Akademia Budowlana

Projekty rezydencji w stylu angielskim – czym się charakteryzują?

Spis treści:

Rezydencje w stylu angielskim oferują dużą różnorodność stylistyczną. Zawsze są jednak bardzo eleganckie, a zarazem subtelne. Ich bryła jest prosta i zwarta, a elewacja posiada zdobienia, które podkreślą ekskluzywny charakter posiadłości. Współczesne rezydencje w stylu angielskim oferują również dużą funkcjonalność i wysoki komfort przyszłym domownikom. To ciekawa propozycja dla wszystkich osób ceniących sobie klasyczne style architektoniczne. 

 

Rezydencja w stylu angielskim – co to za dom?

 

Klasyczna rezydencja w stylu angielskim to najczęściej dom piętrowy zwieńczony czterospadowym dachem. Wśród tego typu projektów znajdziemy również nieco mniejsze domy parterowe, natomiast nieco rzadziej spotkamy się z domami z poddaszem użytkowym. W klasycznych rezydencjach angielskich charakterystycznym elementem często jest dość duży kąt nachylenia połaci w czterospadowym dachu. W praktyce częściej jest to dach wielospadowy, jako iż projekty rezydencji w stylu angielskim nierzadko posiadają dodatkowe elementy architektoniczne, które wymagają zastosowania dachu o nieco bardziej skomplikowanej geometrii.

 

Rezydencje w stylu angielskim to posiadłości bardzo ekskluzywne, które prezentują się niezwykle okazale oraz bogato. Zachowują przy tym subtelną elegancję i nie przesadzają z przepychem. Wywodzą się z klasycznych stylów architektonicznych, a jednym z nich jest chociażby styl georgiański. Projekty rezydencji w stylu klasycznym w dużej mierze były pierwowzorem dla rezydencji amerykańskich, które również gęsto czerpią ze stylów klasycystycznych. W praktyce, definicja takich posiadłości jest bardzo pojemna, a osoby szukające właściwego projektu mogą liczyć na dużą różnorodność.

 

Jakie elementy charakterystyczne posiada rezydencja w stylu angielskim?

 

Projekty rezydencji w stylu angielskim stawiają na różnorodne elementy, które pozwalają podkreślić ekskluzywny i luksusowy charakter takiej posiadłości. Jednocześnie, punktem wyjścia są style klasycystyczne, więc do charakterystycznych elementów zaliczyć możemy: ryzality, bogato zdobioną elewację ze sztukaterią oraz boniami, wysokie okna ze szprosami, lukarny, wykusze. Bryła angielskiej rezydencji zazwyczaj jest zwarta, aczkolwiek nie jest jednolicie spójna – bardzo często układ ścian jest zaprojektowany w taki sposób, aby posiadłość prezentowała się ciekawie wizualnie. Dość powszechnym elementem takich posiadłości jest także wielospadowy dach o stromych połaciach.

 

Dawniej rezydencje w stylu angielskim były wznoszone z cegły. Domy nie były tynkowane i do dziś spotkamy się w Anglii z wieloma domostwami, których elewacje wieńczy naturalna cegła. Współczesne projekty rezydencji w stylu angielskim sięgają po nieco inne materiały, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby elewację wykończyć klinkierem, aby uzyskać fakturę klasycznej, czerwonej cegły. Równie powszechnym rozwiązaniem jest biała lub jasnobłękitna elewacja ze zdobieniami. Dach często wieńczy klasyczna dachówka angielska będąca odmianą dachówki płaskiej.

 

Czym odznaczają się projekty rezydencji w stylu angielskim od wewnątrz?

 

Wnętrza w stylu angielskim są bardzo eleganckie, a zarazem subtelne. Kluczem do sukcesu jest uzyskanie przestronnych i lekkich pomieszczeń. Chociaż w tym stylu nie brakuje zdobień, to jednak kardynalnym błędem jest zbytni przepych i przesada. W ten sposób łatwo zaburzyć to, co w danym wnętrzu jest najważniejsze, czyli funkcjonalność. Projekty rezydencji w stylu angielskim bardzo często posiadają dwa pomieszczenia dzienne, a mianowicie tradycyjny salon do wspólnych spotkań, a także pokój telewizyjny lub rozrywkowy. Ważną rolę odgrywa przestronna jadalnia, w której często stosuje się wykusz wpuszczający do wnętrza dodatkowe światło dzienne. Na parterze dodatkowym wnętrzem często jest gabinet. Pokój ten można wykorzystać także jako bibliotekę lub pokój gościnny.

 

Najważniejsze zasady projektowania angielskich rezydencji

 

Zaprojektowanie domu w stylu angielskim wymaga od projektanta naprawdę dużych umiejętności. Z jednej strony taka rezydencja powinna być ekskluzywna oraz prezentować się okazale i bogato, a z drugiej strony niezbędna jest subtelność i zachowanie wysokiej funkcjonalności. Ponadto, wszystkie elementy muszą być ze sobą spójne, uzupełniać się i tworzyć harmonijną całość. Współczesne projekty rezydencji w stylu angielskim muszą być również zgodne z obecnymi standardami, spełniać warunki związane z charakterystyką energetyczną nowego domu, a jednocześnie połączyć elementy klasycznej architektury z nieodzownymi elementami współczesnego budownictwa.

 

W jaki sposób można pozyskać projekty rezydencji w stylu angielskim?

 

Marzysz o domu zachowanym w angielskim stylu? Istnieją dwa sposoby na zdobycie takiego projektu. Pierwszy z nich to gotowe projekty rezydencji w stylu angielskim tworzone przez czołowe pracownie architektoniczne. Na stronie firmy budowlanej New-House dostępna jest obszerna baza projektów, wśród których bez trudu znajdziesz również różnorodne projekty zachowane w stylu angielskim. Po ich zakupie należy oddać je w ręce architekta w celu adaptacji. W ten sposób gotowy projekt zostanie przystosowany do specyfiki działki, ale również pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb.

 

Drugim sposobem jest zamówienie indywidualnego projektu. W tym celu należy udać się do wykwalifikowanego architekta, który zapozna się z Twoimi oczekiwaniami i stworzy koncepcję. Na podstawie koncepcji przyszły projekt można dopracować i wprowadzić zmiany, które dostosują go do oczekiwań inwestora. Tak powstanie kompletny projekt architektoniczno-budowlany. Firma budowlana New-House zatrudnia wykwalifikowanych i doświadczonych architektów, którzy mogą wykonać dla Ciebie projekt rezydencji w stylu angielskim.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.