Jak zabezpieczyć okna podczas remontu?

Dlaczego należy dokładnie zabezpieczyć okna przed remontem?
Czym można zabezpieczyć okna na czas remontu?
Zabezpieczamy okna na czas remontu
Jak wyczyścić okna po remoncie?
Przy remoncie pojawia się mnóstwo kurzu i pyłu, a ponadto korzystamy nierzadko z różnorodnej chemii budowlanej, która nie jest bez znaczenia dla stolarki okiennej. Najpowszechniejszym problemem przy remoncie są oczywiście zabrudzenia, których trudno się pozbyć. Przy intensywnym szorowaniu można porysować zarówno ramę okien, jak również szyby. Dlatego też lepiej w porę zabezpieczyć te powierzchnie, co na pewno oszczędzi pracy związanej z czyszczeniem po remoncie. Ponadto, niektóre substancje chemiczne przy remoncie mogłyby prowadzić do korozji zawiasów, co znacząco obniżyłoby funkcjonalność okien i wymusiło szybszą wymianę.
Innymi słowy, właściwe zabezpieczenie okien na czas remontu jest istotne nie tylko ze względu na estetyczny wygląd i czystość tych elementów wyposażenia, ale również ich funkcjonalność oraz trwałość. Niestety, w wielu przypadkach jest to etap bagatelizowany, zwłaszcza w przypadku remontów, które są prowadzone samodzielnie przez właściciela domu. Zabezpieczanie okien oraz innych powierzchni bez wątpienia jest czasochłonne i mozolne, ale po remoncie z pewnością podziękujesz sobie za ten ważny środek ostrożności.
Do dokładnego zabezpieczenia okien na czas remontu potrzebujemy jedynie trzech rzeczy, a mianowicie: folii malarskiej lub samoprzylepnej, papierowej taśmy klejącej oraz folii typu stretch. Folie ochronne wykorzystywane do zabezpieczenia okien powinny być dostatecznie grube, tak, aby wykluczyć ryzyko przebijania się zabrudzeń. Na pewno przydadzą się także nożyczki lub nóż do tapet, który pozwoli równo przecinać folię lub taśmę. Kolejną ważną kwestią jest to, aby folie ochronne wykorzystywane do okien bazowały na kleju akrylowym. Nie pozostawi on bowiem śladów na ramie okiennej, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu na sprzątaniu.
Mamy już wszystkie niezbędne akcesoria ochronne i możemy przejść do zabezpieczania okien. Chociaż jest to proces dość czasochłonny i męczący (bo w końcu chcemy się brać za poważniejsze rzeczy), to jednak należy być przy tym bardzo dokładnym. Pamiętaj, że uszkodzenia okien mogą oznaczać bardzo poważne koszty – to najlepszy motywator do tego, aby działać w sposób zorganizowany i staranny. Zabezpieczenie okien na czas remontu najlepiej jest podzielić na trzy etapy:
I to w zasadzie wszystko. Szczelnie zabezpieczone okna na pewno nie ulegną uszkodzeniom mechanicznym, a ponadto nie zostaną zabrudzone, dzięki czemu sprzątanie po remoncie zajmie znacznie mniej czasu. Z kolei newralgiczne punkty okien nie będą narażone na silną chemię, dzięki czemu nie dojdzie do ich korozji. Oczywiście mimo szczelnego zabezpieczenia okien warto zachować szczególną ostrożność prowadząc prace bezpośrednio w okolicy tych elementów wyposażenia domu.
Nawet najdokładniejsze i najbardziej staranne zabezpieczenie okien na czas remontu może okazać się zawodne. Najczęściej jest to kwestia drobnych luk lub zbyt cienkiej taśmy, która może ulec przesiąknięciu. Co robić w sytuacji, gdy okna ulegną zabrudzeniu? Przede wszystkim należy sięgnąć po odpowiednie środki. Okna należy czyścić łagodnymi detergentami – w zupełności wystarczy woda z szarym mydłem. Można także kupić specjalistyczny preparat do mycia stolarki okiennej, który pozwoli szybciej pozbyć się zabrudzeń. Absolutnie nie należy stosować detergentów zawierających kwaski.
Jeśli zabrudzeniem jest trudna do usunięcia pianka montażowa, wówczas należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty, które rozpuszczają piankę. Należy ich używać punktowo, tylko w miejscach zabrudzeń, a po rozpuszczeniu pianki należy dokładnie przetrzeć okna wilgotną ścierką. Czyszczenie okien należy przeprowadzić bezzwłocznie po zakończonym remoncie. Im dłużej zabrudzenia będą na oknach, tym trudniej będzie je usunąć oraz pojawia się większe ryzyko pozostawienia śladów.