Czas budowy domu – ile trwają wszystkie prace?

Kluczową kwestią jest technologia budowy domu. Najszybciej wznosi się domy szkieletowe, a także domy z prefabrykatów, natomiast najwięcej czasu wymagają domy murowane. W Polsce technologia murowana wciąż jest stawiana na pierwszym miejscu. Inwestorzy mają do niej największe zaufanie, doceniając wysokie bezpieczeństwo oraz trwałość na przestrzeni lat. Na czas budowy domu wpływają kluczowe parametry budynku – jego kubatura, powierzchnia, kształt. Im bardziej skomplikowany budynek, tym więcej zajmą wszystkie prace budowlane.
Duże znaczenie ma sposób realizacji inwestycji. Budowa domu w systemie zleconym, realizowana przez generalnego wykonawcę, jest dużo krótsza, aniżeli budowa w systemie gospodarczym, w którym inwestor zatrudnia kolejnych podwykonawców. W przypadku domów murowanych ogromne znaczenie ma termin rozpoczęcia prac. Nie wszystkie prace można wykonywać zimą, a co za tym idzie, trzeba uwzględnić okres zimowania. Bardzo istotne są także przerwy technologiczne, w trakcie których murowane konstrukcje nabierają trwałości i docelowych parametrów. Istotny wpływ na czas budowy domu może mieć oczywiście budżet inwestora.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na czas budowy domu jest technologia budowy. Najszybciej buduje się obecnie domy szkieletowe z drewna, a także modułowe domy z elementów stalowych. Tego typu domy można wybudować w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Jednak w Polsce od lat największym zainteresowaniem cieszą się domy w technologii murowanej, przy których czas budowy jest wyraźnie dłuższy. Dawniej na budowę takiego domu potrzeba było nawet 2-3 lat. Współczesne materiały i nowoczesne technologie pozwalają jednak skrócić czas budowy domu murowanego do ok. 6 – 10 miesięcy, co daje możliwość zrealizowania całej inwestycji w przeciągu jednego sezonu.
Czas budowy domu w technologii murowanej jest tak długi ze względu na przerwy technologiczne związane ze schnięciem zaprawy oraz mieszanki betonu na różnych etapach inwestycji. Wiele zależy od wykorzystanych materiałów oraz technologii. Współczesna branża budowlana oferuje rozwiązania, dzięki którym można znacznie skrócić czas budowy murowanego domu. Oto kluczowe elementy budowy wraz z szacunkowym czasem ich trwania:
Niewielkie i nieskomplikowane domy murowane można wybudować do stanu pod klucz w ok. 6 – 8 miesięcy, dzięki czemu można domknąć inwestycję w przeciągu jednego sezonu. Przeciętny czas budowy domu murowanego mieści się jednak w przedziale 1 – 2 lat. Inwestorzy często wolą rozłożyć budowę na dłuższy okres czasu, co daje większą swobodę w zarządzaniu budżetem.
Dostępne obecnie materiały budowlane, zaprawy oraz technologie sprawiają, że czas budowy domu murowanego można skrócić do 6 – 10 miesięcy, dzięki czemu zimowanie budynku nie jest już konieczne. Wystarczy w zasadzie domknąć stan surowy zamknięty i ocieplić budynek, a prace wykończeniowe w domu będzie można prowadzić także w okresie zimowym. Ponadto, coraz łagodniejsze zimy w wielu regionach Polski sprawiają, że nie ma potrzeby przerywania budowy na całe trzy miesiące. Niemniej jednak zimowanie budynku wciąż ma swoich zwolenników. Rozłożenie budowy na dłuższy okres pozwala łatwiej zdobyć niezbędny budżet, a ponadto, zimowanie budynku często pozwala ograniczyć problem wilgoci technologicznej.
Gwarancją krótszego czasu budowy domu jest wybór doświadczonej firmy budowlanej. Budowa domu w systemie zleconym z generalnym wykonawcą przebiega dużo sprawniej, dzięki czemu poszczególne etapy można zamknąć w czasie krótszym nawet o 25 – 50%. Budowa domu w systemie gospodarczym nastręcza bowiem wielu obowiązków i łatwiej o błędy, które opóźnią wyczekiwany odbiór końcowy. Firma budowlana New-House specjalizuje się w kompleksowej budowie domów murowanych. Nasze usługi na pewno sprostają oczekiwaniom inwestorów, dla których priorytetem jest krótszy czas budowy domu przy zachowaniu najwyższej jakości.