Wąska działka budowlana może stanowić poważne utrudnienie dla inwestorów marzących o dużym domu. Obowiązujące przepisy prawa budowlanego wymuszają bowiem zachowanie minimalnych odległości budynku od granicy działki, co w przypadku wąskiej parceli jest dużo trudniejsze. Z tego względu, domy na wąską działkę odznaczają się bardzo przemyślanym i praktycznym projektem, który pozwala do maksimum wykorzystać dostępną przestrzeń.
Co to jest wąska działka?
W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie możemy znaleźć informacje na temat minimalnych odległości, jakie musi zachowywać budynek od granic działki. Odległości te wynoszą: 4 metry w przypadku ścian z otworami okiennymi i drzwiowymi lub 3 metry dla ścian bez otworów okiennych.
Odrębne przepisy ustalono natomiast dla wąskich działek budowlanych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wąska działka to taka, której szerokość nie przekracza 16 metrów. Gdybyśmy trzymali się wartości opisanych powyżej, dom na wąską działkę mógłby być szeroki maksymalnie na 8 lub 10 metrów. To dość mało, aby funkcjonalnie rozłożyć wszystkie wnętrza. Dlatego na wąskiej działce przewiduje się następujące zasady:
- możliwość budowy domu w odległości mniejszej niż 3 metry, lecz nie mniejszej niż 1,5 metra dla ścian pozbawionych otworów okiennych i drzwiowych,
- bezpośrednio przy granicy działki ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych. Jednocześnie, ściana ta musi spełniać warunki techniczne typowe dla ściany oddzielenia przeciwpożarowego.
Jeśli nie chcesz budować domu bezpośrednio przy granicy działki, możesz wybrać projekt domu na wąską działkę przygotowany w taki sposób, aby możliwa była jego budowa nawet na małych parcelach o szerokości poniżej 16 metrów.
Jaką szerokość mogą mieć budynki na wąską działkę?
Działka o szerokości nieprzekraczającej 16 metrów jest traktowana jako działka wąska. Dla przykładu posłużmy się zatem działką, której szerokość wynosi dokładnie 15 metrów. Zakładając budowę bezpośrednio przy granicy działki, maksymalna szerokość domu teoretycznie może wynieść 11 metrów, a zakładając, że ściana równoległa do ściany oddzielenia pożarowego również nie będzie posiadać otworów, nawet do 13,5 metra. Jeśli jednak inwestor nie chce budować domu bezpośrednio przy granicy wówczas szerokość domu na takiej działce może wynosić: zaledwie 7 metrów, gdy ściany zwrócone do granic będą posiadały okna i drzwi, 9,5 metra w przypadku, gdy jedna ze ścian nie będzie posiadać otworów lub 12 metrów w przypadku domów, w których obie ściany zwrócone do granicy działki nie posiadają otworów okiennych i drzwiowych.