Możemy wyróżnić wiele czynników, które składają się na to, czy zakup konkretnej działki okaże się opłacalną inwestycją. Samodzielne sprawdzenie działki jest procesem dość czasochłonnym i trudnym, wymagającym sporej wiedzy. Z tego względu wiele osób przymierzających się do zakupu działki woli skorzystać z usług fachowca. W tym artykule tłumaczymy, jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przy analizie działki i komu można powierzyć fachowe sprawdzenie działki.
Dlaczego sprawdzenie działki przed zakupem jest tak istotne?
Ceny gruntów w Polsce 2023 roku wciąż sytuują się na bardzo wysokim poziomie. Osoby przemierzające się do zakupu działki muszą zatem sprawdzić wiele szczegółowych kwestii, aby sprawdzić, czy cena działki, jaką oczekuje sprzedawca jest adekwatna do realnej wartości gruntu. Brak fachowej wiedzy oraz rozeznania w branży budowlanej często prowadzi niestety do tego, że wielu inwestorów przepłaca lub wręcz wydaje ogromne pieniądze na działkę, która w praktyce jest niewiele warta, ze względu na ograniczenia wynikające z uwarunkowań lokalnych. Tylko dokładne sprawdzenie działki pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, czy ten zakup się opłaca.
Co należy sprawdzić przed zakupem działki?
Przed podjęciem decyzji o zakupie działki trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii. Każda z nich ma realny wpływ na faktyczną wartość gruntu. Najważniejsze czynniki to:
- Powierzchnia działki – działki o dużej powierzchni są wyraźnie droższe, ale cena za m2 jest niższa w porównaniu z działkami o małej powierzchni.
- Ukształtowanie terenu i przebieg granic – najbardziej opłacalne są prostokątne działki o dużej szerokości, na których nie będzie problemu z posadowieniem domu. Płaski teren jest ważnym udogodnieniem, który może wpłynąć na niższy koszt budowy domu lub innego obiektu. Z kolei skomplikowane ukształtowanie, np. działka na skarpie, skutecznie winduje koszty.
- Przeznaczeni działki – do budowy domu jednorodzinnego potrzebna jest działka budowlana przeznaczona pod zabudowę jednorodzinną mieszkalną. Każda działa ma określone przeznaczenie, od której zależy to, w jaki sposób będzie ją można zagospodarować. Informacji można szukać w Ewidencji Gruntów i Budynków oraz w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
- Warunki wodno-gruntowe – szczegółowe informacje o warunkach wodno-gruntowych można uzyskać jedynie w wyniku badań geotechnicznych. Niemniej jednak, fachowiec posiadający odpowiednią wiedzę może wyciągnąć wiele wniosków z samych obserwacji oraz dostępnych dokumentów. Działki o niespoistym i mało stabilnym gruncie lub z wysokim poziomem wód gruntowych będą znacznie trudniejsze i kosztowniejsze w zagospodarowaniu.
- Sieć uzbrojenia terenu – kolejną kwestią jest sprawdzenie działki pod kątem sieci uzbrojenia terenu i możliwości uzyskania przyłączy: energetycznego, wodnego, kanalizacyjnego i gazowego.
- Dostęp do drogi publicznej – atrakcyjna działka budowlana powinna posiadać dostęp do drogi publicznej. Brak dostępu rodzi spore trudności – m.in. konieczność budowy drogi dojazdowej, jak i konieczność starania się u ustanowienie służebności drogi koniecznej na sąsiedniej działce.
- Udogodnienia w okolicy – na wartość gruntu wpływa także sama lokalizacja. Liczne udogodnienia, takie jak łatwy dostęp do komunikacji, sklepów czy budynków usługowych to kolejny czynnik, który trzeba uwzględnić w analizie działki.
Lista czynników, które warto sprawdzić jest dłuższa. My skupiliśmy się jedynie na najważniejszych aspektach, które mają decydującą wpływ na realną wartość gruntu. Sprawdzenie działki często wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz wglądu w dokumenty. Osoba dysponująca rzetelną wiedzą wie, gdzie szukać potrzebnych informacji.