Gdy dotychczasowa kubatura i powierzchnia użytkowa domu okazują się niewystarczające, właściciel domu może pomyśleć o rozbudowie. Są to prace budowlane polegające na dobudowaniu do istniejącego budynku nowej części, którą może być np. dodatkowy pokój. Planując taką inwestycję należy pamiętać o kilku niezbędnych formalnościach. W tym artykule tłumaczymy, na czym polega dobudowa pokoju do domu i jak poprawnie zrealizować taką inwestycję.
W ramach jakich prac można dobudować pokój do istniejącego domu?
Dobudowa pokoju do domu jest możliwa w ramach rozbudowy domu. Są to prace budowlane, których celem jest uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. W ramach tych prac zmieniać się mogą kluczowe parametry obiektu, a zatem: długość, szerokość, kubatura, powierzchnia zabudowy. Rozbudowa może być realizowana w poziomie, jak i w pionie, aczkolwiek dobudowa pokoju to oczywiście rozbudowa w poziomie. Powiększenie istniejącego budynku jest jak najbardziej możliwe, pod warunkiem, że nie będą nas ograniczać przepisy związane z uwarunkowaniami lokalnymi. Ponadto, należy pamiętać o minimalnych odległościach, jakie trzeba zachować od granic działki przy dobudowie nowej części obiektu.
Czy dobudowa pokoju do domu jest możliwa?
O ile pozwalają na to uwarunkowania lokalne oraz powierzchnia działki – jak najbardziej. Zacznijmy może od tego drugiego czynnika. Dobudowa pokoju do domu jest możliwa, ale należy pamiętać o zachowaniu minimalnych odległości nowej części obiektu od granic działki. W przypadku ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi są to 4 metry, natomiast w przypadku ścian pozbawionych otworów są to 3 metry. Na wąskich działkach (poniżej 16 metrów) możliwe jest zmniejszenie tych odległości do 1,5 metra lub budowa w granicach działki przy zachowaniu określonych wymagań.
Jeśli chodzi o uwarunkowania lokalne, dobudowa pokoju do domu musi być zgodna z przepisami, które zostały opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na danym obszarze. Jeśli działka jest położona na obszarze, dla którego nie utrwalono planu miejscowego, wówczas o możliwości rozbudowy domu decydować będzie decyzja o warunkach zabudowy. Decydującymi czynnikami okaże się maksymalna dopuszczalna powierzchnia zabudowy, jak również wskaźnik intensywności zabudowy (stosunek powierzchni zabudowanej do niezabudowanej).
Z kronikarskiego obowiązku warto jeszcze przytoczyć opcję, w której mamy do czynienia z budynkiem wpisanym do rejestru zabytków. Tutaj dobudowa pokoju do domu również będzie możliwa, ale wymagać to będzie znacznie większej ilości formalności, a ponadto swojej zgody będzie musiał udzielić powiatowy konserwator zabytków.