Akademia Budowlana

Gotowe projekty domów

Spis treści:

Osoby przygotowujące się do budowy domu muszą pozyskać projekt architektoniczno-budowlany według którego prowadzone będą wszystkie prace budowlane. W katalogach pracowni architektonicznych można znaleźć gotowe projekty domów. To szybki i wygodny sposób – wystarczy wybrać i zakupić taki projekt, a następnie oddać go w ręce architekta w celu adaptacji. Gotowe projekty domów można znaleźć także na stronie internetowej New House. To wynik współpracy naszej firmy z wieloma cenionymi pracowniami architektonicznymi.

 

Co to jest gotowy projekt domu?

 

Gotowe projekty domów to po prostu projekty, które zostały stworzone przez architekta lub pracownię architektoniczną, a następnie trafiły do ogólnodostępnych katalogów. Każdy inwestor może pozyskać taki projekt, a następnie oddać go w ręce wykwalifikowanego architekta, który zajmie się procesem adaptacji. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest różnorodność – do wyboru inwestorów pozostaje kilkadziesiąt tysięcy gotowych projektów domów stworzonych zarówno przez polskie, jak również zagraniczne pracownie architektoniczne.

 

Tak duża różnorodność sprawia, że wiele osób ma problem, aby postawić na konkretny projekt domu. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, takich jak np.: powierzchnia użytkowa domu, liczba pokoi, liczba łazienek, zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne, walory estetyczne, garaż. Wybierając gotowe projekty domów inwestor może skrócić czas potrzebny do rozpoczęcia inwestycji. Rozwiązanie to wymaga bowiem mniej czasu, aniżeli projekt indywidualny tworzony na zamówienie.

 

Kilka słów o historii gotowych projektów domów

 

Dawniej budynki wznoszono zgodnie z indywidualną wizją architekta. Niektóre budynki były nawet wznoszone bez profesjonalnego projektu. Gotowe projekty domów to rozwiązanie, które pojawiło się dopiero na początku XX wieku w Stanach Zjednoczonych. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się pierwsze katalogi, w których można było odnaleźć ogólnodostępne dla wszystkich projekty. Początkowo posługiwano się numeracją, ale dość szybko pracownie zaczęły nadawać swoim dziełom nazwy handlowe. Początkowo wybór był bardzo skromny. Dopiero później pracownie zaczęły udostępniać gotowe projekty domów w bardzo zróżnicowanych stylach architektonicznych. Od kilkunastu lat coraz większe zainteresowanie zyskują projekty modernistyczne i minimalistyczne.

 

Kto jest autorem gotowych projektów domów?

 

Gotowe projekty domów mogą być tworzone przez niezależnego architekta, ale częściej odpowiadają za nie pracownie architektoniczne zatrudniające wielu fachowców. Skraca to czas pracy i pozwala danej pracowni urozmaicić swój katalog. Niektóre pracownie stawiają na różnorodność, podczas gdy inne specjalizują się w konkretnych typach domów, np. domach klasycystycznych, dworkach, czy też domach w stylu nowoczesnym.

 

Głównym autorem projektu zawsze musi być jednak konkretny architekt posiadający stosowne uprawnienia, a także wpisany do izby samorządu zawodowego architektów. Musi on przygotować oświadczenie, które potwierdza jego kompetencje w zakresie projektowania. Będzie ono niezbędne wśród dokumentów, które skompletuje inwestor w celu ubiegania się o pozwolenie na budowę domu. Firma budowlana New-House nie zajmuje się tworzeniem gotowych projektów domów. Współpracujemy jednak z wieloma cenionymi pracowniami, dzięki czemu na naszej stronie można znaleźć katalog obejmujący projekty domów parterowych, z poddaszem użytkowym i piętrowych.

