Projekt wnętrz wykonany przez doświadczonego specjalistę stanowi gwarancję, że pomieszczenie zostanie wykończone w sposób zapewniający nie tylko estetyczny wygląd, ale również wysoką funkcjonalność. Inwestorzy samodzielnie decydujący o wykończeniu swojego domu często nadmierną uwagę przykuwają do samej stylistyki i ładnego wyglądu wnętrza, a kompletnie pomijają kwestię funkcjonalności, przez co takie wnętrze nie spełnia potem pokładanych w nim nadziei. Sprawdźmy, kiedy warto zdecydować się na projekt wnętrz i ile kosztuje takie udogodnienie.
Gotowy projekt domu a projekt wnętrz
Wielu inwestorów decyduje się na budowę domu na podstawie zakupionego projektu gotowego. W Polsce funkcjonuje wiele pracowni architektonicznych, dzięki czemu wybór takich projektów jest naprawdę ogromny. Gotowy projekt wystarczy jeszcze powierzyć architektowi, który zajmie się jego adaptacją i sporządzi kompletny projekt budowlany. Warto nadmienić, że gotowy projekt domu może być pewnym wsparciem również w kontekście aranżowania wnętrz.
Obowiązkowym elementem każdego gotowego projektu są bowiem rzuty poszczególnych kondygnacji. Taki rzut ukazuje usytuowanie ścian działowych, a także wskazuje na optymalne rozmieszczenie mebli w danym pomieszczeniu, zgodnie z koncepcją autora projektu. Rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia jest podparte projektem instalacji wewnętrznych – projektant przy ustalaniu lokalizacji dla prysznica, wanny czy umywalki bierze pod uwagę to, w którym miejscu znajdą się punkty wodne. Inwestorzy finalnie mogą oczywiście urządzić wnętrza po swojemu, niemniej jednak, zawsze warto zwrócić uwagę na układ sugerowany przez projektanta. Niektóre gotowe projekty domów zawierają również wizualizacje wnętrz z propozycją aranżacji.
W jakich pomieszczeniach najbardziej przydaje się projekt wnętrz?
Najtrudniejsze w prawidłowej aranżacji są łazienki i kuchnie. Tutaj łatwo popełnić błędy, które niekorzystnie odbiją się na funkcjonalności wnętrza. W przypadku łazienki trzeba uwzględnić wybór materiałów odznaczających się większą odpornością na wilgoć. Biorąc pod uwagę, że większość łazienek to małe pomieszczenia bez dostępu do okien, najlepiej sprawdza się jasna kolorystyka. Ciemniejsze kolory mogą stanowić dodatek, nadający wnętrzu charakteru. Rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienki musi być oparte na usytuowaniu punktów wodnych. Duże znaczenie ma również to, czy wybierzemy elementy tradycyjne czy do zabudowy.
W przypadku kuchni problematyczną kwestią jest po pierwsze rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, a następnie skompletowanie zestawu mebli w odpowiednich rozmiarach pasujących do wymiarów wnętrza. Przy wyborze materiałów trzeba zwrócić uwagę na to, że podłogi oraz niektóre ściany w kuchni są bardzo narażone na zachlapania oraz zabrudzenia. W związku z tym powinny to być lśniące i gładkie powierzchnie, które łatwiej będzie utrzymać w czystości. W nowoczesnych domach trudności w aranżacji mogą sprawiać także pokoje dzienne, zwłaszcza, gdy są one zaprojektowane na otwartym planie razem z jadalnią i kuchnią.
Jakie korzyści może zaoferować dobry projekt wnętrz?
Decydując się na projekt wnętrz zyskujemy pewność, że pomieszczenie zostanie zaaranżowane w sposób gwarantujący wysoką estetykę, spójną stylistykę, ale również funkcjonalność, która jest podstawą dla komfortu domowników. Samodzielne aranżowanie wnętrz jest narażone na liczne błędy, które ujawnią się dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych. Takie błędy często wymuszają rychłe poprawki, co finalnie oznacza dodatkowe koszty. Decydując się na projekt wnętrza zyskujemy możliwość optymalizacji kosztów wykończenia.
Na projekt wnętrz warto zdecydować się z zwłaszcza w przypadku takich wnętrz, jak: kuchnia, łazienka, a także pokój dzienny, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniami o nieregularnych kształtach, które zawsze sprawiają więcej trudności przy aranżacji. Warto zauważyć, że kompletny projekt wnętrz ułatwia także zakup odpowiednich materiałów oraz zmniejsza ryzyko dużych strat materiałów właśnie ze względu na nieregularne kształty wnętrza. W przypadku takich wnętrz, jak np. gabinet, sypialnia czy pokój telewizyjny ryzyko popełnienia kosztownych błędów jest dużo niższe. Projekt wnętrz dla tych pomieszczeń mogą jednak zamówić inwestorzy dysponujący większym budżetem.
Rodzaje projektów wnętrz
Warto również zauważyć, że projekty wnętrz można podzielić na trzy grupy. Najtańsze są projekty koncepcyjne, które zawierają: rzut funkcjonalny pomieszczeń z rozmieszczeniem mebli i wyposażenia, realistyczne wizualizacje ukazujące to, jak wyglądać będzie wnętrze, a także spis materiałów potrzebnych do uzyskania takiego efektu. Projekty koncepcyjne często można uzyskać za darmo, zwłaszcza w przypadku kuchni oraz łazienek. W sklepach meblowych pomocą służą konsultanci, którzy posiadają do dyspozycji programy projektowe, które pozwolą na stworzenie takiej koncepcji w towarzystwie klienta, a także bieżące wprowadzanie zmian i poprawek.
Bardziej zaawansowany jest natomiast projekt wykonawczy, w którym dodatkowo uzyskujemy: rzuty techniczne z uwzględnieniem instalacji oraz detali, schematy zabudowy dla mebli i innych elementów wyposażenia, dokładny spis i przedmiar materiałów oraz sprzętów wyposażenia wnętrza. Na podstawie tego projektu można oszacować całkowite koszty aranżacji. Najdroższą opcją jest natomiast projekt zaawansowany z nadzorem autorskim. Projektant nadzoruje realizowane prace i towarzyszy nam na zakupach, dając gwarancję tego, że projekt wnętrz zostanie prawidłowo zrealizowany.
Ile kosztuje profesjonalny projekt wnętrz?
Proste projekty koncepcyjne można uzyskać za darmo, jako klienci sklepu meblowego, w którym wybierzemy wyposażenie wnętrza. Koszty opracowania projektu wykonawczego zależą w głównej mierze od renomy architekta, a także od stopnia skomplikowania planowanego wnętrza. Stawki zaczynają się od kwoty ok. 100 zł za metr kwadratowy, a kończą nawet na 300 zł w przypadku projektów z nadzorem autorskim. Warto także nadmienić, że decydując się na projekt wnętrz dla całego domu często zapłacimy za m2 taniej, aniżeli w przypadku projektu dla pojedynczego wnętrza.