Budynki biurowe są niezbędne wszystkim firmom, które są zobowiązane zapewnić swoim pracownikom odpowiedni komfort przy wykonywaniu typowych prac biurowych, które często są określane mianem prac intelektualnych. Co za tym idzie, projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego musi spełniać szereg istotnych norm i wymogów. W tym artykule omówimy najważniejsze wymagania, o których powinien pamiętać inwestor i wykonawca.
Co to jest budynek biurowy?
Budynek biurowy określany potocznie biurowcem to budynek, który zawiera w sobie pomieszczenia przeznaczone do wykonywania pracy umysłowej. Do budynków biurowych zaliczają się nie tylko siedziby firm, ale również urzędy oraz wiele innych obiektów użyteczności publicznej, w których wykonywana jest praca intelektualna. Nierzadko przeznaczenie takich budynków jest mieszane. Możemy wskazać np. budynki biurowo-usługowe przeznaczone także do przyjmowania większej liczby klientów, czy też budynki biurowo-socjalne, w których dostępna jest część socjalna dla pracowników, w której mogą oni zaspokoić swoje podstawowe potrzeby w miejscu pracy.
Projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego musi być dostosowany nie tylko do przepisów ustawy o prawie budowlanym, ale również sprostać wymaganiom stawianym przez prawo pracy. Pomieszczenia dla pracowników muszą bowiem spełniać wiele norm związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jeśli pomieszczenia, w których pracownicy wykonują pracę umysłową nie spełniają tych norm, pracodawca naraża się na surowe konsekwencje.
Jaki wymogi musi spełniać projekt budynku biurowego?
Istnieje wiele norm, które są uwzględnione w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakie muszą spełniać określone rodzaje budynków. My skupimy się jedynie na najważniejszych z nich. Każdy pracownik, który spędza w biurze przynajmniej 4 godziny w ciągu dnia potrzebuje określonej przestrzeni dla siebie. Zgodnie z przepisami jest to: min. 13 m3 kubatury, 2 m2 wolnej posadzki oraz 6 m2 stanowiska pracy. Jednocześnie, pomieszczenia biurowe nie mogą być niższe niż 3 metry. Tylko w niektórych sytuacjach można je obniżyć do 2,5 metra. Do tego dochodzą normy zawiązane z zapewnieniem dostatecznej ilości światła, wentylacji oraz optymalnej temperatury.
Poza wymaganiami związanymi z zapewnieniem odpowiedniej warunków do pracy umysłowej dochodzą także wymagania, jakie muszą spełniać wszystkie nowe budynki. Chodzi tu m.in. o charakterystykę energetyczną. Dlatego też, architekt odpowiedzialny za projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego musi dysponować wszechstronną wiedzą i znać aktualne przepisy.
W jaki sposób można pozyskać projekt budynku biurowego?
Załóżmy, że pracodawca planuje budowę budynku biurowego, aby zapewnić większej liczbie pracowników możliwość wykonywania pracy w komfortowych warunkach. W jaki sposób może on pozyskać odpowiedni projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego? Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zakup gotowego projektu z katalogu jednej z pracowni architektonicznych. Następnie taki projekt oddaje się w ręce architekta, który będzie odpowiedzialny za proces adaptacji. W wyniku adaptacji projekt można dostosować do specyfiki działki i uwarunkowań lokalnych. Drugą opcją jest zamówienie projektu indywidualnego, który od początku będzie tworzony pod kątem potrzeb danej firmy oraz pod specyfikę konkretnej działki.
Projekt architektoniczno-budowalny budynku biurowego – gotowy czy indywidualny?
Sporządzając projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego architekt musi wziąć pod uwagę liczbę pracowników, jaka będzie mogła w nim wykonywać codzienne obowiązki. Gotowe projekty mają charakter uniwersalny i są dostosowane do potrzeb różnych firm. Można znaleźć małe biurowce dla firm zatrudniających do 10 osób, jak również projekty ogromnych biurowców, w których mogą się mieścić siedziby wielu firm. Inwestor, który planuje budowę takiego obiektu z myślą o wynajmie lub sprzedaży powierzchni użytkowej może spokojnie wybrać gotowy projekt.
Jeśli jednak projekt wybiera pracodawca i zależy mu na tym, aby uzyskać projekt w pełni dostosowany do specyfiki działalności firmy, wówczas lepszym rozwiązaniem może okazać się projekt indywidualny. Architekt bierze bowiem pod uwagę indywidualne oczekiwania inwestora i stara się je przelać na papier w formie funkcjonalnego i przemyślanego projektu, który jednocześnie jest dostosowany do specyfiki działki. Projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego tworzony na zamówienie jest droższy od projektu gotowego, ale daje gwarancje, że budynek sprosta oczekiwaniom inwestora.
Gdzie można zamówić indywidualny projekt budynku biurowego?
Indywidualny projekt architektoniczno-budowlany budynku biurowego można zamówić u architekta posiadającego stosowne uprawnienia i znającego przepisy związane z projektowaniem tego typu obiektów. Firma budowlana New-House zatrudnia wykwalifikowanych architektów, którzy mogą wykonać przemyślany i funkcjonalny projekt dostosowany do Twoich potrzeb. Dysponujemy także obszernym katalogiem, w którym można znaleźć gotowe projekty budynków biurowych pochodzące od wielu znanych i cenionych pracowni architektonicznych. Nasza firma oferuje także kompleksową budowę budynków biurowych w technologii murowanej. Wybierając inwestycję z naszą firmą możesz oczekiwać profesjonalizmu, terminowości i niezawodności.