Akademia Budowlana

Projekt dużego domu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Spis treści:

Duży dom oferujący przestronne wnętrza, swobodę aranżacji i lekkość – to marzenie wielu osób, które snują plany o budowie własnego domu. Analizując projekt dużego domu należy jednak zwrócić uwagę na znacznie więcej czynników, aniżeli tylko powierzchnię użytkową. Niemniej istotny jest rodzaj budynku, liczba kondygnacji, a także funkcjonalny rozkład wnętrz. W niniejszy artykule podpowiadamy, jak wybrać projekt dużego domu dostosowany do swoich potrzeb.

 

Duży dom – o jakiej powierzchni mówimy?

 

Duży dom to pojęcie względne. Dla właściciela mieszkania o powierzchni 50 m2, dom o powierzchni 100 m2 już jawi się jako duży dom. Z kolei dla właściciela domu o powierzchni 150 m2 duży będzie dom o powierzchni dajmy na to 300 m2. To właśnie nasze indywidualne potrzeby decydują o tym, jaką powierzchnię użytkową powinien oferować projekt dużego domu.

 

Przyjmuje się jednak, że domy o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2 to domy małe. Domy o powierzchni w przedziale 100 – 170 m2 można uznać za domy średniej wielkości. Natomiast w przypadku domów o powierzchni powyżej 170 – 200 m2 można już śmiało mówić o domach dużych. Spore znaczenie ma tutaj jednak nie tylko powierzchnia użytkowa, ale również powierzchnia zabudowy. W przypadku domów z poddaszem użytkowym oraz domów piętrowych łatwiej jest skoncentrować dużą powierzchnię użytkową za sprawą dwóch kondygnacji. Z kolei w przypadku domów parterowych nawet dom o powierzchni 100 m2 zajmuje już całkiem spory obszar terenu.

 

Na co zwrócić uwagę analizując projekty dużych domów?

 

Powierzchnia użytkowa to tylko jeden z wielu parametrów, na podstawie których możemy ocenić, czy projekt dużego domu faktycznie sprosta naszym oczekiwaniom. Bardzo istotną kwestią jest przecież prawidłowe zagospodarowanie wolnej przestrzeni i rozkład wnętrz. Gotowe projekty domów zawierają sugerowany rozkład wnętrz, aczkolwiek inwestor na etapie adaptacji może zmienić układ ścian działowych, co pozwoli nieco zmodyfikować rozkład. Jeśli interesuje Cię projekt dużego domu, zwróć uwagę na następujące czynniki:

 

Analizując projekt dużego domu warto również zwrócić uwagę na to, czy oferuje on pomieszczenia, na których najbardziej nam zależy. Dla wielu inwestorów nieodzownym elementem przestronnej rezydencji jest hala z basenem i pokój sportowy. Dla melomanów udogodnieniem będzie pokój muzyczny i studio nagraniowe z lepszą akustyką. Jeśli dom ma służyć także do prowadzenia działalności gospodarczej, wówczas mile widziany jest dobrze usytuowany gabinet. To kolejny dowód na to, że to indywidualne potrzeby wyznaczają to, jak dokładnie powinien prezentować się projekt dużego domu.

 

Projekt gotowy czy indywidualny?

 

Istnieją dwa sposoby na pozyskanie projektu architektoniczno-budowlanego, według którego wybudowany zostanie Twój wymarzony dom. Większość inwestorów wybiera projekt gotowy. Można go kupić za kilka lub kilkanaście tysięcy złotych w katalogu pracowni architektonicznej. Następnie, gotowy projekt domu należy oddać w ręce architekta, który zajmie się jego adaptacją. W ten sposób projekt zostanie przystosowany do specyfiki działki, a konkretniej do uwarunkowań lokalnych, ukształtowania terenu, orientacji działki względem drogi.

 

Wygodniejszym rozwiązaniem może być indywidualny projekt dużego domu. Taki projekt tworzy architekt na zamówienie inwestora. Pierwszym etapem jest rozmowa, w trakcie której architekt rozpoznaje oczekiwania i potrzeby swojego klienta. Na etapie przygotowań architekt zapoznaje się także ze specyfiką działki, na której budowany będzie dom. Na tej podstawie tworzy koncepcje, która ukazuje inwestorowi wygląd przyszłego domu. Na bazie koncepcji inwestor może wprowadzać zmiany, aby uzyskać projekt dużego domu w pełni dostosowany do swoich potrzeb. Gdy wszystkie zmiany zostaną naniesione, architekt tworzy kompletny projekt architektoniczno-budowlany. Projekt indywidualne ma dwie wady. Po pierwsze,  czas oczekiwania, który może wynieść nawet kilka miesięcy. Po drugie – koszty. Za taki projekt trzeba zapłacić nawet 150 – 300 zł za m2, co w przypadku domu o powierzchni 200 m2 oznacza ok. 30,000 – 60,000 zł za sam projekt.

 

Gdzie możesz znaleźć dobry projekt dużego domu?

 

Na stronie internetowej firmy budowlanej New House znajdziesz obszerny wybór gotowych projektów domów. Nasza firma współpracuje z wieloma cenionymi pracowniami architektonicznymi udostępniając ich projekty na stronie. Dzięki temu, w jednym miejscu możesz znaleźć kilkanaście tysięcy gotowych projektów domów. Dostępne filtry pozwolą łatwiej wyselekcjonować domy o interesującej Cię powierzchni użytkowej. Ponadto, nasza firma zatrudnia wykwalifikowanych architektów, którzy mogą wykonać dla Ciebie indywidualny projekt dużego domu.

Kontakt

* - pole wymagane
Tak   Nie
Tak   Nie
Obowiązki informacyjne.