Rów melioracyjny na działce – czy stanowi poważny problem?
Spis treści:
Jednym z niechcianych elementów na działce budowlanej jest rów melioracyjny. Wielu inwestorów przy zakupie działki nie zwraca na to większej uwagi, a to poważny błąd. Jak się bowiem okazuje, rów melioracyjny może bowiem znacząco utrudnić swobodne zagospodarowanie terenu, a nawet nastręczyć dodatkowych obowiązków. Z tego artykułu dowiesz się, co oznacza rów melioracyjny na działce oraz kiedy można go bezpiecznie zasypać.
Jaką funkcję pełni rów melioracyjny?
Rów melioracyjny to sztucznie lub mechanicznie wykonane zagłębienie w ziemi, którego rolą jest zbieranie nadmiaru wody i odprowadzanie jej do rzeki lub innego zbiornika wodnego, naturalnego lub sztucznego. Rów melioracyjny często występuje pomiędzy, a leżącymi wzdłuż drogi działkami. Pomaga w ten sposób odprowadzić wodę z działek, a jednocześnie z drogi. Jest szczególnie ważny w okresie wzmożonych opadów deszczu oraz roztopów zalegającego śniegu.
Inwestorzy przymierzający się do zakupu nieruchomości początkowo często nie zwracają uwagi na rów melioracyjny na działce. Już na wstępie warto zauważyć, że samowolne zasypanie rowu jest absolutnie niedopuszczalne, ponieważ może spowodować szkody na bardzo dużym terenie. W tej sytuacji właściciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Jednocześnie, w wielu przypadkach to właśnie inwestor jest odpowiedzialny za utrzymanie rowu we właściwym stanie. Rów na działce może zatem oznaczać dodatkowe wydatki, a także kontrole ze strony PGW Wód Polskich.
Jakie obowiązki posiada właściciel gruntu?
Jeśli rów melioracyjny znajduje się bezpośrednio na działce, wówczas w zdecydowanej większości przypadków inwestor będzie odpowiedzialny za utrzymanie go w należytym stanie. Wyjątkiem są sytuacje, w których rów jest aktywnie wykorzystywany przez spółkę wodną działającą na tym terenie. Wówczas to właśnie ta spółka powinna odpowiadać za jego konserwacje. Właściciel gruntu nie może jednak samodzielnie zasypać rowu lub podjąć jakichkolwiek czynności, które mogłyby niekorzystnie odbić się na gospodarce wodnej na tym terenie. Należy pamiętać, że rów melioracyjny może odwadniać bardzo dużą powierzchnię terenu, ciągnąć się dalej przez kilkadziesiąt innych działek. Zasypanie rowu w jednym miejscu odbije się niekorzystnie na całym terenie.
W jaki sposób rów melioracyjny utrudnia zagospodarowanie terenu?
Kupując działkę z rowem melioracyjnym trzeba pamiętać o tym, że element ten może utrudniać swobodne gospodarowanie terenem. Przede wszystkim konieczne jest zachowanie minimalnych odległości zabudowań od rowu melioracyjnego. Odległości te są zależne od Miejscowego Planu Zagospodarowania Terenu, a w przypadku jego braku od decyzji o warunkach zabudowy. Stała jest natomiast minimalna odległość ogrodzenia od rowu melioracyjnego. Ogrodzenie musi być odsunięte od rowu o przynajmniej 1,5 metra. Obecność rowu melioracyjnego może również utrudniać montaż instalacji podziemnych, np. przydomowej oczyszczalni ścieków.
Rów melioracyjny na działce ma jednak także swoje pozytywne strony. Jego obecność pozwala szybciej odwodnić grunt po obfitych opadach deszczu lub okresowych roztopach śniegu. Jednocześnie, jeśli zachodzi konieczność zastosowania na działce drenażu opaskowego lub innego systemu odwodnienia, wodę zbieraną przez te systemy można kierować właśnie do rowu melioracyjnego.
Czy istnieje możliwość zasypania rowu melioracyjnego?
Jeśli rów melioracyjny nadal pełni funkcję odwodnienia terenu, inwestor nie będzie miał możliwości jego zasypania. Podstawą do likwidacji rowu jest jedynie to, że od lat nie pełni od funkcji odwadniającej oraz to, że nie jest on klasyfikowany jako urządzenie melioracyjne. Żadnych kroków nie można jednak podjąć bez uzyskania stosownej zgody, nawet, jeśli inwestor ma pewność, że dany rów nie jest już wykorzystywany. Aby zlikwidować rów melioracyjny na działce trzeba uzyskać pozwolenie wodnoprawne. Wniosek o wydanie takiego pozwolenia można złożyć w dyrekcji zarządów zlewni lub w regionalnej dyrekcji zarządów gospodarki wodne Wód Polskich.
Co jeszcze można zrobić z rowem melioracyjnym
Rów melioracyjny jest mało estetyczny i wielu inwestorów chciałoby go w jakiś sposób zasłonić. W praktyce istnieją sposoby na zabudowanie rowu, ale jest to dość kosztowne i wiąże się z koniecznością uzyskania projektu prac. Ponadto, przebudowa lub zabudowa rowu również wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Tańszym i dużo prostszym sposobem jest natomiast nasadzenie roślin wzdłuż rowu, tak, aby go zasłaniały. Należy jednak wybrać rośliny, które dobrze czują się w dużej wilgotności, a ponadto mają zapotrzebowanie na biogeny. Dobrym przykładem jest wierzba.