Działka rekreacyjna nie posiada prawnej definicji, ale przyjmuje się, że jest to teren przeznaczony pod rekreację, na którym można wznosić m.in. altany czy domki letniskowe. W praktyce wiele zależy jednak od rodzaju działki – czym innym jest działka położona na terenach rekreacyjnych, a czym innym działka przynależąca do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym artykule sprawdzamy, co można wybudować na działce rekreacyjnej.
Co to jest działka rekreacyjna?
W ustawie Prawo Budowlane nie znajdziemy prawnie ugruntowanej definicji działki rekreacyjnej. Pozostaje nam jedynie definicja umowna, w której działką rekreacyjną określa się działkę, która jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowo-rekreacyjne i nie daje możliwości budowy domu całorocznego. W Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego możemy wskazać dwa rodzaje działek rekreacyjnych: tereny usług sportu i rekreacji oznaczone skrótem US i kolorem zielono-czerwonym, a także tereny ogródków działowych oznaczone kolorem zielonym i skrótem ZD.
W wielu przypadkach działki rekreacyjne nie są jednak objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wybrana działka nie jest zaliczana do gruntów rolnych lub leśnych, wówczas inwestor może podjąć próbę wybudowania na takim terenie Budynku Rekreacji Indywidualnej (nie wymaga pozwolenia na budowę). Wymagane formalności to zgłoszenie prac budowlanych - z tego względu domki letniskowe często określa się mianem domków na zgłoszenie. Jeśli inwestor nie otrzyma odmowy ze strony organu administracyjnego, może na wybranej działce postawić dom letniskowy.
Zgoła inaczej wygląda kwestia działek wchodzących w skład Rodzinnych Ogródków Działkowych. Jest to większy obszar podzielony na parcele oraz część wspólną dla wszystkich działkowiczów, a piecze nad terenem trzyma dyrekcja ROD. Co ważne, to ROD jest pełnoprawnym właścicielem tego terenu, a osoba prywatna może jedynie wydzierżawić parcelę wchodzącą w skład tego terenu. Wówczas o możliwym zagospodarowaniu wydzierżawionej działki w dużej mierze decyduje właśnie regulamin ROD.
Czy na działce rekreacyjnej można budować?
Wszystko zależy tak naprawdę od konkretnej działki. W przypadku obszarów objętych MPZP to właśnie ten dokument okazuje się wiążący i reguluje to, w jaki sposób można zagospodarować działkę. W przypadku działek położonych na obszarze nieobjętym MPZP inwestor może podjąć próbę budowy Budynku Rekreacji Indywidualnej. O ile zgłoszenie nie zostanie zakwestionowane, inwestor zyska możliwość budowy obiektu wskazanego w projekcie. Bezpieczniejszą opcją dla działek położonych na terenie nieobjętym MPZP jest uprzednie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
A jak to wygląda w przypadku działek rekreacyjnych zaliczonych do Rodzinnych Ogródków Działkowych? Jak już mówiliśmy, tutaj pełnoprawnym właścicielem i zarządcą terenu jest ROD i to właśnie dyrekcja ROD-u może decydować o możliwościach zagospodarowania działek wchodzących w skład wybranego kompleksu. Reasumując, budowa na takiej działce rekreacyjnej będzie możliwa tylko w sytuacji, gdy będzie to zgodne z regulaminem ROD i po uzyskaniu zgody ze strony dyrekcji.