We współczesnych domach jednorodzinnych coraz częściej sięga się po energooszczędne instalacje grzewcze w postaci niskotemperaturowych kotłów kondensacyjnych oraz pomp ciepła. Zmienia się także sposób dystrybuowania powietrza po domu. Stale rosnącą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe. Bardzo ciekawą alternatywą jest jednak ogrzewanie ścienne, które jest bardzo podobne, tyle tylko, że montowane w ścianach domu. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa ogrzewanie ścienne, a także, jakie zalety i wady posiada to rozwiązanie.
Co to jest ogrzewanie ścienne?
Ogrzewanie ścienne w dużej mierze przypomina ogrzewanie podłogowe, z tą różnicą, że jest montowane w ścianie. Jest to forma ogrzewania płaszczyznowego. Najczęściej spotkamy się z ogrzewaniem wodnym – rurki z wytrzymałego tworzywa sztucznego lub aluminium są poprowadzone po ścianie, a następnie zasłonięte specjalnym tynkiem lub płytami gipsowo-kartonowymi. Ogrzewanie ścienne, podobnie jak podłogowe, najlepiej współpracuje z niskotemperaturowymi kotłami gazowymi lub z pompami ciepła. Temperaturę w pomieszczeniu można łatwo regulować z pomocą termostatu. O ile ogrzewanie podłogowe okazuje się bardzo problematyczne w zastosowaniu na wyższych kondygnacjach, o tyle ogrzewanie ścienne można wykonać dużo łatwiej w dowolnej części domu.
Ogrzewanie ścienne okazuje się bardzo efektywnym źródłem ciepła. Jest także przyjazne dla domowników, ponieważ nie powoduje unoszenia się kurzu, co jest szczególnie niebezpieczne dla alergików i astmatyków. Duży wpływ na efektywność całego systemu mają takie czynniki, jak: rodzaj instalacji grzewczej, wielkość i rozkład pomieszczeń, wielkość przeszkleń. Warto zatem skorzystać z pomocy fachowca, który zajmie się przygotowaniem specjalistycznego projektu takiego ogrzewania.
Rodzaje ogrzewania ściennego
Najpowszechniejszym rodzajem ogrzewania ściennego jest ogrzewanie wodne. Jest zbudowane bardzo podobnie, jak ogrzewanie podłogowe, a zatem składa się z rurek z tworzywa sztucznego, w którym płynie ciepła woda rozprowadzana przez rozgałęziacz. Alternatywą jest natomiast ogrzewanie elektryczne w postaci specjalnych mat lub przewodów poprowadzonych w ścianie. Zaletą tego systemu jest przede wszystkim to, że zajmuje on najmniej miejsca i jest najmniej skomplikowany. Minusem okażą się natomiast wyższe koszty ogrzewania. Do wyboru pozostaje jeszcze ogrzewanie powietrzne. Składa się z kanałów poprowadzonych wewnątrz ścian. Kanały umożliwiają swobodny przepływ ogrzanego powietrza. Wadą jest jednak to, że wykonanie takich kanałów wymaga więcej miejsca, co oznacza, że ściany muszą być grubsze i ograniczą powierzchnię użytkową pomieszczeń.