Inwestorzy przymierzający się do budowy domu często martwią się o dużą ilość formalności oraz spraw urzędowych, które towarzyszą tego typu inwestycji. W praktyce jednak nie ma się czego obawiać. Wystarczy odpowiednio przygotować się do spraw formalnych, aby móc je załatwić szybko i sprawnie. Większość domów jednorodzinnych wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak istnieją sytuacje, w których możliwa jest budowa domu na zgłoszenie. W niniejszym artykule powiemy kilka słów o tym, jak wygląda procedura zgłaszania robót budowlanych.
Zgłoszenie budowy – czym różni się od pozwolenia na budowę?
Zgłoszenie budowy to uproszczona procedura stosowana przy mniej skomplikowanych inwestycjach, które nie muszą być tak skrupulatnie analizowane przez organy administracyjne. Jest to proces łatwiejszy i krótszy do zrealizowania. Jednocześnie, dużo szybciej można otrzymać zielone światło na rozpoczęcie budowy. W ostatnich latach przepisy ustawy Prawo budowlane ulegały zmianom, które stopniowo zastępują pozwolenie na budowę zgłoszeniem. Dla przykładu, w 2015 roku stwierdzono, że rozbudowa domu nie będzie już wymagała pozwolenia, a w zupełności wystarczy zgłoszenie.
Z kolei w 2021 roku wprowadzono zmiany, w ramach których budowa domu o powierzchni zabudowy do 70 m2 jest możliwa bez pozwolenia, a na zgłoszenie. Wcześniej z uproszczonej procedury można było skorzystać wyłącznie w przypadku małych domów parterowych o powierzchni 35 m2. Pozwolenie na budowę jest udzielane inwestorowi w drodze postępowania administracyjnego. Takiego postępowania nie wymaga natomiast akceptacja zgłoszenia. W wielu przypadkach organy nie wydają nawet decyzji, a akceptacja wniosku odbywa się na zasadzie „milczącej zgody”. Taka sytuacja ma miejsce, gdy urząd nie wniesie sprzeciwu w okresie 21 dni od momentu dokonania zgłoszenia.
Jakie domy można wybudować na zgłoszenie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budowa domu na zgłoszenie jest możliwa w przypadku wolnostojących domów jednorodzinnych, parterowych lub z poddaszem użytkowym, o powierzchni zabudowy nieprzekraczającej 70 m2. Ponadto, obszar oddziaływania inwestycji mieści się w całości na działce inwestora. Taki dom musi być również wznoszony w celu zaspokojenia prywatnych potrzeb mieszkaniowych. Przepisy przewidują także budowę na zgłoszenie w przypadku wolnostojących, parterowych budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 35 m2.
W 2022 roku coraz więcej mówiło się o tym, że od początku 2023 roku wszystkie domy jednorodzinne będzie można budować na zgłoszenie, zamiast pozwolenia. Na ten moment stosowna nowelizacja wciąż nie weszła w życie, ale niewykluczone, że dojdzie do tego jeszcze w tym roku. A zatem, w momencie, w którym czytasz ten tekst być może możliwa jest budowa domu na zgłoszenie niezależnie od jego powierzchni użytkowej. Warto sprawdzić aktualny stan prawny.