Ciepły montaż okien – na czym to polega?
Spis treści:
W kontekście izolacyjności termicznej, okna to newralgiczny punkt każdego budynku. To właśnie przez stolarkę okienną najczęściej ucieka najwięcej ciepła. We współczesnych domach stosuje się wysokojakościowe okna odznaczające się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Są one w stanie skutecznie ograniczyć problem wychładzania lub nadmiernego nagrzewania się domu. W tym aspekcie niezwykle istotną rolę odgrywa ciepły montaż okien. Bez właściwego sposobu montażu, nawet najlepsze okna mogą okazać się zawodne.
Czym charakteryzują się współczesne okna?
Okna wykorzystywane w nowych domach muszą odznaczać się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zgodnie z normami WT 2021, współczynnik ten nie może przekraczać 0,9 W/(m2*K) dla okien ściennych oraz 1,1 W/(m2*K) dla okien dachowych. Rygorystyczne warunki techniczne wprowadza się po to, aby nowe budynki zużywały mniej energii pierwotnej na cele grzewcze, wentylację oraz klimatyzację. Tak się składa, że okna często mają kluczowe znaczenie dla komfortu termicznego w domu. W zimie muszą one zatrzymać wyprodukowanie ciepło w domu i nie wpuścić chłodu, a w lecie na odwrót – muszą chronić przed nadmiernym nagrzewaniem się domu. Ciepły montaż okien jest potrzebny, aby nowoczesne okna mogły w pełni ukazać swój potencjał.
Na czym polega ciepły montaż okien?
W ciepłym montażu okien stosuje się trójwarstwową ochronę, która nie tylko ma zapewnić należytą izolacyjność termiczną, ale również zapewnić ochronę materiału termoizolacyjnego. Ciepły montaż okien polega zatem na zastosowaniu trzech warstw: środkowej, wewnętrznej oraz zewnętrznej. Warstwa środkowa to wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która szczelnie wypełnia przestrzeń pomiędzy ścianą, a ramą okienną. Warstwa wewnętrzna jest zbudowana z taśmy paroszczelnej. Zapobiega ona przedostawaniu się pary wodnej z pomieszczenia do pianki uszczelniającej. Z kolei warstwa zewnętrzna to taśma paroprzepuszczalna, która chroni izolację przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz budynku, np. z opadów atmosferycznych.
Przewaga ciepłego montażu nad montażem tradycyjnym
Tradycyjny montaż okien opiera się na zastosowaniu kitu oraz pianki uszczelniającej. Często okazuje się to rozwiązanie niedostateczne i w miejscach montażu okien powstają mostki termiczne, które są odpowiedzialne za przenikanie ciepła. Problemem często okazuje się wilgoć, która z czasem może prowadzić do rozszczelnienia okien i utraty właściwości termoizolacyjnych pianki uszczelniającej. To właśnie dlatego ciepły montaż okien sięga po taśmy paroprzepuszczalne oraz taśmy paroszczelne. Będą one odpowiadać za swobodne przenikanie pary wodnej na zewnątrz budynku, ale jednocześnie nie dopuszczą do tego, aby para wodna zebrała się w okolicy pianki termoizolacyjnej. W ten sposób zyskuje ona ochronę, która pozwoli przez długie lata zachować szczelność termoizolacji.
W jaki sposób można wykonać ciepły montaż okien?
Istnieją dwie popularne techniki ciepłego montażu okien. Pierwsza z nich polega na wykonaniu instalacji warstwowej w warstwie ocieplenia budynku. Osadzenie okien w ten sposób jest dużo trudniejsze i zajmuje więcej czasu, co przekłada się na wyższy koszt usługi. Trzeba jednak przyznać, że to właśnie ten sposób montażu pozwala uzyskać najlepsze rezultaty, zarówno jeśli chodzi o izolacyjność termiczną, jak również izolacyjność akustyczną. Dlatego też, ciepły montaż okien coraz częściej bazuje na wykorzystaniu istniejącej warstwy termoizolacyjnej budynku do prawidłowego osadzenia okien.
Druga technika polega na zastosowaniu specjalnych, termoizolacyjnych konsol, które przytwierdza się do ścian zewnętrznych, a konkretniej do warstwy muru. Okno zabudowane izolacją można dodatkowo wysunąć w warstwę docieplenia, eliminując w ten sposób ryzyko pozostawienia mostków termicznych. Jest to prostsza technika, jednak łatwość jej wykonania zależy od materiału budowlanego. W przypadku materiałów o nierównej powierzchni, np. pustaków ceramicznych, kluczowe jest szczelne zaizolowanie łączeń konsoli z murem.
Dlaczego warto zlecić ciepły montaż okien?
Ciepły montaż okien jest kosztowniejszy od tradycyjnego montażu, ale tylko w ten sposób możesz wykorzystać potencjał nowoczesnych okien odznaczających się niskim współczynnikiem przenikania ciepła. W przypadku tradycyjnego montażu często dochodzi do nieszczelności pomiędzy murem, a ramą okna. Obecne tu mostki termiczne sprawiają, że nawet najlepsza stolarka okienna okaże się zawodna. Ciepły montaż okien w perspektywie długofalowej pozwala uzyskać spore oszczędności wynikające z lepszej energooszczędności budynku. Taki dom zużywa znacznie mniej energii na ogrzewanie czy klimatyzację, dzięki czemu wyższy koszt ciepłego montażu szybko się zwraca.