o.o. Sp.k. takim jak kancelarie prawne czy firmy świadczące usługi księgowe.
    6. Posiadają Państwo prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania.
    7. Posiadają Państwo prawo do cofnięcia udzielonej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.
    8. Mają Państwo prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzoru, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (dawniej: Generalnego Inspektora Danych Osobowych), gdy uznają Państwo, iż przetwarzanie danych osobowych Państwa dotyczących narusza przepisy RODO.
    9. Podanie danych osobowych nie jest wymogiem ustawowym, umownym, ani warunkiem zawarcia umowy - jest ono dobrowolne. Konsekwencją niepodania danych jest brak możliwości udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie lub brak możliwości prowadzenia działań marketingowych.
    10. Administrator nie zamierza przekazywać danych osobowych do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowych.
    11. W oparciu o dane osobowe Administrator nie będzie podejmował wobec Ciebie zautomatyzowanych decyzji, w tym będących wynikiem profilowania.