Dom całoroczny, jak sama nazwa wskazuje, jest domem, który spełnia wszystkie wymagania potrzebne do tego, aby możliwe było przebywanie w nim przez cały rok, także w okresie zimowym. Wiele osób utożsamia domy całoroczne z domami mieszkalnymi. I słusznie, dom mieszkalny niewątpliwie musi być oczywiście domem całorocznym. Jednakże również domy letniskowe mogą służyć nam przez cały rok. Wówczas zmienia się jednak ich przeznaczenie, co może mieć wpływ na rodzaj formalności, jakim trzeba sprostać przed rozpoczęciem inwestycji.
Dom całoroczny w świetle prawa
Dom całoroczny to inaczej dom budowany w technologii pozwalającej na jego użytkowanie przez cały rok. Jest wyposażony we wszystkie instalacje wewnętrzne potrzebne do komfortowego przebywania w budynku niezależnie od pory roku. Sporo osób utożsamia domy całoroczne z domami mieszkalnymi. Domy mieszkalne rzeczywiście są domami całorocznymi, aczkolwiek dom całoroczny nie zawsze jest domem mieszkalnym. Zgodnie z definicją, głównym przeznaczeniem domów mieszkalnych jest zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych domowników. Tymczasem domy całoroczne mogą być również domami rekreacyjnymi, które nie będą wykorzystywane do celów mieszkalnych. Rozróżnienie poszczególnych pojęć jest istotne, ponieważ ma wpływ na przebieg formalności związanych z budową domu.
Czy dom letniskowy może być domem całorocznym?
Nazwa domu letniskowego wskazuje na to, że jest to domek przeznaczony do okresowego pobytu w okresie letnim. Temperatury panujące o tej porze roku nie wymagają bowiem instalacji grzewczej, w którą zwykle dom letniskowy nie jest wyposażony. Jednakże, jak najbardziej istnieją domy letniskowe, które posiadają wszystkie rozwiązania technologiczne umożliwiające przebywanie w nich niezależnie od pory roku. Zgodnie z definicją, domek letniskowy to wolnostojący, parterowy budynek rekreacji indywidualnej, rozumiany jako budynek przeznaczony do okresowego wypoczynku. Całoroczne domy letniskowe mogą posłużyć do spędzania w nich urlopu także w okresie zimowym. Tutaj właściwym pojęciem będzie dom rekreacyjny.
Czym charakteryzują się domy całoroczne?
Domy całoroczne to domy, które zostały zaprojektowane i wybudowane przy użyciu technologii, które pozwolą w nich przebywać przez cały rok. Muszą to być domy spełniające określone wymagania związane z izolacyjnością termiczną. Zwykle są to zatem domy ocieplone lub domy posiadające dostatecznie grube ściany jednowarstwowe, potrzebne do spełnienia określonych warunków technicznych. Podstawą domów całorocznych są również instalacje wewnętrzne. Takie domy muszą posiadać instalację grzewczą, która pozwoli na uzyskanie optymalnej temperatury powietrza także w okresie zimowym oraz dostatecznie wydajną wentylację, która w dużej mierze ma wpływ na bezpieczeństwo domowników. Domy całoroczne posiadają również przyłącze energetyczne (lub instalacje OZE, która może być wykorzystywana przez cały rok), a także instalację wodno-kanalizacyjną skonstruowaną w taki sposób, aby nie dochodziło do zamarzania wody w okresie zimowym.
Jakie formalności wiążą się z budową domu całorocznego?
Prawidłowe zdefiniowanie domu ma znaczenie w kontekście formalności, jakie trzeba będzie spełnić przy budowie domów. Obecnie sporą część domów można wybudować bez pozwolenia, a na zgłoszenie, co jest dużo prostsze i zajmuje mniej czasu. Obecnie na zgłoszenie można wybudować jednorodzinne budynki mieszkalne o powierzchni zabudowy do 70 m2. Muszą to być domy parterowe oraz budowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych inwestora. Tego typu domy wymagają projektu budowlanego. Na zgłoszenie można także wybudować domy całoroczne do rekreacji indywidualnej. Również muszą to być domy parterowe o powierzchni od 35 do 70 m2. Co ważne, domy letniskowe nie wymagają projektu.
Jeśli chodzi o większe domy całoroczne, zarówno te mieszkalne, jak również rekreacyjne, ich budowa jest możliwa po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Inwestor musi dopełnić szeregu formalności, sprawdzić ustalenia miejscowego planu zagospodarowania lub decyzji o warunkach zabudowy, zaopatrzyć się w projekt budowlany, a następnie udać się do urzędu z pakietem dokumentów. Pozwolenie na budowę jest wydawane w toku postępowania administracyjnego, co oznacza, że czas oczekiwania jest znacznie dłuższy. Budowę na zgłoszenie można rozpocząć nawet po 21 dniach, natomiast na pozwolenie trzeba czekać przynajmniej 30 dni (plus dodatkowe dwa tygodnie na uprawomocnienie się decyzji).
Gdzie znajdziesz projekty domów całorocznych?
Obszernym katalogiem gotowych projektów domów całorocznych może pochwalić się firma budowlana New-House. Nasza firma podejmuje współpracę z wieloma znanymi pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu, na naszej stronie dostępne są projekty od wielu różnych autorów. Za pośrednictwem naszego katalogu inwestorzy mogą łatwiej odnaleźć projekt domu dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb, korzystających z licznych filtrów. Istnieje również możliwość sprawdzenia kosztów budowy domu jeszcze przed zakupem projektu. Nasza firma oferuje kompleksową realizację projektów domów całorocznych mieszkaniowych i letniskowych w technologii murowanej.