Po wielu miesiącach pracy Twój dom w końcu jest gotowy do zamieszkania. Zanim jednak będziesz mógł zamieszkać w swoim nowym domu, musisz zatroszczyć się o pewne istotne formalności, które składają się na odbiór budynku. Jest to formalne zakończenie budowy, które wiąże się z koniecznością zgromadzenia kilku dokumentów i złożeniu ich w odpowiednich miejscach. W niniejszym artykule opisujemy formalności towarzyszące inwestorom w trakcie kończenia budowy i odbiorze budynku.
Jakie prace należy wykonać po zakończeniu budowy?
Zanim zamieszkasz w swoim nowym domu, musisz sprawdzić, czy jest on bezpieczny. W tym celu należy skorzystać z usług fachowców, którzy przeprowadzą odbiór oraz inspekcję przyłączy oraz instalacji wewnętrznych, a mianowicie: instalacji wentylacyjnej, przewodów kominowych, instalacji elektrycznej oraz instalacji gazowych. Sprawdzona zostanie także szczelność instalacji wodnej. Protokoły z odbioru poszczególnych instalacji wewnętrznych są niezbędne do formalnego zakończenia budowy.
Inwestor jest także zobowiązany do skorzystania z usług geodety, który wykona tzw. powykonawczą inwentaryzację geodezyjną. Jest to niezbędne do zaktualizowania danych przechowywanych przez instytucje państwowe. Na sporządzenie kompletu dokumentów czeka się nawet ponad 4 tygodnie, dlatego warto umówić się z geodetą od razu po zakończeniu robót budowlanych. Inwentaryzacja powykonawcza będzie jednym z ostatnich wpisów w dzienniku budowy. Po zakończeniu inwestycji kierownik budowy zamyka dziennik, który następnie złożymy w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego.
Jakie dokumenty są potrzebne przy odbiorze budynku?
Aktualnie budowa domu przebiega na podstawie trzyczęściowego projektu budowlanego, w skład którego wchodzą: projekt zagospodarowania działki, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Projekt techniczny nie jest potrzebny przed rozpoczęciem budowy, ale będzie konieczny przy jej formalnym zakończeniu. Poza projektem budowlanym inwestor musi zatroszczyć się o szereg dokumentów, a mianowicie:
- oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem,
- oryginalny dziennik budowy (po usunięciu perforowanych stron będących kopią),
- protokoły odbioru poszczególnych instalacji wewnętrznych,
- dokumentacja geodezyjna po inwentaryzacji powykonawczej,
- charakterystyka energetyczna budynku,
- oświadczenie o właściwym zagospodarowaniu terenów przyległych.
Formalne zakończenie budowy domu nie jest procesem trudnym, a załatwienie wszystkich formalności jest proste i nie powinno zająć wiele czasu. Kluczowe okazuje się właśnie skompletowanie wszystkich dokumentów, które będą potrzebne do złożenia zawiadomienia o zakończeniu budowy.