Co zawiera projekt branżowy?

Obiekty budowlane mogą być wznoszone wyłącznie na podstawie kompletnego projektu budowlanego sporządzonego przez wykwalifikowanego architekta. Aktualnie projekt budowlany składa się z trzech części, a mianowicie: z projektu architektoniczno-budowlanego, z projektu zagospodarowania terenu lub działki, a także z projektu technicznego. Projekt budowlany możemy podzielić także ze względu na branże, którego dotyczą poszczególne elementy. Są to branże: architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, a także instalacji elektrycznych. Czasem obiekty potrzebują także projektu instalacji gazowej – to kolejna branża składająca się na projekt budowlany. Reasumując, projekt branżowy to swoiste rozszerzenie projektu budowlanego, zawierający szczegółowe informacje w dziedzinie określonej branży, której dotyczy to opracowanie.
Projekty branżowe składają się na kompletny projekt budowlany. Aby stworzyć funkcjonalny i trwały dom, trzeba odpowiednio dobrać rozwiązania konstrukcyjne, ale również technologiczne. Pojedynczy architekt nie posiada wiedzy na temat wszystkich możliwych branż, ponieważ jest to po prostu niemożliwe. Każdy architekt specjalizuje się w określonej branży i rozwija swoje kompetencje wokół niej. To sprawia, że przy projekcie budowlanym w praktyce pracuje kilku różnych architektów.
Rodzaje projektów branżowych możemy podzielić właśnie ze względu na branże, które składają się na kompletny projekt budowlany. Zazwyczaj są to cztery obowiązkowe elementy, a mianowicie: projekt architektoniczny, projekt konstrukcyjny, projekt instalacji sanitarnej, a także projekt instalacji elektrycznej. Jak już mówiliśmy, osobną kategorią będzie także projekt instalacji gazowej. Odrębną branżą jest także drogownictwo i wykorzystywane w nim projekty dróg. Dla przykładu, projekt zjazdu z drogi publicznej będzie właśnie projektem branżowym dotyczącym drogownictwa.
Projekt branżowy obejmuje szczegółowe informacje w dziedzinie branży, którego dotyczy to opracowanie. I tak, projekt architektoniczny obejmuje poszczególne rzuty kondygnacji i elewacji, schematy, opis kluczowych parametrów technicznych obiektu. Projekt konstrukcyjny skupia się na poszczególnych materiach wykorzystanych do budowy domu. Projekt sanitarny obejmuje szczegółowe informacje na temat instalacji wodno-kanalizacyjnej w domu. No i projekt instalacji elektrycznej, który pozwala na wykonanie krok po kroku takiej instalacji w domu. Wszystkie projekty branżowe zebrane do kupy złożą się na całościowy projekt budowlany, który posłuży wykonawcy do zrealizowania prac budowlanych. Nie zawsze jednak potrzebny jest projekt budowlany. Jeśli posiadasz już dom i chcesz go wyposażyć w instalację gazową, wówczas potrzebny będzie wyłącznie projekt branżowy związany z wykonaniem takowej instalacji.
Projekty branżowe są niezbędne przy budowie każdego obiektu budowlanego. To na ich podstawie wykonawca wie, co ma robić, natomiast stosowny organ administracyjny może wydać pozwolenie na budowę. Projekty branżowe wchodzą w skład projektu budowlanego, czyli obszernego opracowania zawierającego informacje na temat wszystkich rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych. Projekt branżowy jest także potrzebny, gdy zależy Ci na wykonaniu określonej instalacji. Planujesz generalny remont domu i chcesz całkowicie zmodernizować sieć elektryczną? W tej sytuacji potrzebny będzie projekt instalacji elektrycznej, który jest właśnie projektem branżowym.
Projekt branżowy wykonuje architekt posiadający stosowne uprawnienia budowlane dla danej branży, a także wpisany do izby samorządu zawodowego architektów. A jak powstaje projekt budowlany, w skład którego wchodzi kilka projektów branżowych? Przy takim projekcie najczęściej pracuje kilku architektów wyspecjalizowanych w danej branży, ale pieczę nad całością trzyma jeden architekt. W przypadku budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej działania koordynuje najczęściej projektant z branży architektonicznej. Ale już w przypadku obiektów przemysłowych czy magazynowych pieczę nad projektem może trzymać inżynier budownictwa.