 

Gdzie można znaleźć gotowe projekty domów?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu gotowego projektu domu szukało się w papierowym katalogu, który można było kupić w każdym lepszym saloniku prasowym. Katalogi w wersji papierowej są zresztą dostępne do dziś, a wiele renomowanych pracowni architektonicznych nie zrezygnowało z tej metody pozyskiwania klientów. W papierowych katalogach często znajdują się także zestawienia różnych materiałów wykończeniowych, co pozwala podjąć kilka ważnych decyzji w kontekście konkretnych rozwiązań, jakie będą zastosowane w planowanym właśnie domu. Po znalezieniu właściwego projektu w katalogu w wersji papierowej można skontaktować się z autorem w celu sfinalizowania zakupu.

 

Współcześnie gotowe projekty domów przegląda się jednak przede wszystkim w katalogach online. Jest to nieco wygodniejsza opcja, ponieważ inwestor może liczyć na większą bazę zdjęć ukazującą interesujący go projekt. Często można także znaleźć wiele bardziej szczegółowych informacji na jego temat. Dużo prostszy jest także proces zakupu takiego projektu – wystarczy kilka kliknięć, szybka płatność i teczkę z projektem i stosowanymi dokumentami można otrzymać już w przeciągu kilku dni roboczych. Na stronie internetowej firmy budowlanej New-House znajdziesz rozbudowany katalog online liczący kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów.

 

Na czym polega adaptacja gotowego projektu domu?

 

Gotowy projekt domu musi zostać dostoswany do konkretnej działki budowlanej, na której będzie realizowany. Trzeba wziąć po uwagę specyfikę działki – ukształtowanie terenu, układ granic, warunki wodno-gruntowe, orientację względem stron świata i drogi. Bardzo istotne jest także dostosowanie projektu do uwarunkowań lokalnych, które zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.

 

Inwestor musi udać się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej i uzyskać mapę zasadniczą terenu ze swoją działką. Następnie zatrudnia się geodetę, który sporządzi mapę do celów projektowych. Teraz gotowy projekt domu można przekazać w ręce architekta, który zajmie się adaptacją wprowadzając niezbędne zmiany. W ramach adaptacji można także dostosować gotowe projekty domów do indywidualnych oczekiwań inwestora. Najpopularniejsze zmiany to np.: zmiana fundamentów, zmiana układu ścian działowych, zmiana pokrycia dachowego, zmiana kolorystyki elewacji, wykonanie tarasu lub balkonu. Należy jednak pamiętać, że im więcej zmian w trakcie adaptacji oraz im bardziej skomplikowana jest ich natura, tym droższa będzie adaptacja.

 

Zalety gotowych projektów domów

 

Aktualnie większość inwestorów przymierzających się do budowy domu wybiera gotowe projekty domów zamiast projektu indywidualnego. Na korzyść tego rozwiązania przemawia wiele korzyści, a najważniejsze z nich to:

 

A zatem, gotowe projekty domów to rozwiązanie wygodne i bardzo praktyczne. Na korzyść tego rozwiązania przemawia duża dostępność takich projektów, ich różnorodność, możliwość zakupu od ręki, a także nieograniczony dostęp do informacji na temat każdego projektu.

 

Gotowe projekty domów w katalogu New-House

 

Na stronie firmy budowlanej New-House dostępny jest obszerny katalog gotowych projektów domów. Nasza firma nie zajmuje się tworzeniem własnych projektów, ale współpracuje z wieloma cenionymi w branży pracowniami architektonicznymi. Dzięki temu, w jednym miejscu możesz znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów z różnych źródeł. Co ważne, oferujemy inwestorom projekty z wyceną, w których można sprawdzić szacunkowe koszty budowy domu w wybranym województwie. Na życzenie klienta realizujemy dokładną wycenę. Nasza firma może także zaoferować kompleksową realizację projektu, począwszy od adaptacji, poprzez wszystkie formalności, aż po budowę domu do stanu surowego, deweloperskiego oraz pod klucz.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.