Akademia Budowlana

Protokół odbioru przyłączy

Spis treści:

Protokół odbioru przyłączy prądu, gazu, wody oraz kanalizacji stanowi końcowy etap złożonego i kosztownego procesu składającego się na uzbrojenie terenu działki budowlanej. Działkę nieuzbrojoną można najczęściej kupić w korzystnej cenie, jednak zanim dokonamy takiej inwestycji, warto dokładnie przeliczyć, co będzie korzystniejsze cenowo – czy tani, aczkolwiek nieuzbrojony grunt czy ziemia już przygotowana do rozpoczęcia budowy, tyle że w wyższej cenie? Inwestorzy, którzy podczas budowy domu jednorodzinnego ściśle współpracują ze specjalistami z New-House mogą liczyć na fachową pomoc na każdym etapie inwestycji, a więc również w momencie poszukiwania i sprawdzania działki budowlanej. Ich wsparcie jest nieocenione w trakcie podejmowania decyzji – działka z uzbrojeniem czy bez uzbrojenia?

 

Spis treści:

 

Przyłącza, czyli uzbrojenie działki budowlanej

 

Trudno sobie wyobrazić nowoczesny dom jednorodzinny bez dostępu do prądu, wody, gazu oraz kanalizacji. Należy jednak wiedzieć, że doprowadzenie tych mediów do budynku wymaga wybudowania osobnego przyłącza do każdej z sieci. Suma wszystkich przyłączy nazywana jest uzbrojeniem działki. W sytuacji, w której inwestor decyduje się na zakup parceli bez dostępu do mediów, o uzbrojenie musi zatroszczyć się we własnym zakresie. Doprowadzenie mediów to proces czasochłonny, energochłonny i kosztowny. Na szczęście nie trzeba wszystkiego załatwiać samodzielnie. Jeśli budowę domu powierzysz New-House zarówno formalnościami, jak i fizyczną budową przyłączy zajmą się nasi profesjonaliści, którzy niejedną tego typu inwestycję z powodzeniem zrealizowali.

 

Osobną kwestię stanowi to, czy w okolicach działki przebiegają odpowiednie linie. Jeśli w pobliżu znajdują się budynki mieszkalne lub uzbrojone działki to wybudowanie przyłączy najpewniej będzie możliwe. Warto to jednak sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego terenu. Taką informację uzyskamy w urzędzie gminy.

 

Należy również wiedzieć, że do uzyskania pozwolenia na budowę lub warunków zabudowy konieczne jest doprowadzenie do działki zarówno prądu, jak i wody.