Budynek magazynowo biurowy – jakie warunki musi spełniać?
Spis treści:
Budynek magazynowo biurowy, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch części. Jedna umożliwia przechowywanie określonych towarów, natomiast druga służy wykonywaniu pracy intelektualnej w komfortowych warunkach. Coraz więcej firm działających w sektorach handlu oraz transportu potrzebuje takiego budynku do prawidłowego funkcjonowania. Czym charakteryzuje się budynek magazynowo biurowy? Jakie warunki i normy musi spełniać?
Czym właściwie jest budynek magazynowo biurowy?
Budynek magazynowo biurowy składa się z dwóch części: magazynowej oraz biurowej. Obie te przestrzenie wraz z pomieszczeniami pomocniczymi są rozplanowane na powierzchni jednego budynku, co zapewnia wygodną i szybką komunikację. Budynek magazynowo biurowy musi spełniać szereg norm i standardów. Zwłaszcza część biurowa stawia przed inwestorom wiele istotnych wymagań, które trzeba spełnić, aby budowa takiego obiektu w ogóle była możliwa.
Wybierając projekt budynku magazynowo biurowego należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii: powierzchnię zabudowy i powierzchnię użytkową, rozkład pomieszczeń, zastosowane rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. Budynek musi być jednocześnie dopasowany do specyfiki działki, jak również do uwarunkowań lokalnych, które w przypadku tego typu projektów mogą być szczególnie rygorystyczne. Dobrze skonstruowany budynek magazynowo biurowy umożliwi jednak wykonywanie pracy intelektualnej w sposób komfortowy i bezpieczny, a zarazem zapewni przestrzeń, która pozwoli na przechowywanie określonych towarów.
Jakie firmy potrzebują budynku magazynowo biurowego?
Budynek magazynowo biurowy jest niezbędny dużym firmom działającym w branży e-commerce. Branża ta obejmuje sprzedaż internetową. Do prowadzenia takiej działalności potrzebne jest biuro, w którym wykonywane są wszystkie prace związane z prowadzeniem sklepu i obsługą klienta, jak również magazyn do przechowywania sprzedawanych produktów. Tego typu obiekty posiadają także duże hurtownie, które zasilają sklepy internetowe oraz sklepy stacjonarne. Budynek magazynowo biurowy znajduje także szerokie zastosowanie w branży transportowej – jest niezbędny chociażby firmom logistycznym odpowiedzialnym za nadzorowanie łańcuchów dostaw.
Parametry techniczne budynku magazynowo biurowego powinny być dostosowane do specyfiki działalności firmy, która z niego korzysta. Powierzchnia użytkowa powinna być dopasowana pod kątem liczby pracowników, z kolei powierzchnia magazynu musi spełniać warunki potrzebne do przechowywania określonych towarów. Dlatego też, wiele firm decyduje się na zamówienie indywidualnego projektu budynku magazynowo biurowego.
Jakie normy musi spełniać budynek magazynowo biurowy?
Budynek magazynowo biurowy musi spełniać liczne normy, które zaświadczają o tym, że obiekt umożliwia wykonywanie obowiązków zgodnie z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zwłaszcza w przypadku części biurowej należy zwrócić uwagę na obowiązujące przepisy. Powierzchnia użytkowa i kubatura takiego obiektu muszą być dostosowane do liczby pracowników. Zgodnie z przepisami, na każdego pracownika spędzającego w biurze przynajmniej 4 godziny musi przypadać min. 13 m3 kubatury oraz 2m2 wolnej podłogi. Minimalna powierzchnia stanowiska pracy dla jednego pracownika wynosi 6 m2. Natomiast minimalna wysokość pomieszczenia to 3 metry, choć w pewnych warunkach istnieje możliwość obniżenia tej wartości do 2,5 metra.
Z kolei w przypadku części magazynowej trzeba uwzględnić warunki techniczne oraz przepisy BHP. Dla przykładu, wysokość oraz powierzchnia pomieszczeń magazynowych powinny być dostosowane do rodzaju składowanych materiałów. Do poszczególnych części magazynu muszą prowadzić bezpieczne dojścia. Konieczne jest zapewnienie dróg ewakuacyjnych. Poziom podłogi magazynu często znajduje się ponad poziomem terenu, co oznacza konieczność wyposażenia tej części budynku w rampy i schody. Jak widzisz, budynek magazynowo biurowy już na etapie projektowania musi uwzględniać różne przepisy, normy oraz standardy.
Na jakich działkach można wznieść budynek magazynowo biurowy?
Inwestorzy planujący budowę takiego obiektu powinni również wiedzieć, na jakich działkach możliwa będzie budowa budynku magazynowo biurowego. Na obszarach objętych Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego adekwatne będą działki oznaczone literą U i kolorem czerwonym. Są to tereny pod obiekty usługowe. Jeśli obszar nie jest objęty MPZP, wówczas o przeznaczeniu działki budowlanej informować będzie decyzja o warunkach zabudowy. Planując budowę obiektu trzeba wziąć pod uwagę liczne uwarunkowania lokalne, takie jak: maksymalna powierzchnia zabudowy, wymiary i wysokość obiektu, jego stylistka zewnętrzna.
Firma budowlana New-House może pochwalić się współpracą z wieloma cenionymi w kraju pracowniami architektonicznymi, dzięki czemu, gotowe projekty tych pracowni można zakupić na naszej stronie internetowej. W sumie nasz katalog liczy kilkanaście tysięcy gotowych projektów. Przeważają projekty domów, aczkolwiek w naszym katalogu dostępne są także projekty budynków usługowych, biurowych oraz magazynowo biurowych. Biorąc jednak pod uwagę to, jak wiele norm musi spełniać budynek magazynowo biurowy, a także to, jak trudno jest go odpowiednio dostosować do specyfiki działki oraz uwarunkowań lokalnych, wielu inwestorów decyduje się na projekt indywidualny. Nasz architekt może wykonać dla Ciebie takie projekt na zamówienie.