Spora liczba inwestorów poważnie rozważa zakup domów z rynku wtórnego, a głównym argumentem przemawiającym na korzyść tego rozwiązania są dużo niższe ceny. Często odstrasza jednak mało atrakcyjny wygląd, który niestety jest bolączką wielu starszych domów pochodzących jeszcze z okresu PRL-u. Wówczas dostęp do projektów i samych materiałów był na tyle ograniczony, że mało kto zwracał uwagę na estetykę. Istnieją jednak skuteczne sposoby na przebudowę starego domu i przekształcenie go w nowoczesną posiadłość dostosowaną do współczesnych realiów. Jak to zrobić?
Na czym polega przebudowa domu?
W pierwszej kolejności warto powiedzieć kilka słów o tym, czym właściwie w świetle prawa jest przebudowa starego domu. Przebudowa to rodzaj prac, w wyniku których zmieniają się parametry użytkowe lub techniczne budynku, ale nie zmieniają się jego cechy charakterystyczne, a zatem: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, liczba kondygnacji. Jeśli w wyniku prac budowlanych zmienia się jeden z wyżej wymienionych parametrów, jest to rozbudowa domu, która może różnić się od przebudowy zakresem formalności, jakie trzeba będzie wykonać przed podjęciem prac.
Na przebudowę domu często decydują się inwestorzy, którzy kupują dom z rynku wtórnego. Taki dom należy zmodernizować i dostosować do współczesnych standardów, np. poprzez jego ocieplenie, wymianę okien (w tym również zmianę rozmiaru), wymianę instalacji wewnętrznych, poprawienie charakterystyki energetycznej. Pod przebudowę domu zaliczyć możemy także adaptację poddasza użytkowego, o ile nie ingerujemy w elementy konstrukcyjne budynku.
Jak przygotować się na przebudowę domu?
Przebudowa domu wiąże się z mniejszą liczbą formalności, aniżeli rozbudowa. W pierwszej kolejności warto jednak skorzystać z opinii fachowca i sprawdzić aktualny stan techniczny budynku. Ocenę stanu technicznego można otrzymać praktycznie od ręki, a koszt takiej usługi wynosi kilkaset złotych. Należy jednak mieć na uwadze to, że ocena stanu technicznego jest wydawana wyłącznie na podstawie obserwacji. Znacznie więcej informacji zawiera natomiast ekspertyza budowlana, ale może ją sporządzić wyłącznie wykwalifikowany specjalista na podstawie dokładnych badań. Na ekspertyzę czeka się zatem znacznie dłużej, a ponadto koszt takiej usługi może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Znając stan techniczny budynku można skuteczniej zaplanować działania i wybrać najlepsze sposoby na przebudowę starego domu. Warto także zatroszczyć się o audyt energetyczny, aby sprawdzić, jak prezentuje się charakterystyka energetyczna. Na tej podstawie można zaplanować termomodernizację. Przebudowa domu zwykle nie wymaga pozwolenia na budowę. Niektóre prace (np. zmiana rozmiaru okien lub wymiana instalacji grzewczej) wymagać będą zgłoszenia prac budowlanych. A jeśli wymagane jest zgłoszenie to potrzebny będzie także projekt przebudowy domu, który może przygotować dla nas architekt.