Dostęp do energii elektrycznej jest niezbędny do rozpoczęcia prac budowlanych. Potrzebować jej będą liczne sprzęty wykorzystywane w trakcie prowadzenia poszczególnych prac. W jaki sposób można uzyskać zasilenie placu budowy w prąd budowlany? W przypadku, gdy działka jest już podłączona do sieci wystarczy podpisać umowę o prąd budowlany. W innym razie można uzyskać przyłącze tymczasowe lub wynająć agregat prądotwórczy.
Jak wyposażyć działkę w prąd budowlany?
Prace budowlane nie mogą być realizowane przy użyciu zwykłego prądu. Inwestor ma obowiązek zaopatrzyć plac budowy w prąd budowlany, który może być nawet o połowę droższy. Jeśli działka posiada już przyłącze stałe, prąd budowlany może być dostarczany właśnie poprzez to przyłącze. Jeśli działka nie jest jeszcze podłączona do sieci energetycznej, ale planowana budowa domu ma rozpocząć się dopiero za kilkanaście miesięcy, wówczas warto wykorzystać pozostały czas do załatwienia formalności i uzyskania przyłącza stałego, które najpierw zasili plac budowy w prąd budowlany, a następnie będzie zasilać dom w prąd zwykły.
Uzyskanie przyłącza stałego może jednak zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, a inwestorowi może zależeć na tym, aby jak najszybciej rozpocząć prace budowlane. W takich sytuacjach mamy dwa inne rozwiązania, a mianowicie przyłącze tymczasowe, które można uzyskać nawet w kilka tygodni lub też agregat prądotwórczy. Poniżej omawiamy wszystkie dostępne opcje.
Przyłącze stałe
Zasilenie placu budowy w prąd budowlany jest możliwy za sprawą przyłącza stałego. Jeśli inwestor planuje budowę domu w dość odległej przyszłości, dostępny czas można wykorzystać do uzyskania przyłącza stałego. W tym celu należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia u dostawcy energii, a po uzyskaniu warunków zawrzeć umowę o przyłączenie. Przed rozpoczęciem budowy domu wystarczy jedynie zawrzeć umowę regulującą dostarczanie prądu budowlanego. Po zakończeniu budowy przechodzimy z prądu budowlanego na prąd zwykły. To wygodne i dobre rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy mają pewien zapas czasu.
Przyłącze tymczasowe
Przyłącze tymczasowe jest rozwiązaniem prowizorycznym realizowanym na koszt inwestora i na podstawie odrębnych warunków. Można je uzyskać nawet wtedy, gdy trwają już prace związane z wykonaniem przyłącza stałego. Plusem jest to, że przyłącze tymczasowe można uzyskać w przeciągu zaledwie kilku tygodni, co jest szczególnie istotne z perspektywy inwestorów, którzy chcą jak najszybciej rozpocząć budowę domu. Inwestor powinien wystąpić o warunki przyłączenia placu budowy, a następnie podpisać stosowną umowę. Teraz należy zatrudnić wykwalifikowanego elektryka z uprawnieniami, który wykona przyłącze tymczasowe.
Agregat prądotwórczy
Budowę domu można zrealizować bez przyłącza energetycznego. Inwestor może zdecydować się na zakup lub wynajem agregatu prądotwórczego. Oba te rozwiązania są jednak dość drogie. Za wynajem trzeba zapłacić często ponad 100 zł za dobę, a biorąc pod uwagę, ile może trwać budowa domu, łączny koszt może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Teoretycznie lepszym rozwiązaniem może być zakup agregatu i sprzedanie go po zakończeniu prac. Wciąż jednak jest to rozwiązanie kosztowne, biorąc pod uwagę konieczność regularnego dostarczania paliwa do agregatu. Ponadto, korzystanie z agregatu podczas budowy domu jest dosyć niewygodne, a dodatkowo inwestor musi zatroszczyć się o zabezpieczenie sprzętu przed kradzieżą. W związku z tym, zasilenie placu budowy w prąd za pośrednictwem agregatu to rozwiązanie rzadko spotykane.
Wybór taryfy prądu budowlanego
Zawierając umowę o prąd budowlany warto pamiętać o tym, że do wyboru są trzy różne taryfy, w których koszty energii mogą się znacząco różnić. Wybór taryfy zależy od tego, w jaki sposób realizowane będą prace budowlane. Oto dostępne opcje:
- Taryfa C11 (jednostrefowa) – stawka za kWh jest stała przez całą dobę. To uniwersalnie rozwiązanie najczęściej wybierane przez inwestorów.
- Taryfa C12a (dwustrefowa) – dostawca energii wyszczególnia tu dwie pory: szczytową i pozaszczytową. W porze szczytowej energia będzie droższa, niż w porze pozaszczytowej. Jeśli inwestor ma pewność, że zdecydowana większość prac będzie realizowana w porze pozaszczytowej, taryfa C12a może okazać się bardziej opłacalna.
- Taryfa C12b (dwustrefowa) – tutaj również mamy dwie pory – dzienną, w której prąd jest droższy i nocną, w której jest tańszy. Biorąc pod uwagę, że realizowanie większości prac byłoby mocno problematyczne, jest to bardzo rzadko stosowana taryfa.
Ponadto, decydując się na zasilenie placu budowy w prąd budowlany z przyłącza stałego lub przyłącza tymczasowego inwestor musi przy zawieraniu umowy wybrać moc przyłącza. Do budowy domu jednorodzinnego zwykle wystarczy moc od 6 do 8 kW. Ważne, aby było to zasilanie trójfazowe, które pozwoli podłączyć więcej sprzętów wymagających większej mocy.
Które rozwiązanie jest najlepsze?
To zależy od tego, kiedy planujesz rozpoczęcie budowy domu. Jeśli zależy Ci na tym, aby rozpocząć budowę w przeciągu najbliższego kwartału, a termin uzyskania przyłącza stałego jest dużo bardziej odległy, wybierz przyłącze tymczasowe. Jeśli planujesz budowę w dalszej perspektywie czasu, wówczas warto od razu wybrać przyłącze stałe, co pozwoli sporo zaoszczędzić. Wyjątkowo rzadko spotykanym rozwiązaniem przy budowie domów jednorodzinnych jest zasilanie placu budowy z agregatora. To dość drogie i mało wygodne rozwiązanie stosowane zwykle w sytuacjach, gdy dociągniecie przyłącza tymczasowego wiąże się z bardzo wysokimi kosztami.