Istnieje wiele różnorodnych technik układania drewnianej podłogi z desek. Najstarszym sposobem jest zastosowanie tzw. legarów. To element konstrukcyjny, który będzie odpowiadał za prawidłowe podparcie podłogi i przenoszenie obciążeń. Prawidłowe zastosowanie legarów pozwala również wyeliminować problem skrzypienia drewnianej podłogi nawet po wielu latach eksploatacji. Z tego artykułu dowiesz się, czym właściwie są legary, jakie rodzaje legarów podłogowych wyróżniamy, a także, jakie zastosowanie posiadają legary w budownictwie.
Czym właściwie są legary?
Legary to drewniane elementy konstrukcyjne wykorzystywane przy układaniu właściwych podłóg, najczęściej drewnianych, z desek lub paneli, ale również z płyt drewnopodobnych. Legary podłogowe mają prostokątny przekrój, a ich wymiary mogą być bardzo zróżnicowane. Dobiera się je na podstawie docelowej podłogi oraz specyfiki miejsca, w jakim będą wykorzystywane. Najmniejsze legary mają wysokość 4,5 cm, ale do układania podłóg najczęściej wykorzystuje się legary 5 i 6 cm. Rzadziej stosuje się natomiast wysokie legary 7 cm. Jeśli chodzi o szerokość legarów, najmniejsze z nich zaczynają się od 4,5 cm, natomiast najdłuższe mierzą nawet ponad 20 cm.
Rodzaje legarów podłogowych
Legary podłogowe możemy podzielić na rodzaje ze względu na materiał, z jakiego są wykonane. Musi to być materiał dostatecznie trwały i zdolny do przenoszenia dużych obciążeń, jakie będzie generowała docelowa podłoga. Najczęściej spotkamy się z legarami wykonanymi z drewna sosnowego, modrzewiowego oraz świerkowego. Z drzew liściastych, do produkcji legarów nadają się zwłaszcza twarde drewna, takie jak dąb lub jesion. Bardzo dobrą propozycją, aczkolwiek wymagającą większych wydatków, są niektóre gatunki drewna egzotycznego (np. angelim). Zaletą takiego drewna jest większa odporność na wilgoć.
Legary z definicji są kojarzone z elementami drewnianymi, jednak warto zauważyć, że podstawę pod docelową podłogę można wykonać także z innych materiałów. Bardzo popularne są legary kompozytowe, stanowiące połączenie drewna oraz tworzyw sztucznych. Są bardziej odporne na wilgoć, a jednocześnie nie są narażone na oddziaływanie pleśni oraz szkodników. Legary mogą być wykonane także z metalu, np. z aluminium. Tego typu legary często stosuje się np. na poddaszu, ze względu na ich lekkość. Pozwalają skutecznie odciążyć strop.